En Sinir Bozucu 5 Oyun

Selamlar GençlerNeDiyo okurları, neden oyun oynarız? Cevabı basittir aslında, kafamızı dağıtmak ve biraz eğlenmek için oyun oynarız. Ama bazı oyunlar vardır eğlenmeyi bir kenara bırakın klavye ve fareyi kırmamak için kendimizi zor tutarız. Bu oyunların gerek mekanikleri gerek amaçları sadece bizi sinirlendirmeye yönelik oluyor. Peki, neden bunları oynamaya devam ediyoruz? İnanın bir fikrim yok ama galiba sarıyor çünkü tekrar tekrar bu oyunları oynayabiliyoruz. Bu yazımda da size kendi listelediğim 5 sinir bozucu oyun hakkında konuşacağım.

5-) ClusterTruck

Parkur oyunları çoğu zaman zevkli olsa da yeri geldiğinde sinirlerimizi bozabiliyor. ClusterTruck da bu özelliği sayesinde listemizde yer olan bir oyundur. 27 Eylül 2016 da bağımsız bir oyun olarak karşımıza çıktı. ClusterTruck da amacımız tırların üzerinden atlayarak bitiş çizgisine ulaşmak. Oyunun mekanikleri basit, tırların üzerinden zıplamak. Tabii yazıldığımız kadar kolay bir durum değil çünkü seviye atladıkça zorlaşan parkur ve yeni yeni zorluklar sinir seviyemizi alt üst edebiliyor. Buna rağmen GençlikNeDiyo ailesi olarak ClusterTruck oyununu size çerezlik bir oyun olarak öneririz.

4-) DarkSouls Serisi ve Türevleri

Böyle bir liste yapıp Dark Souls’u koymasak olmazdı çünkü bugün oyunları kolay, orta zor ve Dark Souls olarak ayırabiliyorsak bunu FromSoftWare borçluyuz. FromSoftWare’in Dark Souls fikri ilk olarak 5 Şubat 2009 da başladı. Dark Souls listesdeki diğer oyunlara kıyasla bazı farklı özellikleri var. Belki de en önemli özelliği bugün Souls vari oyun türleri oluşturmasıdır. Bugün birçok oyunda ağır mekanikler, güçlü bosslar ve sinir bozucu check point sistemi varsa bunları Dark Souls serisine borçluyuz. Dark Souls bu kadar sinir bozan bir oyun olsa da sonunda öğrenme aşamasını geçtikten sonra bizi verdiği hazla ödüllendiren bir oyundur. Tabii bu uzun öğrenme sürecinde oyunu silmediyseniz, farenizi kırmadıysanız veya klavyeyi parçalamadıysanız o güçlü bossları keserken aldığınız haz ve tatmin duygusunu size hiçbir şey yaşatmayacaktır. 

3-) League of Legends ve Tüm MOBA Oyunları

Bir ara MOBA oyunları ne kadar popülerdi öyle değil mi? Temelde MOBA oyunlarının mekanikleri nedir? Beş kişilik iki takımda her oyuncunun belli görevleri olup ortak amacın rakibin üstünü yok etmeye çalıştığı oyun tipine Moba diyoruz. Bu tür oyunlardan bahsederken aklımıza iki güzel oyun geliyor. League of Legends ve Dota2. Artık eskisi gibi popüler olmasalar da yeri geldiğinde hala oynanan oyunlardır. Peki,  bu oyunlar neden birçok oyuncunun sinirini alt üst ediyor? Listedeki diğer oyunlara kıyasla MOBA oyunlarında rekabet faktörü eğlence faktörünün daima önündedir. Bu yüzdende yapılan en ufak hata size oyunu kaybettirebilir. Birde şöyle bir durum var listedeki diğer oyunlarda hata sizin hatanızdır, kaybettiyseniz suçlusu sizsiniz ama MOBA gibi oyunlarda kazanmanızda kaybetmenizde takim işi olduğunu düşünürsek, siz koridorunuzu kazansanız bile diğer koridorlar kaybedip ağır bir yenilgi alabiliyorsunuz. Bu duruma birde toxic oyuncuları kattığımızda umarım peygamber sabrınız vardır yoksa sinir sağlığınız için iyi şeyler söyleyemeyiz.

2-) Fall Guys

4 Ağustos 2020 yılında Mediatonic tarafından çıkarılan Battle Royal parkur oyunu olan Fall Guys şu an trend olmuş bir oyun.  Fall Guys 60 kişinin bulunduğu, içinde farklı farklı mini oyunların olduğu tatlı mı tatlı bir Battle Royal oyunu diye özetleyebiliriz. Oyunun mekanikleri gayet basit olsa da gerek oyuncular ve gerekse birbirinden farklı haritalar ve tuzaklar sizin sinir sağlığınızı bozacağını garanti edebiliriz. Günümüzde birbirine benzeyen sıkıcı Battle Royal oyunlarına karşı Fall Guys GençlerNeBiliyo ailesi olarak destekliyor ve sizi de jelibon savaşlarına bekliyoruz

1-) Getting Over It with Bennett Foddy

Bennett Foddy Avusturyalı bir oyun yapımcısıdır. Genelde insanlar Bennett Foddy’i önceki oyunu QWOP ile tanırlar. QWOP’la insanları yeterince çıldırtamadığını düşünen Bennett abimiz 6 Aralık 2017 yılında “Getting Over It’’ oyununu çıkardı. Bu oyunda nedeni bilinmez karakterimiz bir kazanın içerisindedir ve uzaya doğru elinde kazması ile tırmanmaya çalışıyordur.  İnternette gördüğünüz speedrun’lara kanıp ben bunu 1 saatte bitiririm demeyin çünkü bu oyun onca klavye ve farenin katilidir. GençlerNeDiyo olarak kesinlikle tavsiye etmiyoruz çünkü dışarıda yaşanacak güzel bir hayat var böyle oyunlarla hiç yaşama sevincinizi düşürmenize gerek yok.

İsteyen bazı arkadaşlar için QWOP oyunun linkini aşağıya bırakıyorum belki denemek istersiniz

QWOP oyununu oynamak için tıkla

Barış Karakiraz

Merhaba ben Barış Karakiraz. Siyaset bilimi ve Uluslararası ilişkiler öğrencisiyim. 21 yaşındayım, İngilizce ve Rusça konuşabiliyorum. Küçüklükten beri oyun ve teknolojiye, bölümüm nedeniyle de Türk ve Rus siyasetine ilgim var. Bildiklerimi anlatmayı seven ve sabahtan akşama kadar tartışabilen gıcık insanlardan biriyim. Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: