Nedir Bu Among Us Çılgınlığı?

Among Us, InnerSloth tarafından geliştirilip yayımlanan ve 15 Haziran 2018’de piyasaya sürülen ve son zamanda özellikle twitch yayıncılarının da ilgisini çekmesiyle tekrardan hype yaratan çevrim içi çok oyunculu bir sosyal çıkarım, rol yapma oyunudur.

Tabi oyunun büyük ilgi görmesinin nedenlerinden biri de olan hem mobil hem de pc platformlarında bulunması ve birbirileri ile oynayabilmeleri. Bilgisayar üzerinde (Steam) 10,50TL gibi bir fiyata karşımıza çıkarken mobil platformda ise ücretsiz olarak oyuncular ile buluşuyor.

Bunun yanında oyun içerisi görsel ve kıyafetler de bulunmakta bunların ücretli ve ücretsiz olan versiyonları da mevcut.

Oyunun hikayesi;

İmposter (İnsan içine gizlenmiş yaratık)

Among Us oyununda bir grup astranot uzayda bilinmeyen bir gezegene örnek almaya gidiyor. İlk haritada henüz uzay gemisindeyiz ve hedef gezenege yol alıyoruz. İkinci haritada ise gezegene iniş yapmış olduğumuzu ve örnekler topladığımızı algılayabiliyoruz, etrafda örnek toplamak için belirli kazılar yapılmış. Üçüncü harita da ise astranotlar ile uzaktan iletişim kuran telsiz kulesindeyiz ve hikayeyi onaylayan asıl parça bu haritada. Mesela, bir veri yükleme görevinde karşı kuleye verileri yüklerken lifeform_report.jpg adlı dosyayı yüklemeye çalışıyorsunuz. Tuhaftır ki oyunda öldürme animasyonlarından biri de insan içine gizlenmiş bir yaratığı barındırıyor, bu da gittikleri gezegende gerçekten de bir yaşam formu buldukları ve bu yaşam formunun canlıların vücüduna girip orada konak olarak yaşadığını gösteriyor. Bu yaşam formunun amacı ele geçirdiği vücüdu kontrol ederek diğer astranotların, onun yaşam belirtisini rapor olarak iletmesini engellemek. / Hikayeyi bu videodan çevirdik

Peki nasıl oynanır bu oyun..

İlk olarak bu oyunun tamamen hainlik, çirkeflik ve yalanlar üzerine kurulu olduğunu hatırlatarak yakın arkadaş çevreniz ile oynamamanız için uyarıda bulunalım çünkü arası bozulan birçok kişi tanıyoruz.

Among Us 4 ila 10 kişi arasında oynanıyor. Oyunu kuran kişi tarafından belirlenen 3 farklı haritanın birinde seçilen oyun ayarları (uzun kısa görevlerin sayısı, öldürme bekleme süresi vs.) ile 1-2-3 impostor geri kalanların da crewmate olduğu bir uzay ortamında oynanıyor.

İster sadece fare ile oynayabildiğimiz oyunda istersek de sağ üstte ki ayar kısmından da klavye + fare kombinasyonuna geçerek daha rahat bir deneyim elde edebiliyoruz burada kısaca kullanım tuşları şu şekilde;

Hareket; W A S D veya ← ↑ → ↓
Kullan; Space(Boşluk) veya E veya Mouse Sol Tık
Öldür; Q
Report; R
Harita aç kapat; TAB
Görevden çık; ESC

Peki lobiye nasıl giriş yapıyoruz?

İlk olarak kendimize bir ad vermemiz lazım bunuda ekranın en üst kısmında bulunan kutucuk ile gerçekleştiyoruz. Devamında dikkat etmemiz gereken bir konu ekranın sağ altında bulunan dünya işaretinden kurulan server ile doğru bir sunucu seçmek.
Sonrasında ise isterseniz Public bir lobiye girerek veya arkadaşınızın kurduğu bir oyunun kodunu arkadaşınızdan alarak bu kodu aşağıda bulunan kod kutusuna girerek arkadaşlarınızın lobisine katılabilirsiniz.

Crewmate

Bir crewmate olarak temel görevleriniz en başında hayatta kalmak vardır. Sonrasında oyunu kuran kişinin kurduğu kurallara göre belli sayıda uzun-kısa görevleriniz vardır. Amacınız imposter sizi öldürmeden bu görevleri tamamlamaktır. Aslında bu bir takım oyunu bu sebeple de oyun esnasında sol üst tarafta ki yeşil görev barını tamamen doldurulmasıyla oyun Crewmateler tarafından kazanılır. Bunun için bütün Crewmatelerin (Ölü olarak gezen hayaletler de dahil) görevleri tamamen bitirmeleri gerekmektedir. Bu esnada hem şüphe duyduğumuz kişilerden uzak durmalı hem de impostorların yaptıkları sabotajları tamir etmemiz gerekiyor.

Bu arada kamera ve radar sistemlerini de unutmamak lazım. Bunlar her haritada farklı şekillerde bulunabiliyor ve belirli noktaları ya izliyor yada raporunu tutan makinalardan oluşuyor. Bu makinaları izleyerek önemli bilgiler toplayabilir ve impostorları bulmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz. Unutmadan söyleyelim birinden şüphelendiğiniz zaman oyunun başlangıç yerinde ki kırmızı düğmeye basmayı veya bir ceset bulduğunda ekranın sağ tarafında bulunan report tuşuna tıklamayı unutmayın. Sonrasında yaşadığın olayları bir bir anlatıp şüphelendiğin ilk kişinin üstüne gidebilirsin. 🙂

İmpostor

Evet şimdi imposter/katil olan kişinin görevlerine geldik. Aslında oyunda en basit ama zor işi impostorların, çünkü kendisi ifşa olmadan diğer bütün oyuncuları ortadan kaldırması gerekiyor. Oyun esnasında görev yapmadığınızı farkeden crewmatelerin gözüne batabilirsiniz, bunu engellemek için görev yapıyor takliti yaparak dikkatleri üstünüzden çekebilir belkide bir crewmate in güvenini kazanabilirsiniz. İmpostor ların bir diğer özelliği ise sabotaj dır, burada oksijen kesme, reaktör patlatma, elektrik kesme (görüş kısıtlama), gibi bir çok şey mümkün.

Ve aslında impostor ların en büyük avantajları Vent (Havalandırma boşlukları) lerdir. Haritaların belirli yerlerinde ikisi veya üçü arasında gidiş geliş sağlayabildiğiniz sadece impostorların girebilidiği havalandırma delikleri veya çukurlar bulunmaktadır. Bunlar impostorların bir yerden diğerine gitmelerinin çok kolay yoludur. Birini öldürdükten sonra vent e atlayarak çok basit biçimde bulunduğunuz yerden uzak bir yerde görünerek kendinizi suçsuz duruma çıkarabilirsiniz. Ancak unutmayın ventler sadece impostorlar tarafından kullanılabiliyor. Benim de çok fazla kullandığım bir yöntem olan YALAN da bir impostor klasiğidir, 2 kişi yan yana görev yaparken (ekranı kaplayan görevler oluyor genelde) birini kesip sonrasında geldiğimde turuncu cesedin üstünde duruyordu ondan şüpeleniyorum demeniz gözleri sizden bi nebze uzaklaştırabilir ancak burada dikkat etmeniz gereken bu kişiler gerçekten de o an görev yapıyor mu yapmıyor mu çünkü bi yandan sizi izliyor da olabilir 🙂

İddialı bir Türk Oyunu olan ”Angelic” den haberiniz var mı?

Görkem Çetinkaya

Ben Görkem. Doğuş Üniversitesi Grafik tasarım bölümü mezunum. 5 yaşından bu yana oyunlar ve teknoloji ile iç içeyim. Onun dışında resim çizmeyi, bisiklet sürmeyi, dizi-film seyretmeyi, fotoğraf çekmeyi kısaca sanat ile iç içe olmaya bayılıyorum. Instagram | Twitter | Flickr | LinkedIn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: