Netflix Önümüzdeki Dönem Türk Yapımlarında Neler Vaad Ediyor?

Mücadele Çıkmazı

En çok beklenen filmlerden ve dram türünde olan film 15 Mart 2021 tarihinde izleyenleriyle buluşmayı planlıyor. Senaristi Ercan Mehmet Erdem olan filmin yönetmen koltuğunda Can Ulkay oturuyor. Filmin başrollerinde ise Emir Ali Doğrul ve daha önce de bir Netflix yapımı olan Hakan Muhafız dizisi oyuncusu Çağatay Ulusoy yer alıyor. Ulusoy’un hayat verdiği karakter genç bir adam ve kağıt toplayarak geçimini sağlayan Mehmet’tir. Onun bu hayattaki en büyük destekçisi ise Tahsin Baba’dır. Bir gün Mehmet’in yaşamı, hayatına Ali adında 8 yaşındaki bir çocuğun girmesiyle bambaşka bir hal alır. Ali’yi ailesine kavuşturmaya çalışan Mehmet, bu sırada küçük çocukla arasında farklı bir bağ kuracaktır.

9 Kere Leyla

Ezel Akay’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ve aynı zamanda senaryo ekibinde Adnan Yıldırım, Özlem Lale, Uğur Saatçi isimlerinin olduğu film 4 Aralık 2020’de izleyicilerle buluşacak. Baş rollerde ise dev isimler yer alıyor. Demet Akbağ, Haluk Bilginer, Elçin Sangu, Fırat Tanış ve Alican Yücesoy gibi isimler ve büyük bir başrol kadrosuyla karşımıza çıkıyor. Filmin konusu ise şöyledir: Leyla ve Adem’in yıllardır mutlu giden bir evliliği vardır. Ancak bir süre sonra evlilikleri bir çıkmaza girer. Onların evliliklerindeki heyecan artık yok olmuştur ve Adem kalbinin yeniden atmasına neden olan bir sevdaya düşer. Bu dönemde Adem, karşısına çıkan Nergis adındaki kadına aşık olur, Nergis’ten başka kimseyi düşünemez hale gelir. Ancak Adem’in aklını başından alan Nergis’in, kendi kurduğu tek kişilik dünyasından başka bir hayata evrilmeye hiç niyeti yoktur.

Azizler

Karşımıza çıkan ve başrolünde yine Haluk Bilginer’in olduğu filmde, Bilginer’e Engin Günaydın eşlik ediyor. Bu isimlerin dışında kadroda, Binnur Kaya, Öner Erkan, Fatih Artman ve İrem Sak gibi isimler yer alıyor. Berkun Oya’nın senaryosunu yazdığı ve 8 Ocak’ta Netflix’te yayınlanacak Türk yapımı dram ve komedi filminin yönetmen koltuğunda Taylan Biraderler oturuyor. Film, hayatının zorlu bir döneminden geçen Aziz’i konu alır. Gençlik döneminde mesleği hakkında kurduğu hayallerden uzakta olan Aziz, sevmediği bir işe çalışır. Dört yıldır Burcu ile birlikte olan Aziz, artık ilişkisine bir son vermesi gerektiğini düşünür. Herkesten uzaklaşıp, yalnız kalmak isteyen Aziz’in karşısına bu sırada bir fırsat çıkar. Aziz’in yapması gereken tek bir şey vardır o da bir yalan söyleyip, bu yalanı sürdürmek. Ancak söylediği yalanın doğurduğu sonuçlar Aziz’in hayatının değişmesine neden olur.

50m2

Aybüke Pusat, Engin Günaydın ve Cengiz Bozkurt’un başrol olarak yer aldığı komedi dizisi 8 bölümlük ilk sezonuyla izleyenlerle buluşacak. 27 Ocak 2021 tarihinde yayınlanacak dizinin senaryosu Burak Aksak’a ait ve yönetmenliği ise Selçuk Aydemir üstleniyor. Dizinin konusu şöyle; gizemli bir tetikçi olan Gölge’nin hayatı, babası gibi gördüğü Servet’in kendisine ihanet etmesi ile altüst olur. Uğradığı ihanetin ardından kaçan Gölge, kendisini daha önce hiç görmediği bir mahallenin terzi dükkanında bulur. 50 metrekarelik alana sığınan Gölge’yi görenler, onu kısa bir süre önce vefat eden terzinin oğlu zanneder. Kendisi hakkında düşünülen kimliğe bürünen Gölge, mahalleli ile zaman geçirdikçe yeni kimliği ile iyice bütünleşir. Bu süreç, Gölge’nin gerçekte kim olduğunu anlamasını sağlayacaktır.

Sen Hiç Ateşböceği Gördün Mü?

Bir tiyatro klasiği ve Yılmaz Erdoğan eseri olan Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü? Beyaz perdeye aktarılıyor. Filmin yönetmen koltuğunda Andaç Haznedaroğlu oturuyor. Yayın zamanı belli olmayan filmin kadrosundaki bazı isimler ise şöyle: Yılmaz Erdoğan, Ecem Erkek, Engin Alkan, Devrim Yakut, Merve Dizdar, Ushan Çakır ve Bülent Çolak. Filmin konusu 1948 yılında geçiyor. İstanbul’da üstün zekalı bir çocuk olarak dünyaya gelen Gülseren, ailesiyle birlikte bulundukları çevreye ayak uydurmaya çalışır. 50 yıllık bir dönemde, arka planda Türkiye’nin panoraması eşliğinde Gülseren’in hayatından kesitler sunmaktadır.

Bir Denizaltı Hikayesi (?)

Bir Denizaltı Hikayesi, 2021 yılı içerisinde yayınlanması planlanan, yönetmen koltuğuna Tolga Karaçelik’in oturduğu, senaryosunu -Atiye ve The Protector yazım kadrosundan da olan- Jason George, Atasay Koç, Cansu Çoban ve Sami Berat Marçalı’nın birlikte kaleme aldıkları dizi. Aksiyon ve dram türündeki dizinin başrolünde ise Kıvanç Tatlıtuğ olacak.  

Uysallar

Ay Yapımı imzasını taşıyacak olan dizinin yönetmen koltuğunda Onur Saylak oturacak ve dizinin senaryosu ise Hakan Günday’a ait. Uysallar dizisi oyuncu kadrosunda yer alan isimler ve dizideki karakterleri henüz netleşmedi fakat görüşmeler devam ediyor. Dizinin hikayesi; Mimar Oktay Uysal ailesinden gizli olarak bir hayat sürmeye başlar. Oktay Uysal punk hayatı sürmek ister. O ayrı bir hayat planlarken eşi, iki çocuğu ve babası da kendi gizli dünyalarını kurmanın peşindedir. Uysal ailesinin her bireyi kendi hayatlarını kurarken ailesine karşı yalanlar söyler. Oktay’ın inşa etmesi gereken bir hapishanesi vardır.

Yapımına başlanacak diğer Netflix içerikleri:

*1919’un İstanbul’unda geçecek dönem dizisi “Pera Palas’ta Gece Yarısı.”

* Netflix Türkiye projesi “Aşk 101″in (2020) yaratıcısı Meriç Acemi’nin yeni dizisi “Kuş Uçuşu.”

*Yönetmenliğini Zeynep Günay Tan ve Seren Yüce’nin üstlendiği, Gökçe Bahadır, Barış Arduç ve Salih Bademci’nin başrollerinde yer aldığı “Kod Adı: Kulüp” adlı dizi.

*Cem Yılmaz’ın yeni sitcom dizisi “Erşan Kuneri.”

*Yönetmen Ozan Açıktan’ın yeni filmi ”96 Yazı.”

*”7. Koğuştaki Mucize” (2019) filminin yönetmeni olarak tanınan Mehmet Ada Öztekin’in yeni filmi “Beni Çok Sev.”

Nazlı Öztürk

Merhabalar ben Nazlı Öztürk. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrencisiyim ve 21 yaşındayım. Düşünmek, sorgulamak ve analitikleşmek üzere edindiğim yönlerimi pratikte gerçekleştirmek, kendimce aktarmak ve sunmak adına sizlerleyim.

%d blogcu bunu beğendi: