Boğaziçi Üniversitesi Ayaklandı!

Eski AKP’li milletvekili Melih BULU’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rektör atanmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin protestoları gündeme oturdu. Prof. Dr. Melih BULU’nun atamasına tepki gün boyu devam etti. Bu hareketlilikte bazı noktalar dikkat çekti.

Yapılan açıklamalarda “Üniversitelerde karar alma yetkisinin, demokratik yöntemlerle seçilmiş kurullarda akademik yöneticilerde olması özerklik için şarttır. Rektör, dekan, enstitü müdürü, yüksekokul müdürü, bölüm başkanı gibi akademik yöneticiler, atamayla değil seçimle belirlenmelidir. Üniversitelerin, özerk anayasal kurumlar olarak akademik programlarını ve araştırma programlarını öğretim elemanlarınca ve/veya üniversite kurullarınca kararlaştırılarak belirlemesi, bilimsel özgürlüğün ve yaratıcılığın şartlarındandır.” ifadeleri yer aldı.

https://twitter.com/GBiliyo

Öğrenciler tepkilerin Bulu’dan kaynaklanan kişisel bir durum değil hükümetin bu durumu siyasileştirmesi olduğunu iddia etti. “Boğaziçi’liler olarak asıl sorunumuz Melih Bulu’nun akademik geçmişi ve şahsi duruşundan da ötedir” açıklamasında, “Sorun; isimlerden bağımsız bir demokrasi, fikri özgürlük meselesidir. Bu sorunun çözümü ise üniversitelerin kararlarının ve rektörlerin, üniversitelerin iradeleriyle belirlenmesidir. Bu nedenle söylüyoruz ki; üniversitelerimizin karar alma mekanizmalarındaki özerkliğine, demokratik ilkelerine, düşünce özgürlüğüne ve seçim yapma iradesine yapılan müdahaleleri kabul etmiyoruz. Kayyum rektör istemiyoruz ve duruşumuzdan vazgeçmiyoruz” denildi.

Polisten Müdehale

Bu olaylara polis müdahalesi gecikmedi. Çok geçmeden protesto alanına çok sayıda zırhlı araç sevk edildi ve barikatlar kuruldu. Yer yer polisler öğrencilere karşı gaz ve plastik mermi kullandı. Olaylar sırasında iki kişi gözaltına alındı ve çok geçmeden serbest bırakıldı.

AKP Sözcüsü Ömer ÇELİK’ten Açıklama

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısının ardından bu durumla ilgili söylemleri dikkat çekti. Çelik, ‘‘Bir insanın siyasi kimliği olması suç değildir’‘ ifadelerini kullandı. ”Cumhurbaşkanlığı makamının takdiri, yasalar çerçevesinde gelişen bir haktır. Dolayısıyla akademik özerklik yok ediliyor gibisinden ortaya konulan yaklaşımının geçerliliği yoktur. Rektör olarak atanan hocamızın siyasi kimliği üzerinden bir tartışma yürütülüyor. Geçmişte Boğaziçi Üniversitesi’nin ANAP’a danışmanlık yaptığı biliniyor, bir başkasının SHP’ye yakınlığı biliniyor. Demokrasilerde siyasi kimlik sahibi olmak ayıp bir şey değildir. Boğaziçi Üniversitesi göz bebeğimizdir, öğrencileri Türkiye’nin kıymetleridir” dedi.

Nazlı Öztürk

Merhabalar ben Nazlı Öztürk. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrencisiyim ve 21 yaşındayım. Düşünmek, sorgulamak ve analitikleşmek üzere edindiğim yönlerimi pratikte gerçekleştirmek, kendimce aktarmak ve sunmak adına sizlerleyim.

%d blogcu bunu beğendi: