XBOX Gamepass de Neler Oluyor?

Her Eylül, Ekim ve Kasım ayı teknolojik aletler için yükseliş ayıdır. XBOX da bu yükselişten giderek payını arttıran bir firma. Durmadan farklı farklı haberler çıkarıyorlar ve bunlara yetişmek zor oluyor. Bunları toplayıp derli toplu şekilde size sunmamız gerektiğini düşündük.

Beta Süreci Bitti

Öncelikle şöyle bir haberden bahsedelim, bildiğiniz gibi XBOX Gamepass sistemi beta sürecinde olan bir sistemdi ve her beta sürecinin bir bitiş süresi vardır. Artık XBOX Gamepass bu süreci bitirdi. Peki, bu biz oyuncuları nasıl etkiliyor? Eskiden Gamepass için aylık ücretimiz 15 TL iken artık bu ücretimiz aylık 30 TL oldu. Açıkçası oyun fiyatlarının giderek arttığını düşünürsek 30 TL bizim için bir nimet diyebiliriz.

Fiyatlar arttı peki XBOX Gamepass hiç mi yeni bir şey yapmıyor? Neler yapıyor neler. Sanki Microsoft vitesi 5’e atmış Sony’nin önüne geçmeye çalışıyor (bence giderek bunu yapıyor). Bunun ilk örneği olarak gelin bazı XBOX’ın anlaşmalarına bakalım. Öncelikle hepimizi şaşırtan Microsoft’un Bethesdayı satın almasına bakalım. Bethesda önceki yıllarda yaptığı hatalar yüzünden kendi markasının değerini oyuncuların gözünde düşürdü. Tek bir şansı vardı kendini yüksek bir markaya satıp beklenti yaratmaya çalışmaktı. Açıkçası bu durum her zaman oyuncular için iyi olacak çünkü en az 1 yıl sonra Gamepass de Bethesda’nın büyük oyunlarını göreceğimizi düşünüyorum.

Bunun ilk örneğini de çok yakın bir zamanda görüyoruz çünkü Doom Eternal 1 Ekimde XBOX Gamepass’e geliyor! Bunun açıklanması da bizi baya heyecanlandırmıştı. Özellikle bu tweet’i görünce ekran karşısında bağırdığımı hatırlıyorum.

Doom Eternal Normal Fiyatı 349 TL Gamepass de aylık 30 TL ile oynayabiliyorsunuz.

Şirketlerle Anlaşma

Electronic Arts ile Microsoft ikilisinden geldi. EA Play, Xbox Game Pass’e dahil edilecek.

Geçenlerde EA Play ile XBOX Gamepass’in ortaklaşmasını gördük. Microsoft adına bir basın açıklaması yapan firmanın Oyun Partnerliği ve Ekosistemi Başkan Yardımcısı Sarah Bond, yaptığı açıklamada EA abonelik servisinin, şu anda EA Play’e dahil olan 60 oyunu Xbox Game Pass ile oynamanın mümkün olacağını ifade etmişti. Bununla birlikte EA Play içerisinde FIFA 20, Titanfall 2, Need For Speed Heat, Battlefield gibi yapımlar yer alıyor. Hizmete dahil olan bütün yapımlar aynı zamanda Xbox Game Pass Ultimate sahipleri tarafından, Project xCloud ile Android telefonlar üzerinden oynanabiliyor. Bence Bethesda gibi EA alamayacaklarını bildikleri için böyle bir anlaşma yaptılar ve bunun amacı Sony tarafına karşı üstünlük almaya çalışmaktı (bence başarılı olacaklar).

Diğer anlaşmalar dedikodu olduğu için kısa bir özet geçeceğim ama gerek Reddit ve gerekse IGN de bahsedilene göre Microsoft tarafı SEGA ve Warner Bros şirketlerine kafayı taktığını ya bir satın alma ya da EA gibi ortaklaşa iş yürütmeyi düşündükleri fikri İnternet de geziyor ama tabi bunlar dedikodu. (Warner Bros da oyun kısmı tabii tüm şirket değil)

Şimdilik tüm gelişmeler bunlar sağlıklı olun ve oyunla kalın!

Barış Karakiraz

Merhaba ben Barış Karakiraz. Siyaset bilimi ve Uluslararası ilişkiler öğrencisiyim. 21 yaşındayım, İngilizce ve Rusça konuşabiliyorum. Küçüklükten beri oyun ve teknolojiye, bölümüm nedeniyle de Türk ve Rus siyasetine ilgim var. Bildiklerimi anlatmayı seven ve sabahtan akşama kadar tartışabilen gıcık insanlardan biriyim. Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: