Çin Aşısı CoronaVAC Hakkında Her Şey – Sinovac

Olağanüstü şartlar olağanüstü çözümler getirir. Dünya bir Covid-19 pandemisiyle birlikte bir felakette ve bu felaketin biteceğini veya nasıl biteceğini bulmaya çalışıyor. Birçok ülke aşı bulmaya çalışıyor. Günümüz de Çin şirketi olan Sinovac’ın aşısı CoronaVac çok konuşuyoruz. Bunun en büyük nedenlerinden biri Türkiyenin 50 milyon tane CoronaVac aşısı satın almasıdır. Peki, herkesin sorduğu soruları soralım. Çin aşısı güvenli mi? Bu aşıyı yaptırmalı mıyız?

CoronaVac

Dünyanın birçok ülkesinde farklı aşılar üretiliyor. Her şirket kendi test sonuçlarına göre kendi aşılarının koruyuculuğunu açıklıyor. Mesela Biontech şirketinin Pfizer aşısı %95 koruma sağladığını iddia ediyor. Amerikan aşısı olan Moderna da %95 koruma sağladığını iddia ediyor. CoronaVac (Çin aşısı) ise %95 ile %98 arasında koruma sağladığını iddia ediyor. Yazının başında da belirttiğim gibi olağanüstü şartlar olağanüstü durumlar getirir. Çünkü bu aşıların çoğu hala faz 3 deneylerini tam olarak tamamlamamış aşılar. Mesela yazımız da bahsettiğimiz Sinovac şirketinin aşısı hala bazı ülkeler de faz 3 deneylerini deniyor. Bu durumda insanlar doğal olarak şunu soruyor. Türkiye de bu aşıyı satın aldı yani biz kobay mıyız?

Öncelikle şuna bir açıklık getirelim, bu aşıyı dünya da sadece Türkiye satın almadı. Aşağıdaki grafikte gördüğünüz gibi birçok ülke bu aşıyı aldı ve denemesini yapıyor.

Gördüğünüz gibi birçok ülke Çinden aşı alıyor ve deniyor. Birçok ülkede bu tür denemelerin yapılmasının nedeni, farklı ülkelerde farklı ırklar ve farklı etnik kökende insanlar yaşıyor. Bir ırkın direnci diğer ırkın direncinden fazla veya az olabilir veya aşının farklı renkteki/ırktaki insanlar da işe yarayıp yaramadığını anlamak için bu deneyler yapılıyor. Peki, bu durum teknik olarak bir deney değil midir? Teknik olarak evet bir deney ama şunu unutmayın biz normal bir zamanda değiliz ve tüm ülkeler acil durum konumundalar. Brezilya, Filipinler, Şili, Endonezya ve Türkiye faz 3 çalışmaları için gönüllüler. Brezilya bu aşı için önemli bir faktör çünkü onlar faz 3 deneylerine 19 Ekim 2020 de aşının işe yaradığını (antikor ürettiğini) ve etkinliğinin olduğunu saptamışlar. Yine de tam bir sonuç yok çünkü Brezilya faz 3 sonuçlarını 15 Aralıkta açıklayacaklar ama faz 2 de alınan başarının aynısı bekleniyor.

Deney Grupları

Bu aşı şu an birçok ülkede uygulanıyor. Mesela Bangladeş’te 4220 kişi üzerinde, Endonezya da 1620, Sudi Arabistan’da Ulusal Muhafızlarına (yani ordularına) ve 7 bin sağlık çalışanlarına bu aşı uygulanmış. Bu ülkelere aşı gelmeden önce kendi sağlık bakanlıklarında incelenip öyle kabul ediliyor. Yani kimse zorla size aşı deneyi yaptırmıyor. Türkiye de zaten 13 bin sağlık çalışanına bu aşı denemesi yapılmıştı (gönüllüler üzerine) . Şu an 11 Aralıkta bu aşı Türkiye’ye gelecek ve herkes gelir gelmez aşının vurulmaya başlanacağını sanıyorlar. Bu doğru değil ilk önce Türk hekimleri aşıyı kontrol edecek sonra kullanalım veya kullanmayalım diyeceğiz.

CoronaVac’ın diğer aşılardan farkı

Her aşı kendince ayrı bir yöntemi var. Çin aşısı CoronaVac’ın yöntemi bizim bildiğimiz bir yöntem; İnaktif aşı yöntemi. Ne demek bu inaktif aşı yöntemi? Koronavirüs’ü alıyorlar ve belli şartlar altında gücünü azaltıp size enjekte ediyorlar. Böylelikle vücudunuz virüsü tanıdığı için antikor üretmeye başlıyor. Bu aşı 2 dozlu bir aşı olduğu için ilk dozu olduktan 12 gün sonra diğer dozu oluyorsunuz. Amaç vücudunuzun daha hızlı antikor üretmesini sağlamak. Bu yönteme aşinayız çünkü grip aşıları, kızamık aşıları vs hep kullandığımız yöntemler.

Dİğer aşılar yani Moderna, Pfizer vs onlar MRNA (messenger RNA) yöntemi ile yapılıyor. MRNA yeni bir yöntem aslında üzerinde 2012-13 yılından beri çalışılan bir yöntem. Bu pandemi sayesinde ilk defa denenebilecek bir yöntem. Bu yöntemin amacı, virüsün içindeki RNA parçacıklarından alıp insan vücuduna enjekte ediliyor. Diğer bir deyişle, İnsan vücuduna virüs vermeden bağışıklık kazandırma hedefleniyor.

Diğer bir farklılık ise bu CoronaVac aşısı 2 ile 6 derece arasında muhafaza edilebilirken Pfizer gibi aşılar -70 veya -20 derece de muhafaza edilebiliyor. Ama çoğu uzman bunun bir sıkıntı olmayacağını söylüyor çünkü günümüzde bu aşıları muhafaza edebilmek ve dağıtımı için çok gelişmiş teknolojik yöntemler varmış.

Aşı olunmalı mı?

Ben kimseyi yönlendiremem ama şöyle bir şey var bu virüs birçok insanın ölümüne sebep oluyor. Fahrettin Kocanın dediğine göre Çin aşısını medyanın gözünün önünde olacakmış. Açıkçası aşıyı bir emniyet kemeri, bu pandemi sürecini de bir araba gibi düşünürsek ben emniyet kemerimi takacağım. Çünkü dediğim gibi, bu aşılar ilk önce bizim doktorlarımız tarafından incelenip bize verilecek. Ben şu noktaya katılıyorum aşının dili dini ırkı olmaz. Hangisini olabiliyorsam onu olacağım.

Kaynak

The Lancet (CoronaVAC): https://www.thelancet.com/journals/la…

The Lancet (Inactivated vaccines): https://www.thelancet.com/journals/la…

Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/CoronaVac

https://en.wikipedia.org/wiki/Sinovac…

Barış Karakiraz

Merhaba ben Barış Karakiraz. Siyaset bilimi ve Uluslararası ilişkiler öğrencisiyim. 21 yaşındayım, İngilizce ve Rusça konuşabiliyorum. Küçüklükten beri oyun ve teknolojiye, bölümüm nedeniyle de Türk ve Rus siyasetine ilgim var. Bildiklerimi anlatmayı seven ve sabahtan akşama kadar tartışabilen gıcık insanlardan biriyim. Instagram

%d blogcu bunu beğendi: