Onlinelaşma: Yeni Eğitim Düzeni

Koronavirüs salgını, Türkiye’de ve dünyada başta sosyal hayat ve ekonomi olmak üzere hayatın çeşitli alanlarında önemli etkiler yaratmaya devam ediyor. Bu süreçte toplumun birçok konuda tutum ve davranışlarında da değişikliğe yol açtı. Koronavirüs ile mücadele sürecinde hayatımıza yeni alışkanlıklar eklendi veya eski alışkanlıklarımız yeni düzenimize uyum sağladı. Okullar, iş yerleri ve insanların sık sık kullandığı yerler ve ürünler nanoteknoloji ile dezenfekte edildi. Bildiğimiz üzere korona virüsle mücadele kapsamında birçok iş yeri uzaktan erişimle yani homeoffice olarak işleri yürüttü. Aynı zamanda okulların uzaktan eğitime geçmesiyle örgün eğitim kavramında devrim niteliğinde değişikler meydana geldi. Diğer ihtiyaçlarımızı da online platformlar üzerinden halledebildiğimiz bu süreçte gündelik hayatımızın “onlinelaşma” sürecine evrildiğini söyleyebiliriz. Teknolojinin gelişmesiyle dijital düzene aşina oluşumuz koronavirüs sürecinde artık hayatımızın bir parçası haline geldi. “Onlinelaşma” sürecimizin en büyük yardımcısı oldu.

Neden Online Eğitim Tercih Ediyorum? | IIENSTITU

Korona virüsten en çok etkilenen sektörlerden biri de eğitim sektörüdür. Virüsün yayılması engellemek için 2020 Nisan ayında okullar eğitimlerine online olarak devam etme kararı aldı. İlk öğretim, Orta öğretim ve Lise öğrencileri EBA üzerinden eğitim görürken, Üniversite öğrencileri ise zoom, teams gibi uygulamalar üzerinden online olarak eğitim hayatına devam etti. Eğitim sistemindeki bu radikal değişime teknolojik alt yapımız ne kadar elverişli veya öğrenciler bu yeni düzene uyum sağlayabildi mi bunları tartışacağız.

Yeni eğitim öğretim yılı da büyük ölçüde online devam etmekte öğrencilerin bir kısmı bu kararı desteklerken bir kısmı ise online eğitimin verimsiz olduğunu savunuyor. Online eğitim sürecindeki en önemli etken teknolojik alt yapıdır. Zaman zaman online eğitim platformlarının çöktüğünü veya bazı öğrencilerin bağlantı sorunu yaşadığını duyuyoruz. Bazı operatörlerin öğrencilere aylık internet kullanımı hakkı hediye etmiş olsa da uzun vadede pek yeterli bir çözüm değil. Online eğitim teknolojisinin gelişmesi ve bu alandaki ihtiyacın artmasıyla birlikte bu alana yapılan yatırımlarda artmaya devam etmektedir. İlerleyen dönemlerde bu sorunlarının minimuma ineceğini umut ediyoruz.

ONLINE EĞİTİM VERİMLİ Mİ ?

Bazı öğrenciler online eğitimi daha konforlu bulurken bazı öğrenciler ise online eğitimin oldukça verimsiz olduğunu savunuyorlar. Pandemi sürecinde eğitimin aksamaması için en makul yolun online eğitim olduğu konusunda hemfikiriz. Bu noktada yapmamız gereken online eğitim sürecini en verimli şekilde geçirmemizdir. Motivasyon sorunu yaşayanlara, konsantrasyonu kolay kaybedenlere ve online eğitimi daha verimli geçirmek isteyenlere bazı önerilerde bulunacağız.

Öncelikle kendinize derslerinizi dinlemek ve çalışmalarınızı yapmak için özel bir alan belirlemeniz gerekir. Çalışma alanınızdan dikkatinizi dağıtacak her türlü gereksiz eşyayı çıkartın. Çalıştığınız alanın yeterince ışık aldığından ve havalandırılmış olduğundan emin olun. Şunu unutmayın yatağınız, ders çalışmak veya online dersleri izlemek için uygun bir yer değildir.

Ders sırasında dikkatinizin dağılmamasını sağlamak için aktif dinleme yapmaya özen göstermek gerekir. Örgün öğretimde olduğu gibi derslere katılım göstermek veya sorular sormak dikkatinizin dağılmasını büyük ölçüde engelleyecektir.

Derslerinize önceden çalışmak ve ödevlerinizi yaparak derse hazırlıklı gelmek o dersin verimini artıracaktır. İçinde bulunduğumuz sürecin verimli bir şekilde geçirilmesi sizin iç motivasyonunuzla yakından bağlantılı. Normal okul günlerine döndüğümüzde bu süreci iyi bir şekilde değerlendirmiş olmanın artılarını göreceksiniz.

Evde tüm gün pijamayla dolaşmak yerine gündelik kıyafetlerinizi giyerek uyku halinden kurtulabilirsiniz. Pijamayla günü geçirmek sizi sürekli uyku halinde olmanıza neden olacaktır.

Normal okul döneminde olduğu gibi ödev ve çalışmalarınızı organize etmek için kendinize göre bir çalışma takvimi veya ajanda kullanımı faydalı olacaktır.

Tek başınıza çalışmak sıkıcı bir hal aldığında online platformlar üzerinden arkadaşlarınızla görüntülü olarak konuşabilirsiniz. Kütüphane ortamında çalışmaya alıştıysanız Discord üzerinden online kütüphane gruplarına katılabilir veya youtube üzerinden “Study with Me” videoları eşliğinde çalışabilirsiniz.

Uzaktan eğitimi daha etkili hale getirmek için oluşturulmuş uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Quiziz, Padlet, Kahoot, Storyboardthat gibi derslerde aktif kullanabileceğiniz uygulamalar ile dersleri çok daha kaliteli ve keyifli hale getirebilirsiniz.

15 soruda uzaktan eğitim - Son Dakika Flaş Haberler

Unutmayın ki bu geçici bir dönem. Eninde sonunda normal hayatlarımıza geri döneceğiz. Bu geri dönüş gerçekleştiğinde hepimiz evde kaldığımız süreyi nasıl geçirdiğimizin etkisini hissedeceğiz. Bu yüzden online eğitim sürecinizi kendinize en uygun olan yöntemlerle disipline etmenizde fayda var.

Bir başka yazımız => CV hazırlama

Onlinelaşma Onlinelaşma Onlinelaşma Onlinelaşma Onlinelaşma OnlinelaşmaOnlinelaşmaOnlinelaşmaOnlinelaşmaOnlinelaşmaOnlinelaşmaOnlinelaşma

İrem Çakır

Merhabalar ben İrem Çakır siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler öğrencisiyim aynı zamanda işletme eğitimi almaktayım. Toplumsal konular, kişisel gelişim, siyaset ve tarihle ilgilenmekteyim. Bölümüm ve kişilik tipim gereği farklı konuları araştırmak ve tartışmak bu hayattaki en büyük eğlencemdir.

One thought on “Onlinelaşma: Yeni Eğitim Düzeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: