Sosyal Girişimcilik Nedir? Girişimcilikten Farkı Nedir?

Sosyal girişimcilik toplumsal faydayı maddi fayda ve kardan önde tutan, ticari amaçların yanında toplumsal sorunları düzeltmek için çalışan girişimcilerdir. Sosyal girişimcilikte kar toplum için kullanılır. Sosyal girişimcilik bilinen girişimcilik anlayışı ve toplumsal ve çevresel fayda sağlanması amacının harmanlanmasıyla oluşan karma bir sistemdir.

Girişimcilikten Farkı Nedir?

  • Girişimci yeni ihtiyaçlara sosyal girişimci ise uzun dönemli amaçlara yönelik çalışmalar yapar.
  • Girişimciler ortaklar adına risk alırken sosyal girişimciler paydaşlar adına risk alır.
  • Girişimciler iş veya kar yaratmaya çalışırken sosyal girişimciler değişim ve fayda yaratmaya çalışır.
  • Girişimciler riskleri kar elde etmek ve büyümek için alırken sosyal girişimciler toplum ihtiyaçlarını karşılamak için risk alırlar.
  • Girişimcilikte kar sağlamak amaç olarak görülürken sosyal girişimcilikte kar araçtır.

Dünyadan ve Ülkemizden Başarılı Sosyal Girişim Örnekleri

Dünyadan Örnekler:

  • Blake Mycoskie 2006 senesinde tango öğrenmeye gittiği Arjantin gezisi sırasında bez ayakkabılar giyildiğini fark ediyor ve bu fikirden ilham alıyor. Ayakkabılar hakkında yerel halktan bilgi topladığı sırada birçok çocuğun ayakkabıya ulaşamadığı için hastalandığını öğreniyor. Gezisi sonrası Tomorrow’s Shoes (Kısaltması TOMS) adını verdiği markasını kuruyor ve şirkete 300.000 dolar yatırımda bulunuyor. Şirket satılan her ayakkabı için bağış yapma sözü veriyor ve bu sözü ‘One For One’ adlı kampanyaya dönüştürüyor. Bu kampanyayla ihtiyacı olan ülkelere su tedariği sağlama, göz rahatsızlıklarının tedavisi, kadınlara yönelik yardımlar doğum vs, ve şiddetin önlenmesi gibi olaylara maddi destek sağlamaktadır. Bu girişimle farkındalık yaratmıştır. 2018 yılında 70 milyon ayakkabı ve 335.000 haftalık su tedariği sağlamıştır. 600.000’den fazla kişiye reçeteli gözlük ve göz ameliyatı imkanı sağlamıştır.
BetterWorldBooks Bağış kutusu
  • Kenton Lee; Kenya’da çıplak ayak ve küçük ayakkabılarla gezen çocukları gören Kenton Lee bu konuda bir girişim yapmaya karar veriyor. ‘’The Shoe That Grows’’ yani büyüyebilen ayakkabı projesini geliştiriyor. 2 farklı boyutta üretilen ayakkabılardan küçük boyutu 5-10 yaş arası bir çocuğun 5 sene ayakkabıyı büyüterek kullanabileceği şekilde tasarlanıyor. Diğer boyut ise 10-15 yaş aralığı bir çocuğun 5 sene giyebileceği şekilde tasarlanıyor. Bütün dünyadan bağış alan bu proje sayesinde 80 ülkede 70 bin çocuğa ayakkabı temin ediliyor. Projeye internet sitesi üzerinden bağış yapılabiliyor.
Genişleyen Tasarımlı Ayakkabı

Türkiye’den Örnekler:

  • Tara Hopkins; Ayvalık’ta bir kalkınma projesi olarak başlayan ’Çöp(m)adam’’ projesi ambalaj atıklarını estetik bir şekilde tasarlayarak geri dönüştürüp satışa sunmayı amaçlıyor. Girişimin ana sponsoru olan  Unilever Türkiye projeye basın hizmetleri ve atık malzeme ve maddi yardım katkısı sağlıyor. Kişiye özel üretim çantalarıyla atık malzemeleri değerlendiren ve mesleği olmayan kadınların iş hayatına katılmasına yardımcı olan bu girişim birçok bilinen marka tarafından desteklenmektedir. (Ülker, Sabancı, Orta Anadolu, Coca-Cola). Bu girişimle 2020 sonuna kadar 5 milyon kadına istihdam sağlamak ve geri dönüşüme katkıda bulunmak amaçlanmaktadır.
Çöp(m)adam atölye çalışanları
  • Murat Yiğen / Cem Öztürk; Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan iki ev arkadaşı mezun olduktan sonra gelecekte ne yapacaklarını düşünürlerken yalnız olmadıklarını ve kendileri gibi birçok gencin olduğunu fark ettiler ve yetersiz gördükleri eğitim sisteminde öğrencilere nasıl katkı sağlayabileceklerini düşünerek ‘’1 Genç 1 Gelecek’’ adlı projeyi tasarladılar. 2015 Nisan ayında lise öğrencilerine mentörlük yaparak başlayan bu girişim birkaç kişinin daha destek vermesiyle 17 kişiye mentörlük yapan bir platforma dönüştü ve bu sayı giderek arttı. Gönüllü olarak çalışan bu ekip sayesinde birçok lise öğrencisi yabancı ülkelerde burslu olarak üniversite ve yüksek lisans eğitimi alıyor. Bizim için en iyi Sosyal Girişimcilik örneği.

Elif Aktaş

Merhaba ben Elif Aktaş. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü son sınıf öğrencisiyim, 20 yaşındayım. Boş zamanlarımı yabancı dizi izleyerek ve spor yaparak değerlendiriyorum. Aynı zamanda yeni yerler keşfetmeyi, sağlıklı yemek tarifleri denemeyi ve doğada vakit geçirmeyi seviyorum. Bölümümle alakalı olarak ekonomi haberlerini de yakından takip ediyorum. Instagram

One thought on “Sosyal Girişimcilik Nedir? Girişimcilikten Farkı Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: