Oyun Konsollarına Getirilen Ek Verginin Süresi Yıl Sonuna Kadar Uzatıldı

18 Nisan itibariyle ile yürürlüğe giren ve başta oyun konsollarını olmak üzere pek çok farklı sektörden ürüne ek ithalat vergileri (EİV) getiren kanun, ilk duyurulduğunda 30 Eylül tarihinde sona ereceklerini söylemişlerdi. Ancak bugün itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla oyun konsolları, bazı teknolojik ürünler, tekstil ürünleri ve daha pek çok ürüne yüzde 5 – 50 arasında ek ithalat vergisi getiren kanun yıl sonuna kadar uzatıldı.

30 Eylülde sona ermesi beklenen ilave gümrük vergileri bu sabaha karşı resmigazete de yayınlanan kararla yıl sonuna kadar devam edecek. Özetle oyunkonsol larında %20 ötv %50 igv vergi devam.

Bu haber en çok bizim gibi konsol oyuncularını üzdü. Çünkü ne olacağı belli olmayan ve zaten olması gerekenden fazla fiyata satılan oyun konsollarının fiyatlarının daha da arttırılma ihtimali var. Çünkü büyük firmalar genelde fiyatlama yaparken Ekim ayında EİV vergisini %50 den değil %20 den hesaplamışlardı. Şimdi ise durum böyle değil. Bu durumla birlikte konsol oyuncuları ya yıl sonunu bekleyecek ya da zaten ortalama 4000-7500 bandında giden konsolları almaktan vazgeçecek.

Dediğimiz gibi bu vergi sadece konsolları etkilemiyordu daha birçok sektörü etkiliyordu. Bunlardan bazılarına örnek vermek gerekiyorsa;

Demir veya çelikten vidalar, plastik ve metal düğmeler, bazı kaynak telleri, kağıt kesme makineleri, hava perdeleri, transformatörler, redresörler, sesli işaret cihazları, kesintisiz güç kaynakları, hoparlörler, röleler, multimetreler, saatler, kronometreler, aydınlatma cihazları ve aksam parçaları, hidrolik presler vs vs.

GençlerNeBiliyo olarak tek dileğimiz bizimde bir gün rahatça oyun oynayabileceğimiz zamanların gelmesidir.

Barış Karakiraz

Merhaba ben Barış Karakiraz. Siyaset bilimi ve Uluslararası ilişkiler öğrencisiyim. 21 yaşındayım, İngilizce ve Rusça konuşabiliyorum. Küçüklükten beri oyun ve teknolojiye, bölümüm nedeniyle de Türk ve Rus siyasetine ilgim var. Bildiklerimi anlatmayı seven ve sabahtan akşama kadar tartışabilen gıcık insanlardan biriyim. Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: