Site icon GenclerNeBiliyo

Google, Geliştiriciler İçin Eğitsel İçeriklerini Sunduğu Learn’ü Tanıttı

Google, geçtiğimiz günlerde geliştiricilerin Google’ın teknolojileriyle yazılım geliştirebilmek için gerekli becerileri ve bilgiyi kazanmalarını sağlayacak olan Learn platformunun açılışını gerçekleştirdi. Learn platformu, Google’ın hali hazırda bulunan içeriklerini, bu içeriklere, erişimi kolaylaştırmak amacıyla bir araya getiriyor.

Önceden Google’ın eğitsel içerikleri ürünün bulunduğu yerden erişilebilir haldeydi. Örneğin, Firebase Codelabs’i firebase.google.com adresi üzerinden, eğitsel videoların bulunduğu seriyi de Google’dan bulabiliyorduk ancak bu içerikler nerede olduğunu bilmediğimiz takdirde bulması biraz zor olabiliyordu.

Bu sorunu çözmek için Google da Learn platformunu geliştirdi. Ayrıca, içerikleri düzenlemek için bazı yeni yöntemler de duyurdular.

CodeLabs

Bilmeyenler için: Codelabs küçük bir uygulama geliştirmek veya bir uygulamaya yeni özellikler ekleme konusunda geliştiricilere yol gösteriyor. Android Wear, Google Compute Engine, Project Tango vb. farklı alanlardan konuları ele alıyor.

Eğer ki CodeLabs’i daha önce kullandıysanız, çok değişmiş bir şeyle karşılaşmayacaksınız. CodeLabs hala geliştiricilerin yanında bir rehberle kod yazma tecrübesi edinmesini sağlıyor. CodeLabs’e https://codelabs.developers.google.com adresinden hala erişebilirsiniz.

CodeLabs’te değişen asıl şey, CodeLabs’i tecrübe etmenin yeni bir yolu olan Google’ın Pathways adı verdiği yöntem.

Pathways

“Pathways”, Google’ın herhangi bir beceriyi kazanmak için sunduğu eğitsel aktivitelerin hepsini kullanarak bu beceriyi öğrenmenin yeni bir yolu. Seçili videoları, makaleleri, blog postlarını ve CodeLabs’i organize ederek size, kendi hızınızda becerilerinizi ve bilginizi geliştirebileceğiniz bir öğrenme tecrübesi sağlıyor.

Her bir “Pathway” rozet kazanabilmek için geçmeniz gereken bir değerlendirme aşamasıyla biter.

Topics

Türkçeye de konu başlıkları olarak geçirebileceğimiz, Learn platformundaki “Topics” kısmı CodeLabs, haberler, videolar vb. içeriklerle ilişkili yeni şeyler keşfetmenize imkan sağlıyor.

Örneğin: bir chatbot geliştiricisisiniz ya da olmak mı istiyorsunuz? Chatbotlarla ilgili eğitsel içerikleri ve en son haberleri tek bir yerden kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Developer Profiles (Geliştirici Profilleri)

İşte burası eğlencenin başladığı yer. Öğrendiğiniz tüm her şeyi Google Geliştirici Profilinizde gösterebilirsiniz.

Sosyal özelliklerini kullanabilmek için öncelikle https://google.dev adresinden kendinize bir geliştirici profili açmanız gerekiyor.

Learn platformuna https://developers.google.com/learn adresinden erişebilirsiniz.

Exit mobile version