Site icon GenclerNeBiliyo

JPG dosyası 69 milyon dolara satılarak Kripto Sanat rekoru kırıldı.

ABD’li ünlü sanatçı Beeple’ın 2007 yılından bu yana ürettiği eserleri kapsayan dijital çizimi, NFT olarak açık artırmada 69,3 milyon dolara satıldı ve bu alanda bir rekora ulaştı.

Görseli incelemek isterseniz onlineonly sitesinden süper zoom özelliğini kullanarak görseli inceleyebilirsiniz.

Beeple olarak bilinen bir dijital sanatçı tarafından yapılan bir JPG dosyası Perşembe günü Christie’s müzayede evi tarafından yaklaşık 70 milyon dolara satıldı. Christie’s tarafından yapılan açıklamaya göre, bu fiyat sadece dijital sanat için giderek daha popüler olan pazar için yeni bir rekorrekor kırdı ve Beeple’ın eserini açık artırmada yaşayan bir sanatçı tarafından satılan üçüncü en pahalı eser haline getirdi.

“Everydays — thethe First five Thousand DaysDays”” adlı bir dijital kolaj olan sanat eseri, NFT veya nonfungible token olarak bilinir. Nfts, blockchain teknolojisi ile satışı kaydederek dijital sanat eserlerinin sahipliğini ve özgünlüğünü işaret ediyor.

Blockchain kripto para birimi işlemlerini kaydeder; kayıtlar paylaşılabilir, ancak çoğaltılamaz.

Gerçek adı Mike Winkelmann olan Beeple, Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Sanatçılar sanat eseri oluşturmak ve son +20 yıldır internette dağıtmak için donanım ve yazılım kullanıyorlar, ancak gerçekten sahip olmak ve toplamak için gerçek bir yol yoktu” dedi. “Sanat tarihi, dijital sanatta bir sonraki bölümün başlangıcına tanık olduğumuza inanıyorum” dedi.

Güney Carolina grafik tasarımcısı, 2007’de başladığı bir proje olan 5000 gün boyunca her gün yeni bir sanat eseri yayınlayarak “Everydays” yaptı. Daha sonra parçayı tamamlamak için bu görüntüleri bir araya getirdi.

Satış, 2011’de animasyonlu bir uçan kediye sahip popüler bir meme olan Nyan Cat‘in satışı gibi diğer yüksek profilli işlemleri gören genişleyen NFT pazarı için yeni bir dönüm noktasına işaret ediyor.

Chris Torres tarafından yaratılan bu parça, geçen ay kripto sanat platformu Foundation‘da bir çevrimiçi açık artırmada yaklaşık 600.000 dolara satıldı. Nyan Cat dahil olmak üzere NFT’ler genellikle Ethereum kripto para birimi kullanılarak satın alınıyor.

Beeple, Crossroad’ın bir başka eseri, başka bir çevrimiçi pazar yeri olan Nifty Gateway‘de geçen ay 6,6 milyon dolara satıldı.

Geçen yıla kadar Beeple, 100 $ gibi düşük bir fiyata sanat satıyordu. Ancak “Everyday” satışıyla, çalışmaları bugün sanat dünyasının en değerli eserlerinden biri olabilir.

NFT dünyasında Türk isimler de var.

Türk sanatçı Tarık Tolunay, takdire şayan bir eserini NFT’ye çevirerek 36.000 dolara sattı.

Görseli incelemek isterseniz fractalistanbul sitesinden süper zoom özelliğini kullanarak görseli inceleyebilirsiniz.

Dijital medya sanatçısı Tarık Tolunay Eminönü, Galata Köprüsü ve Karaköy’ü gösteren “Fractal İstanbul-Pandemi” adlı çalışmasını Blockchain ile imzalayarak satışa sundu. Çalışmanın tek orijinal versiyonu 20 Ethereum a alıcısını buldu ve 36.000 dolara sattı.

Tolunay, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Blockchain’e uzun süredir güvendiğini ve bu işe bir şekilde girmeyi umduğunu belirterek, çalışmalarını dijital imzalar aracılığıyla Foundation adlı bir platforma koymaya karar verdi. Sanatçı, kendi deyimiyle, işi “gecenin bir yarısı” tamamladığını ve işinin birkaç saat içinde bir alıcı bulduğunu ve 20 Ethereum teklif ettiğini söyledi. Çeşitli teklifler arasında en yüksek fiyat 20 Ethereum’dur, bu da ürünün değerinin yaklaşık 36.000 $ olduğu anlamına geliyor. Ürünün orijinal dijital imzalı versiyonunu satın alan kişi İranlı bir koleksiyoncudur.

Exit mobile version