Site icon GenclerNeBiliyo

MvB Pilotaj – Alkan Akyıldız

Selamlar GençlerNeBiliyo okuyucuları. Sizler için oluşturduğumuz MVB (Meslekler ve Bölümler) serisinin 3. yazısı yani Pilotaj Nedir yazımıza hoş geldiniz. Öncelikle bu bölümde röportaj yapacağımız Alkan Akyıldız tanıyalım.

Merhabalar, ben Alkan Akyıldız. İstanbul Okan Üniversitesi Pilotaj Bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim. Hazırlık ile birlikte okuldaki 4. Yılım. Bu yıl yaz aylarında PPL lisansımı aldım ve şuan da ATPL lisansı için teorik eğitim aşamasındayım.

GEREKLİ SAĞLIK TESTİNİN KOŞULLARI NELERDİR?

Öncelikle bölüme kesin kayıt yaptırabilmek için sivil havacılık genel müdürlüğünün onaylamış olduğu hastanelerden birinde sağlık sertifikası alınması gerekiyor. Sağlık sertifikasını alabilmeniz için Sivil Havacılığın belirlemiş olduğu kriterleri karşılamanız gerekir. Bu kriterlere detaylı olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün sayfasından bakabilirsiniz. Gerekli muayeneleri olduktan sonra sağlık sertifikasını alabiliyorsunuz. Bu muayeneler belirli aralıklarla yapılmaktadır. Örneğin ilk yıl yapılan muayene en kapsamlı olan oluyor. Diğer muayeneler ise 5 yılda bir olacak şekilde periyodik olarak oluyor. Bu muayeneler ve kriterler Sivil Havacılık için.  Sivil Havacılık kriterleri ile Askeri Havacılık kriterleri aynı değil. Örneğin Sivil Havacılıkta gözlükle uçuş serbest iken Askeri Havacılık kriterlerine göre gözlükle uçuş yasak.

Pilotaj eğitimini tamamladıktan sonra pilot olmama ihtimali var mı?

Tabii var. Göz önünde bulundurulması gereken bir ihtimal fakat gerekli şartları yerine getirdiğinizde pilot olamama gibi bir durum olmuyor. Disiplinsiz davranışlar haricinde uçuşlar konusunda olukça toleranslı oluyor. Bu noktada aldığınız eğitimin de önemi var. Özel okullarda bu esneklik daha fazla. Uçuş eğitimlerinde 3 defa deneme hakkın bulunuyor ve çoğunluk ilk denemede geçiyor. Fakat Hava Harp okulunda daha katı bir sistem uygulanıyor ve bu yüzden sadece belirli bir kısım jet pilotu olabiliyor.

Lisans eğitiminde hangi dersler alıyorsunuz?

Öncelikle ilk yıl havacılığa yönelik giriş dersleri ve temel mühendislik derslerini alıyoruz. Kısacası uçuş eğitiminde bilinmesi gereken temel dersleri ilk yıl öğreniyoruz. Bunun yanı sıra havacılığa son yıllarda katılmış olan CRM (ekip kaynak yönetimi) sistemini öğreniyoruz. Uçuş esnasında ekibin birbirleri arasındaki iletişimi çok önemli olduğu için CRM dersleri ilerleyen yıllarda oldukça etkili oluyor. İkinci yıl ise pilotluğun ilk aşaması olan PPL (hususi pilot lisansı) dersleri alıyoruz. PPL dersleri haricinde hava hukuku, uçak genel bilgisi, motor ve uçak sistemleri, insan fizyolojisi, denge ve kütle, navigasyon, meteoroloji ve iletişim dersleri alıyoruz. Bu dersleri aldıktan sonra Sivil Havacılık tarafından yapılan sınavlara giriyoruz ve başarılı olduğumuz müddetçe öğrendiğimiz teorik bilgileri pratikte uyguluyoruz. Sonraki yıllarda ATPL (Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı) eğitimleri başlıyor. ATPL dersleri PPL derslerinin daha detaylandırılmış hali oluyor ve Havayolu Nakliye Pilotluğunun temelini oluşturan bu dersleri almadan Havayolu Nakliye Pilotu olamıyorsunuz.

4 yıllık lisans eğitimini almadan başka yollar ile pilot olmak mümkün mü?

4 yıllık TM veya MF bölümlerden lisans eğitimini tamamladıktan sonra uçuş okulları aracılığıyla pilot olunabiliyor. Yani lisans eğitimini tamamlamış biri parasını ödediği takdirde ( yaklaşık 850.000 lira) uçuş okullarında gerekli eğitimi alabiliyor. Elbette lisans eğitimi almanın daha avantajlı olduğu noktalar var. Örneğin üniversite aracılığı ile pilot olan biri yaklaşık üç yıl kadar daha deneyimli oluyor çünkü uçuş okullarındaki eğitim 3 yıl kadar sürüyor ve 4 yıllık lisans eğitimiyle beraber 7 yıl kadar bir süreç oluyor. Bu noktada lisans eğitimi aracılığıyla pilot olmak deneyim ve zaman açısından daha karlı oluyor.

Gerekli eğitimleri aldıktan sonra bir pilotun işsiz kalma ihtimali var mı?

Pandemiden en çok etkilenen sektörlerden biri havacılık sektörü oldu bu yüzden şu an için işsizlik söz konusu. Fakat havacılık sektörüne her zaman ihtiyaç duyulacağı için pandemi sonrasında hızlıca toparlanacaktır. Özellikle Türkiye’de havacılık sektörü her geçen gün gelişmekte ve pilot sayısı az bu yüzden ilerleyen zamanlarda işsizlik sorunun düzeleceğini düşünüyorum.

Türkiye’de alınan pilotaj eğitimi ile diğer ülkelerde çalışabiliyor musun?

Türkiye’de alınan lisans Avrupa’da geçerli değil fakat Ortadoğu’da yani Arap ülkelerinde geçerli olabiliyor.

Pilotaj lisans sürecinde yaşadığın zorluklar nelerdir

Genel olarak diğer bölümlere göre biraz daha disiplin gerektiren bir bölüm. Uçuş hattında özellikle dersine çok iyi çalışmış olmak önemli çünkü uçuşlardan önce sorulan soruları doğru cevaplamanız gerekiyor aksi takdirde uçuş yapmanıza izin verilmiyor. Bunun dışında diğer bölümlere nazaran farklı sorumluluklarımız olabiliyor

Pilot okumak isteyenlere tavsiyelerin nelerdir?

Öncelikle dil çok önemli hazırlık dönemi kendilerini olabildiğince geliştirmeleri önemli. Çünkü PPL ve ATPL aşamasından önce iyi bir İngilizce olması şart. Dilin yanı sıra havacılık kültürü ve havacılık tarihini bilmeleri gerekir. Bu bölüme olan ilginizi her şekilde kanıtlamanız gerekir. Özellikle mülakat süreçlerinde sizin için büyük bir avantaj sağlayacaktır. Havacılık alanına yönelik etkinliklerde yer almak da önemlidir. Öğrenci pilotlar derneği gibi etkinliklerde aktif rol almak network açısından sizi sektörde ayırt edici olmanızı sağlayacak.

Exit mobile version