Video Oyun Sektörü’nün Büyüklüğü

Bundan 10 yıl önce büyüklerimiz biz bilgisayarın başında oyun oynarken hep şunu derdi “Kaç yaşında adam oldun hala oyun mu oynuyorsun?’’ Öncelikle şunu söylemeliyim kaç yaşında adam olduk hala oyun oynuyoruz ve büyük ihtimal oynamaya devam edeceğiz. Fark ettiyseniz oyunlar artık hayatımızın her yanında. Mobil oyun sektörünün gelişmesiyle birlikte artık hemen hemen herkes oyun oynama fırsatına ulaştı. Eskiden sadece biraz kafa dağıtayım sonra işime geri dönerim dediğimiz oyunlar artık büyük bir sektör haline geldi. Hatta Oyun Sektörü o kadar büyük bir sektör ki Hollywood ve Müzik sektörünü solladı bile. Belki de bana inanmayacaksınız ama video oyunları eğlence sektörünün en üst zirvesinde şu an. Gelin bir karşılaştırma yapalım.

Enflasyonu saymadan gelmiş geçmiş en fazla gişe yapmış film hangisidir? “Avengers Endgame’’ Peki nedir gişesi? 2.8 Milyar dolar. GTA V ‘in 6 Milyar dolarlık kazancının zar zor yarısı ediyor. Tatmin etmedi mi? Peki ya Franchıse olarak bakarsak?

Gelmiş geçmiş en başarılı Film Franchıse’ı “Marvel Cinematic Universe’’ Nedir toplam kazançları? 22 Milyar dolar. Oyun dünyasının en başarılı Franchıse’ı olan Pokemon 90 Milyar dolar.  Gördüğünüz gibi 22 milyar dolar nerede 90 milyar dolar nerede. Şimdi şunu söylemeliyiz. Oyun sektörü yeri geldiği zaman ülke ekonomisine katkı da bulunabilir mi? Kendi fikrimce gelişmekte olan ülkeler için kesinlikle büyük bir katkı da bulunabilir. Gelin bunu birkaç örnek ile açıklayalım

Polonya – CD Projekt

İlk örnek Polonya. Polonya der demez bu sektörü takip eden oyuncular hangi şirketten bahsettiğimi anladılar bile CD Projekt. Bugün CD Projekt o kadar meşhur bir şirket olmasına rağmen ilk kurulduğunda sadece 2 bin dolar sermayesi olan ve kiralarını ödeyemedikleri için arkadaşının odasında faaliyete başladıklarını biliyor muydunuz? Bugün ise CD Projekt açık ara Polonya ekonomisine yardım eden en büyük AR&GE çalışması olarak adlandırılıyor. 

Bilmeyenler için hatırlatalım bu şirket oyun dünyasına çığır açan bir seri olan The Witcher serisini yapmıştır.  11 Nisan 2020’nin haberine göre The Witcher serisinin son oyunu olan The Witcher 3: Wild Hunt bugüne kadar 28,3 milyon kopya satmış. Bilindiği üzere CD Projekt’in uzun süredir beklenen Cyberpunk 2077 oyunu resmi olarak bugün çıktı. Ve resmi kaynaklara göre daha oyun çıkmadan 8 milyon ön sipariş verilmiş. Şimdi 2020 verisini bulamadım ama 2019 verisine göre bu şirketin net geliri 175.3 milyon. Dahası bu CD Projekt vefalı bir şirket olacak ki Polonya da oyun geliştiricilere her zaman destek vermektedir. Gördüğünüz gibi bu şirket artık Polonya ekonomisine katkıda bulunan bir şirkettir. Zaten bu yüzden CD Projekt Mayıs 2020 itibarıyla 8,1 milyar dolar piyasa değeri ile Ubisoft’tu geçerek Avrupa’nın en büyük video oyunu şirketi olmuştur.

Türkiye de Bu Durum Nasıl?

Peki, Türkiye de buna benzer bir örnek verilebilir mi? EVET. Hatırlıyorsanız bizde Peak Games diye bir şirket vardı. Hatırlamıyorsanız o güzel reklamı alta koyuyorum

İşte bu şirket Zynga tarafından 1.8 milyar dolara satın alındı. Bu ne demek bunu tartışalım. Öncelikle Peak Games, Cumhuriyet tarihi kadar eski THY’nin değerine çok yakın bir değere 10 yılda ulaştı [THY 1933 yılında kuruldu]. Diğer bir örnek ise hatırlarsanız Borsa İstanbul’un %10 hissesi Katarlılara satılmıştı. Ne kadara satılmıştı? 200 milyon dolara. Koca Borsa İstanbul’un %10’u 200 milyon dolara satılmış. Halbuki 2 sene önce kurulan Rollic mobil oyun şirketi ( kurucusu Burak Vardal)  168 milyon dolara satıldı ( sadece %80’ni).

Buradan ne öğrenmeliyiz?

Gördüğünüz gibi Oyun Sektörü ile geleneksel ekonominin yerini yeni çağ ekonomisi almıştır. Hatta almış demeyelim eze eze geleneksel ekonomiyi yerinden etmiştir diyebiliriz. Peki, bu durumda biz ne yapmalıyız? Biz Gençler olarak bizden büyüklerin bilmediği bir şeyi biliyoruz. TEKNOLOJİ VE YAZILIM. Bunlar üzerine yoğunlaşmalıyız. Hatta devletin yeri geldiğinde bu tür AR&GE çalışmalara bolca yatırım yapmalı (Eski ekonominin getirdiği yol ve ulaşım gibi sektörlere yapılan yatırımlar yeni çağ ekonomisi için değersizdir). Çünkü gördüğünüz gibi bu sektör cidden kazandıran bir sektör ve daha yeni bir sektör. Doyum noktasına ulaşmadı ve ulaşmasına daha çok. Herkese olduğu gibi size de yer var. Buyurun Efendim [öğrenmek zor değil, sadece disiplin gerekiyor].

Kaynak;

https://tr.wikipedia.org/wiki/CD_Projekt#cite_note-AR2019-1

https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/zynga-peak-gamesi-neden-1-8-milyar-dolara-satin-aldi-41536048

 

Bu yazı dikkatinizi çektiyse bu yazıya da bakabilirsiniz => İddialı bir Türk Oyunu Geliyor: Angelic The Game

Barış Karakiraz

Merhaba ben Barış Karakiraz. Siyaset bilimi ve Uluslararası ilişkiler öğrencisiyim. 21 yaşındayım, İngilizce ve Rusça konuşabiliyorum. Küçüklükten beri oyun ve teknolojiye, bölümüm nedeniyle de Türk ve Rus siyasetine ilgim var. Bildiklerimi anlatmayı seven ve sabahtan akşama kadar tartışabilen gıcık insanlardan biriyim. Instagram

One thought on “Video Oyun Sektörü’nün Büyüklüğü

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: