Mobil Moba Deneyimi: Wild Rift

Bildiğiniz gibi son 2-3 yıldır mobil oyunlar giderek popüler olmaya başlıyor. Gerek maliyetinin ucuz olması gerek reklamlarla gelen gelirler sayesinde mobil oyun sektörü giderek büyüyen bir sektör. Bu nedenle giderek telefonlarımızda oyun oynamak daha popüler bir hale geliyor. Leauge of Legends oyunu popüler olduktan sonra birçok mobil moba oyunu çıkmıştı. En popülerleri Arena of Valor, ve Mobile Legeds vs. Bundan 1 yıl önce Riot Games League of Legends oyununu mobile de getireceklerini ve hatta mobil için değişik çalışmalar yapacağını bilgisayardaki oyuna benzemeyeceğini zaten açıklamıştı. Bugün ise bu yazıda League of Legends Wild Rift oyunu konuşuyor olacağız.

Wild Rift Nedir?

Wild Rift Riot Games’in çıkardığı mobile özel League of Legends evrenini barındıran bir mobil Moba oyunudur. Amaçları yıllardır bilgisayar başında elde ettiğimiz Moba deneyimini telefonlarda da elde edebilmek. Yukarıda da bahsettiğim gibi bilgisayardaki versiyonu ile bazı farklılıklar var bu yüzden telefondaki deneyim bilgisayardaki deneyimden çok daha farklı. Gelin size Wild Rift’in neden diğer telefondaki Moba oyunlarından daha iyi olduğunu söyleyelim.

Ses Görüntü ve Kullanıcı Paneli

Bildiğiniz gibi birçok mobil oyun şirketi bu Mobil Moba da para var deyip bu işe özensiz bir şekilde oyunlarını geliştirdiler. Bu şirketlerin birçoğu Çin markalı olduğu sadece belli bir kitleye hitap ediyorlardı. Zamanla kendilerini geliştirseler de oyun içi ses ve görüntü hep bir dert oluyordu. Mesela Mobile Legend’e baktığımız da Türkçe seslendirme var ama nasıl bir Türkçe seslendirme var. Gerek yanlış çevirme olsun gerek cümlenin başı Türkçe sonu Çince gibi anlamsız hatalar olsun. Bu tür şeyler her zaman oyuncunun zevkini bozar.

Wild Rift neyi doğru yaptı peki? Öncelikle diğer mobil Moba oyunları gibi oyun açılır açılmaz önünüze 5 veya 10 tane sayfa gelmiyor gayet sadece 1 sayfa geliyor ve siz nereye gitmek istiyorsanız orayı seçebiliyorsunuz. Görevler, Ekipmanlar, Sıralama, Etkinlikler vs bunlara çok rahat ulaşabiliyorsunuz.

Stratejik Derinlik ve Ustalaşma

Birçok mobil Moba da 3 tane skill ve bir tane ana büyüsü varken Wild Rifte her şampiyonun 4 yeteneği ve her şampiyonun seçebileceği 2 ana büyü var. Bununla birlikte diğer Mobalar da olmayan görüş sağlayan totemler oyuna ekstra bir strateji katıyor ve sizi daha iyi strateji yapmanız için zorluyor. Çünkü sizin gibi rakipler de totem atarak görünmeyen yerleri görebiliyor ve eğer siz o totemleri temizlemezseniz ani bir pusuya yem olabilirsiniz. Oyunda hem öğrenilecek hem de ustalaşacak birçok yetenek ve şampiyon var.

P2W ve Sürünmece Yok

Telefonlarda Moba oyunlarını denediyseniz şunu fark edeceksiniz para vermeden karakterinizi hızlıca geliştiremiyorsunuz. Az önce size Wild Rift oyunun da iki tane büyü olduğundan bahsetmiştim bunlardan en çok kullanılanı ”Sıçra” ve ”Tutuştur” büyüleridir. Mobile Legends oynarsanız şunu fark edeceksiniz 19 Level olana kadar Sıçra büyüsü açık değildir. Ya da başka bir eleştiri Mobile Legends da bazı kostümler ekstra atak veya defan seviyor. Tabi anlatmaya çalıştığım gibi bunların hepsi parayla satılan şeyler olduğu için oyuna para yatırıp kostüm almayan bir oyuncu, kostüm alan bir oyuncuya göre her daim daha güçsüz oluyor bizde buna p2w diyoruz.

Wild Rift de durum nasıl? Wild Rift de 10. seviye ile birlikte tüm rünler ve büyüler açılıyor. Ben yanlış hatırlamıyorsam 2 günde 10. seviyeye gelebilmiştim yani öyle işkencelik bir durum yok. Bu arada Riot Games den bahsediyoruz bu şirketin para kazanması için kostümlere ekstra güç verip oyuncuların paralarına saldırma gibi bir niyetleri yok ve olmasına da gerek yok. Hatta Wild Rift oyuncu dostu bile diyebiliriz. 10. seviyeye kadar size bedava 10 tane karakter ve 3-4 tane kostüm veriyor. Etkinlikleri yaparsanız yeni karakterler ve kostümlere de para vermeden ulaşabilirsiniz.

Harita Çeşitliliği

Wild Rift haritası aslında bizim bildiğimiz League of Legends haritası ama diğer mobil Moba oyunları ile karşılaştırınca yapabileceğiniz birçok taktik ve farklı oyun tarzları ortaya çıkıyor. Bu durumda profesyonel arenada seyir zevki ve rekabeti arttırıcı bir öğe oluşturmuş oluyor. Örnek vermek gerekirse Baron ve Ejder arasında dolaşan yampiri yengeci kesere koridorlar arası hızınızı arttırabilir rakip takıma göre daha hızlı hareket ederek onları geride bırakabilirsiniz.

E Spor Arenası

Son olarak E spor muhabbetine girmek istiyorum. Riot Games den bahsediyoruz. Her oyununu bir şekilde E spor arenasına çeken ve rekabetiyle birlikte ödül dağıtan bir şirket. Türkiye de bugün Moba ve E spor bu kadar ünlü ise bunun sebebi Ritodur. Kendileri de Wild Rift için bir E spor arenası oluşturmak istediklerini zaten açıklamışlardı.

Sizde Android veya İOS telefonlarınıza indirerek telefonda Moba deneyimini Wild Rift ile yaşayabilirsiniz.

Bu yazı dikkatinizi çektiyse bunu da okumak isteyebilirsiniz => Riot Games MMO Oyunu Çıkaracağını Söyledi

Barış Karakiraz

Merhaba ben Barış Karakiraz. Siyaset bilimi ve Uluslararası ilişkiler öğrencisiyim. 21 yaşındayım, İngilizce ve Rusça konuşabiliyorum. Küçüklükten beri oyun ve teknolojiye, bölümüm nedeniyle de Türk ve Rus siyasetine ilgim var. Bildiklerimi anlatmayı seven ve sabahtan akşama kadar tartışabilen gıcık insanlardan biriyim. Instagram

One thought on “Mobil Moba Deneyimi: Wild Rift

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: