Bir Oyun Tasarımı Nasıl Yapılmaz? Marvel’s Avengers

Bu incelemeyi yaparken ne kadar mutsuz olduğumu söylesem azdır. Ben koyu bir Marvel fanı olarak bu oyunun ilk gösterildiğinde verdiğim tepkiyi hiçbir şekilde açıklayamam. İlk defa büyük bütçeli bir Marvel Avengers oyunu geliyordu ve heyecanlanmıştım. Açıkçası Square Enix’e güveniyordum. Çünkü Square Enix hikayeli bir oyunu nasıl anlatılacağını bilen bir şirket. Deus Ex Machina, Final Fantasy gibi oyunları yapan firmadan bahsediyoruz. Peki ne oldu? Büyük şirketlerin yaptığı hatayı yaptılar. Elindeki markanın zaten büyük olduğunu ve ne yapsalar satacaklarını düşündüler. Birazda para göz olunca Loot Shooter tarzı bir oyun yapalım dediler. Peki sorun neydi? Thor, Kaptan Amerika, Black Widow, Kamala, Hulk gibi karakterler sizce de Loot Shooter oyunu olabilecek tarz da karakterler mi? Gelin biraz tartışalım ve Marvel’s Avengers da büyük potensiyeli nasıl bir kenara attıklarını görelim

Oyunun Hikayesi

Oyunun hikayesinden kısaca bahsetmeden önce küçük bir uyarı yapayım spoiler vereceğim. Benim hikaye ile alıp veremediğim yok hatta hikayeyi beğendim. Benim derdim daha çok teknik tarafta ama önce hikayeyi halledelim.

Hikayemiz A Day (Avengers Day) ile başlıyor. Bu bir origin hikayesi olmadığı için oyun hiç karakterlerimizin nasıl güçlerini kazandılar, nasıl bir grup oldular bunu anlatmıyor. Bence bu iyi çünkü zaten biliyoruz bugün herkes Avengers hakkında fikri vardır. Ana karakterimiz Kamala Khan ve oyun aslında bu karakterin üzerinden gidiyor. Bu bahsettiğim A day de Kamala Avenger’ın bir hayranı olarak gidiyor çünkü bu evrende herkes Avengers üyelerine hayran ve onları tıpkı idol gibi görüyorlar. A day kutlamaları sırasında bir anda bir patlama sesi duyuluyor. Golden Gate köprüsüne teröristler tarafından bir saldırı yapılıyor. Öğreniyoruz ki bu saldırı aslında tuzakmış ve teröristlerin asıl amacı A day de tanıtılan Terrigen temiz enerji kaynağını ve bu enerji kaynağı ile yapılan Helicarrier patlatmak olduğunu görüyoruz. Teröristler bu saldırıda başarılı oluyorlar Patlama hem Kaptan Amerikayı hem de binlerce insanı öldürdüğü gibi, etkilediği kişilere de süper güçler kazandırdı.

Bu terörist saldırısından sonra şehir hızla kaosa sürüklenirken, henüz test edilmemiş Terrigen teknolojisini sergilediklerinden dolayı Avengers ekibi sorumlu tutuluyor. Davalar da falan Avengers’ın artık bir kahraman takımı değil, kanun kaçağı durumuna düştüler ve Avengers dağılıyor.

A day de süper güçler kazanan insanlara inhuman adı veriliyor ve artık bu insanlara hastalıklı insan muamelesi yapılıyor. Burada oyunumuzun kötü kahramanı olan bilim adamı George Tarleton (MODOK) ile tanışıyoruz. Kendisi hükümet desteği ile Stark Endustirisine el koyarak AIM adında bir organizasyon kuruyor. Beş yıl sonra AIM köklü bir şirket haline gelip hem inhumanları avlayan hemde şehri robatlarla kontrol eden bir şirket haline geliyor. Size bahsettiğim Kamala karakteri de bu inhumanlardan biri ve 5 yıl sonra bir video bulup aslında Avengers’ın suçsuz olduğunu onlara oyun oynandığını öğreniyor. Böylelikle Avengers’ı tekrardan birleştirmek ve onların suçsuz olduğunu göstermeye çalışacağı yolculuğu başlıyor.

Oyunun Artıları

Kamala Khan (MS Marvel)

Ana karakterin Ms Marvel olduğunu duyunca açıkçası bir politik mesaj verdiklerini düşünüyordum çünkü malumunuz Kamala Khan Marvel evreninde ilk Müslüman süper kahraman ve kendisi Pakistanlı. Hiç politik olduğunu düşünmüyorum ve karakteri tam da yerinde kullanmışlar. Etkileşimi, karakter gelişimi hikayedeki rolü vs gayet iyiydi. Hikaye ilerledikçe karakterin geliştiğini sizde görüyorsunuz ve deneyimliyorsunuz.

Ana Görevler

Oyunda 6 tane ana bölüm var. Bu bölümlerde oyun çok zevkli olumsuz yanlarını zaten sayarken anlatacağım ama az bilgi vereyim. Oyunumuz loot shooter bir oyun olmaya çalıştığı için yan görevlerde olan bir çok aksiliği senaryo modun da yansıtmıyor. Düşmanlar olaması gibi, kombolarınızı gayet iyi yapabiliyorsunuz, düşmanlar vurduğunuz duruma göre etki alıyor ve stun yiyebiliyorlar. Oyun buralarda akıyor. Dövüş sistemi ile bildiğiniz akıyorsunuz. [geri kalanını olumsuz kısımda söyleyeceğim]

Grafikler

Grafikler ve renk paleti bir Marvel oyununda olması gibi zaten yıl olmuş 2020 oyun motorları bu kadar iyiyken nasıl kötü bir grafik çıkarabilirsiniz ki?

Olumsuz taraflarına geçmeden önce şunu söylemem lazım, oyun bazı taraflarda cidden çok iyi ve potensiyeli var. Zaten birazdan söyleyeceğim ama sanki oyunu 5-6 stüdyo birbirinden habersiz yapmış gibi. Oyunda ciddi bir tasarım hatası var. Bu durumda güzel olan her şeyin üstünü çizmemize sebep oluyor. Bence bunun nedeni ilk önce oyunu looter shooter olarak tasarlanmamasıydı. Sanki adamlara bakın biz daha çok para kazanmak istiyoruz bu yüzden bu oyunu böyle yapın buna adapte edin denmiş gibi. Gelin inceleyelim.

Olumsuz Tarafları

Looter shooter ve Gereksiz Yan Görevleri

Looter shooter oyunların mantığı nedir? 4 kişilik arkadaş grubuyla üstünüze gelen düşmanları pata küte dövdüğünüz bir türdür. Aynı şeyi yaparak farklı itemler düşürmeye çalışmaktır. Bakın anlatırken bile sıkıldım ve kime sorsam bu oyun türünü sevmediğini söylüyor peki bu büyük şirketler neden böyle oyunlar yapmaya devam ediyor? Çünkü daha fazla para kazandırıyor. Daha fazla para kazandırıyor diye tutkusuz oyun yaparsanız ne olur? Başarısızlık.

Şöyle istatistikler söyleyim, Marvel Avengers Steam de son 24 saatte anlık oyuncu sayısı 4 binin altında olan bir oyun. Çıktığı ilk günden bugüne anlık oyuncu sayısı ise 31 binin altında kalmış. Şöyle bir durumda var, Sadece PS4’e çıkan Spıderman, XBOX one, PC, Stadia ve PS4’e çıkan Marvel’s Avengers’ı ilk hafta satışlarda 3’e katladı. Bu tamamen büyük bir başarısızlıktır.

Bu başarısızlığın nedeni, Birbirini tekrar eden üstünüze gelen orduyu kesme görevleridir. Oyunda her karakterin skill ağacı var. Bu skillerin %85 yakın dövüş odaklı, rakibinizi yumrukla saldırmaya yönelik. Yan görevlerdeki ordularla kapışırken bunu yaptığınızda %90 ihtimal ölüyorsunuz çünkü ana görevlerdeki düşmanlar gibi değiller. Canları normal hallerine göre 100 kat daha fazla, stun yemiyorlar, sizin onlara vurduğunuz hasar ile onların size vurduğu hasar arasında dağlar kadar fark var. Durum böyle olunca oyun sizi zorla uzaktan vurdurmaya çalışıyor. BU MANTIKLI DEĞİL!

Bir örnek daha vereyim. Hulk karakterini herkes bilir değil mi? Mottosu da bellidir Hulk Ezer. Oyunun bir bölümünde (aslında bir çok kez yapıyorsunuz o yüzden bu cümle yanlış) sizden AİM şirketinin serverlarını kırmanızı istiyor. Oyunumuz Looter shooter ya zor olacak ya Hulk ile o server’a en az 15 kez vurmalısınız ki server kırılsın. Aynı mantık düşmanlar içinde geçerli. Koskoca Hulk geliyor bir karaktersiz robota vuruyor ama robot sanki hasar almamış gibi size vurmaya devam ediyor. Sizin vuruşunuza tepki bile göstermiyor. Bunun en büyük sebebi kolaya kaçmaya çalışmak. Peki bu durumun sürekli olduğunu düşünün. Oyun resmen sizi kanser ediyor.

Tasarım

Oyunda en büyük problemlerden biri mekanların aynı olması. Bakın şaka yapmıyorum bir bölümü atlıyorsunuz ama yükleme ekranı olmasa bölüm geçtiğinizi anlamazsınız. Bunun için şöyle bir eleştiri vardı, bu kadar özensiz olmaları koskoca oyunu mobil oyun gibi olmasını sağlıyor diyenler vardı ben onlara katılıyorum.

Düşman çeşitliliği ve boss eksikliği

Oyunun baş düşmanı Modok. Açıkçası bu beni rahatsız etti çünkü onca düşman varken gidip bunu mu seçtiniz dedirtti bana. Aslında bir iki düşman daha koysanız çok daha iyi olabilirdi. Şimdi bana şunu demeyin Taskmaster ve Abomınation var onları saymıyor musun? İlk başta gösteriyorlar ve sonra bir daha boss hallerini görmüyoruz. Yan görevlerde karşımıza çıkıyorlar daha büyük ve fazla canlı halleri. Şaka gibi ya düşman yaratamadıkları için olan şeyi tekar tekrar kullanıyorlar. Peki başka hangi düşmanlar var? Robotlar hepsi birbirinden kişiliksiz robotları dövüyorsunuz.

Toparlıyorum yoksa bu oyuna olan öfkemi sabaha kadar sayarım. Şimdi bu oyun 349 TL ve 70 GB. Siz bu oyuna 349 TL verip güzel bir 5-6 deneyimden sonra sıkıcı bozuk bir oyun tasarıma sahip bir oyunu oynamak ister misiniz? Bakın looter shooter oyunların en önemli olan şeyi item ve onun sizin karakterinize yansımasıdır değil mi? Bu oyunda böyle bir şey yok 😀 Şaka yapmıyorum isterseniz en iyi itemi giyin karakterinizin dış görünüşüne hiçbir şey olmuyor. Destiny 1-2 sırf bu yüzden 200 saat oynayanlar var. Çok paranız varsa ve bu türe ilginiz varsa alın ama ben tavsiye etmiyorum.

Barış Karakiraz

Merhaba ben Barış Karakiraz. Siyaset bilimi ve Uluslararası ilişkiler öğrencisiyim. 21 yaşındayım, İngilizce ve Rusça konuşabiliyorum. Küçüklükten beri oyun ve teknolojiye, bölümüm nedeniyle de Türk ve Rus siyasetine ilgim var. Bildiklerimi anlatmayı seven ve sabahtan akşama kadar tartışabilen gıcık insanlardan biriyim. Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: