Netflix’in Yeni Dizisi Cuties Türkiye’de Yayınlanacak mı?

Netflix’in 9 Eylül 2020’de yayınlanacak yeni projesi Cuties (Minnoşlar) filminin tanıtımında “Dişiliğini keşfederek aile geleneklerine meydan okuyan bir çocuk” tanımlaması kullanılmaktadır. Bu durum ülkemizde ve dünyada çok fazla tepki çekmiştir. RTÜK tarafından 6112 sayılı Kanun’da yer alan “Yayın hizmetleri çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez” hükmünü ihlal ettiği gerekçesiyle Netflix’in Cuties’i Türkiye kataloğundan çıkarmasına karar verilmiştir. Netflix’in bu karara uymaması halinde yayın durdurma cezası verilebilecek.

Cuties (Minnoşlar) Konusu Nedir?

Fragmanından görüldüğü üzere 11 yaşındaki Amy isimli bir kız çocuğunun hayatını anlatmaktadır; müslüman ailesinin muhafazakar ve geleneksel yaşam tarzına karşın çevresindeki insanların yaşam tarzları ilgisini çekmektedir. Komşuları Angelica’nın dans grubunu izlemesi üzerine dans etmeye merak duymaya başlamıştır.

Cuties (Minnoşlar) Dizisinin Tepki Çekmesinin Nedeni Nedir?

Başrolü 11 yaşındaki bir çocuğun oynadığı film için +18 ibaresi yer alması, filmin fragmanı ve afişi kullanıcıların tepkisine neden olmuştur. Bu durum Netflix kullanıcıları tarafından eleştiri almış hatta diziyi eleştirmek için sosyal medyada #NetflixPedofilia tagi açılmıştır. Dizinin pedofil içerdiği için yayınlanmaması gerektiğini savunan bir dilekçeye ise 24 saatte 25 binden fazla kişi oy vermiştir.

Elif Aktaş

Merhaba ben Elif Aktaş. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü son sınıf öğrencisiyim, 20 yaşındayım. Boş zamanlarımı yabancı dizi izleyerek ve spor yaparak değerlendiriyorum. Aynı zamanda yeni yerler keşfetmeyi, sağlıklı yemek tarifleri denemeyi ve doğada vakit geçirmeyi seviyorum. Bölümümle alakalı olarak ekonomi haberlerini de yakından takip ediyorum. Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: