Maske Takmama Propagandaları Birçok Ülkede Devam Ederken Bu Tepkilerin Arka Planındaki İtici Güç Nedir?

Tüm dünyada hala etkisi devam eden ve ciddi sonuçlara yol açan Covid-19 virüsünden korunma yollarından biri olan maske takma skandalları devam ediyor. Maske, gerek dış etkilerden korunmak, gerekse kişisel solunum etmenlerini dışarı yaymayı engellemek için kullanılması gereken en iyi yöntem olarak görünüyor. Ancak dünya üzerinde karşıtları ve kullanmayanların sayısı giderek artmakta hatta farklı anti gruplar bile oluşmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, İspanya, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerde git gide büyüyen ve ciddi kitlelere ulaşan maske takmama protestoları sürüyor. Bu durumun ciddi sebeplerinden biri sokağa çıkma yasağı ve maske kullanımının bireysel hak ve özgürlükleri kısıtladığı inancıdır. Bu sebeple pankartlarda benim vücudum benim tercihim ve Covid-19 eşittir kontrol gibi ifadeler yer aldı. Diğer itiraz sebeplerinden birinin ise üretici firmaların kârlarını maksimize etme istekleri olduğu gerekçe olarak gösterildi. İnsanları tetikleyen en büyük etken ise sosyal mecralarda maske kullanımının gereksiz olduğuna dair yayınlanan yazılar ve videolar oldu. Özellikle YouTube’da “Plandemic” adı altında paylaşılan tamamen teoriler ve çıkarımlar üzerine yer alan videolar ve yine özellikle bu söylemlerde doktor veya bilim insanlarının bulunması insanları etkiledi.

Tabii ki bu protestolar sahada siyasi bir boyut kazandı. Özellikle Almanya’da, mahkemenin protestoları engelleyici kararını kaldırması ve protestoculara izin vermesi büyük dikkat çekti. Almanya’da gerçekleştirilen yürüyüşlerde liberaller ve anayasa yanlıları gibi sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra radikal sağ taraftarları da yer aldı. Hatta bu yürüyüşlerde Nazi bayrakları açanlar bile oldu. Bu durum karşıt grupları ateşledi ve onlar da meydanlarda yerlerini aldı. ABD’de ise özellikle Başkan Trump’ın maskesiz görüntülenmesi ve çoğu mecrada siz maske takın ben takmam tarzdaki söylevleri gündemde yer aldı. ABD’de gerçekleştirilen protesto ve propagandalarda Cumhuriyetçi parti ve en çok da Trump destekçileri yer aldı.

Nazlı Öztürk

Merhabalar ben Nazlı Öztürk. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrencisiyim ve 21 yaşındayım. Düşünmek, sorgulamak ve analitikleşmek üzere edindiğim yönlerimi pratikte gerçekleştirmek, kendimce aktarmak ve sunmak adına sizlerleyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: