MVB Yazılım Mühendisliği – Dora Stratera Özsoy #2

Giriş – Dora Özsoy Kimdir?

Merhaba GenclerNeBiliyo okuyucuları. Sizler için geleceğe bir fikir oluşturması için oluşturduğumuz Meslekler ve Bölümler serimizi biraz değiştirerek o meslekte çalışan insanlara direkt deneyimlerini sorarak sizin kafanızda bir ipucu oluşturmaya çalışıyoruz. Bugün teklifimizi kabul eden Dora Özsöy ile yazılım mühendisliğinin ıssız sularında neler yapabileceğinizi ve onun neler yaptığını konuşacağız. Dora Özsoy çok uzun yıllardır Youtube da içerik üreticisi. Genellikle oyunlarla ilgili içerik oluştursa da zamanında Kafe kaşifi, tarihi olayları anlatan içeriklerde oluşturduğu olmuştur. Dora Özsoy Bahçeşehir Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Bugün Stratera Games adında mobil oyunlar ürettiği ürettiği bir mobil oyun şirketi vardır. Ayrıca çoğu kişi benim gibi Dora Özsoy’u Leauge of Legends oyunun hikayelerini anlatırken tanımıştır. Bugün Dora Özsoy Riot Games de kadrolu sunuculuk yapmaktadır.. Bu kadar yoğunluğa rağmen bizle röportaj teklifimizi kabul ettiği için teşekkür ederiz.

Röportaj

İlk önce eğitim hayatınızdan başlayalım. Yazılım mühendisliği bölümünden mezun olduğunuzu biliyoruz, merak ettiğimiz şey bu bölüme başladığınızda hiç hayal kırıklığı yaşadınız mı? Ya da beklediğinizi bulamadığınız bir şey var mıydı? (Gerek dersler gerek üniversite ortamı vs.)

– Yazılım tarafını çok sevsem de mühendislik dersleri (İleri matematik, fizik vb.) beni biraz zorladı. Özellikle kendi kariyer yolumu çizmeye başladıktan sonra takip etmek iyice zorlaştı. Fakat yazılımı çok severek yaptım, okuduğum bölümden de memnunum.

Bazı bölümlerin kendisini güncelleyemediğini gözlemledik. Üniversite de görülen eğitim ve içerikler, iş hayatında oldukça geresinde kaldığını söyleyen birçok genç var. Siz mezun olduktan sonra gerek staj gerek çalışma hayatınız da bu problemi yaşadınız mı?

– Ben başka bir kariyere saptığım için bu konuda bir şey söylemem. Fakat bazı noktalarda müfredatın ve bazı hocaların kesinlikle biraz geri kalmış hissettirdiği oldu.

Geleceğin sosyal medya ve kodlama üzerine olduğunu düşünen birçok genç var sırf bu yüzden bilgisayar mühendisliği bölümünü seçiyorlar. Onlara nasıl bir tavsiye de bulunurdunuz?

Ben yazılıma dair öğrendiğim şeylerin çoğunu okulda değil, internetten öğrendim. Gerçek anlamda mühendislik yapmayacak biri için mühendislik dersleri kesinlikle vakit kaybı. Bilgi çağındayız, YouTube’dan eğitim sitelerine her yerde kodlama dersleri var, üniversiteye bel bağlamasınlar. Hevesli / meraklılarsa hemen internetten araştırmaya ve öğrenmeye başlasınlar.

Mezun olduktan sonra deneyimleriniz nasıldı? Bunu sormamızın en büyük nedenlerinden biri birçok genç mezun olduktan sonra büyük bir boşluğa ve karamsarlığa düşüyor. Siz ve sizin bölümünüzü okuyan gençler nasıl bir yol izlemesi gerektiğini düşünüyorsunuz? Kendi deneyimlerinizle birlikte açıklar mısınız?

– Ben mezun olmadan önce kanaat önderi olarak bambaşka bir kariyere saptığım için, mezuniyetim benim için hiçbir şey ifade etmedi. Zaten çalışıyordum, çalışmaya devam ettim, kimse de bana kariyerim boyunca diplomamı sormadı zaten. Dolayısıyla söylediğiniz şeyi yaşamadım, pek yol gösteremem.

Gelelim iş hayatınıza, aslında birçok işle uğraşıyorsunuz ama bugün biz sizin mobil oyun tasarlama tarafınızı konuşuyor olacağız. Öncelikle Stratera Games açmaya nasıl karar verdiniz? Sizi buna iten güç neydi?

– Çocukluğumdan beri bir oyun yapma hayalim vardı, elimde ekonomik ve tecrübe olarak imkân var olduğunda hemen giriştim. Maddi anlamda başarı yakalamış değiliz, ama ben hevesimi kaybetmedim ve şu an üçüncü oyunumuz üzerinde çalışıyoruz.

Kendi oyun stüdyosunu açmayı düşünen gençlere tavsiyeniz nedir? Hangi yolları izlemeleri gerekir? Başta yaşadığınız zorluklar nelerdir? Mesela sizin bir telif sıkıntınız vardı diye hatırlıyoruz (ilk geliştirdiğiniz oyundan)

– Telif sıkıntısı değil, insan sıkıntısı yaşadım ben. Beraber çalışacağınız kişilerin hevesli ve iş görür kişiler olması çok önemli. Ben çok yanlış insanlarla bu yola çıktım, doğru insanlar sayesinde de zar zor başarıya ulaştım. Arkadaşlık ve işi karıştırmamak çok önemli, herkesin aynı sayfada olması çok önemli. Büyük ekip kurmaya çalışmak yerine, bir kişinin birden fazla işin altından kalkabilmesi daha iyi bence, benim hiç müzik geçmişim olmamasına rağmen yapım sürecinde müzik yapımını öğrenip oyunun müziklerini ve ses efektlerini kendim yapmam gibi. İhtiyacınız olan şeylerin altından bizzat kalkabilmeniz lazım bütçeniz yoksa.

Büyük ihtimal sizde fark etmişsinizdir, Türkiye gençliğinde bazı olumsuz düşünceler var. Siz birkaç iş aynı anda yürütmeye çalışıyorsunuz ve başarılı oluyorsunuz. Sorumuz şudur zaman zaman bu işleri yaparken motivasyonunuz düşüyor mu? Düştüğünde kendinizi nasıl toparlayabiliyorsunuz? Gençlere tavsiyeleriniz nelerdir?

– Kendi işinin patronu olan bir insanın motivasyon kaybetmek gibi bir lüksü olmuyor. Bir süre sonra bir şeyler yapmak zorunda olmanın bilinciyle hareket ediyor insan zaten, disiplin çok önemli. Ben şahsen ferah kalmak için aynı şeyleri çok sık yapmamaya dikkat ediyorum, beni ferahlatacak yeni fikirler kovalıyorum.

Fazla vaktinizi çalmadan siz bir şey söylemek ister misiniz? Gerek işiniz gerek okuduğunuz bölüm ve gerek gençlere tavsiye olarak.

Bu çağda herhangi bir şeyi internetten öğrenmek mümkün. İlk adım daha geniş kaynaklara ulaşabilmek adına İngilizce öğrenmek olmalı.

-Düzenli olarak İngilizce çalışmak, İngilizceniz iyi seviyedeyse de ilginizi çeken herhangi bir alana internetten çalışmak çok kıymetli. Bu video prodüksiyonu olur, yazılım olur, grafik tasarım olur… İlginizi çeken alana dair online eğitimleri takip edip, ülkenin eğitim sistemine dahil olmayan, kendi yolunuzu çizdiğiniz bir kabiliyet edinmenin önemli olduğunu düşünüyorum. Bilgi çağında bir şeyler öğrenmek için kimsenin eline bakmayın, araştırın, öğrenin ve yapın. Mümkünse yurt dışına yeteneğinizi ihraç edebilecek kadar iyi olun işinizde, internetten çalışarak döviz üzerinden para kazanmak bence şu dönemde en iyi geçim stratejisi.

Sayın Dora Özsoy’a bir kez daha GençlerNeBiliyo ailesi olarak teşekkür ediyoruz. Umarız verdiği bilgiler sizin kafanız da bir ipucu oluşturabilir.

İrem Çakır

Merhabalar ben İrem Çakır siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler öğrencisiyim aynı zamanda işletme eğitimi almaktayım. Toplumsal konular, kişisel gelişim, siyaset ve tarihle ilgilenmekteyim. Bölümüm ve kişilik tipim gereği farklı konuları araştırmak ve tartışmak bu hayattaki en büyük eğlencemdir.

%d blogcu bunu beğendi: