Hobi Edinmenin Türkiye’deki Maliyeti

Hobiler iş mülakatlarında karşımıza çıkan, insanların sosyalleşme alanlarından biri sayılan ve hatta iyi okullara girişte çeşitli avantajlar sağlayan uğraşlardır. Diğer ülkelerle kıyasladığımızda hobiler ülkemizde çeşit olarak çok kısıtlıdır. Örneğin izlediğimiz yabancı dizilere baktığımızda Avrupa ülkelerindeki çoğu lise öğrencisinin en az bir enstrüman çaldığını görüyoruz. Birden fazla dil bildiğini ve hepsinin bir spor dalıyla uğraştığını görüyoruz. Çünkü okullarında hobi edinmelerini sağlayan birçok ders ve kurs bulunmaktadır. Hatta öğrencilerin bir hobisinin olması üniversite başvurusunda büyük önem taşımaktadır. Peki neden bizim ülkemizde ”hobi” dendiğinde aklımıza çoğunlukla kitap okumak, film izlemek, müzik dinlemek geliyor?

Bence bunun en büyük nedeni ülkemizde hobi edinme maliyetinin çok yüksek olması. Diğer ülkelerde okullarda ders olarak çeşitli hobiler seçebiliyorsunuz. Ülkemizde de resim, müzik ve beden eğitimi gibi dersler var. Ancak ne kadar faydalı olduğu tartışılır. Kendi gittiğim ve arkadaşlarımın gittiği okulları düşündüğümde bu derslerin boş ders olarak görüldüğünü ve kişiye hobi edinme açısından bir katkısı olmadığını söyleyebilirim. ”Okullarda hobi edinemedik, kendimiz kurslara gitsek?” Dediğimizde ise işin içine maliyet giriyor. Bazı hobilerin maliyetlerini yakından inceleyelim.

Hobilerin Maliyetleri

Müzik aleti çalmak; Gitar ve keman gibi en popüler iki müzik aletinin fiyatlarına bakalım. En uygun gitarın 300 TL. ve en uygun kemanın 400 TL. olduğunu söyleyebiliriz. Müzik aleti fiyatlarının yanında müzik aleti çalmayı öğrenmek için ders alınması da gerekiyor. Birebir ders alarak ya da kurslara giderek müzik aleti çalmayı öğrenebiliriz. Ders fiyatlarını aylık 200 TL’den hesaplayalım.

Dil öğrenmek; ülkemizdeki yabancı dil konuşma oranı oldukça düşük. Bazılarının dilsel zekası bulunmasının yanında çoğu insan yabancı dil öğrenmekte zorluk çekiyor. Okullarda yabancı dil dersleri yok mu? Var. Ancak devlet okulunda okuyan öğrencilerin %90’ı İngilizce öğrenemeden mezun oluyor. İngilizce öğrenmek için birçok yabancı dil kursu var ancak ülkemizi ekonomik açıdan düşündüğümüzde çoğu insanın yabancı dil öğrenmek için kursa gitme lüksü bulunmamaktadır. Araştırmalarımın sonucunda en uygun aylık 100 TL. gibi bir fiyata İngilizce kursuna gitmek mümkün. Dil öğrenmenin uzun bir süreç olduğunu düşünürsek; yıllık 1200 TL. gibi bir fiyata denk gelmektedir.

Fotoğrafçılık; ülkemizdeki yaygın hobilerden bir tanesi de fotoğrafçılıktır. Cep telefonlarıyla bile güzel fotoğraflar çekmek mümkün olsa da bu işle hobi olarak uğraşan kişiler daha kaliteli fotoğraflar çekebilen fotoğraf makinaları, çeşitli lensler ve ışıklar kullanmaktadır. Profesyonel bir fotoğraf makinesi ortalama 5000 TL. civarındadır.

Hobilerin genellikle küçük yaşta edinilen alışkanlıklar olduğunu düşündüğümüzde ve yukarıda bahsettiğimiz fiyatlara baktığımızda neden hobi edinemediğimizi görmek mümkün. Küçük yaştaki çocukların geliri olmaması ve ekonomik şartlar düşünüldüğünde ailelerin de hobiye ayıracak ekstra gelirinin bulunmaması ülkemizdeki hobi edinme azlığının nedeni olarak görülmektedir. Ücretsiz kurslar bulunsa da bu kurslarda da malzeme ücreti gibi ekstra ücretler bulunmaktadır. Bunun yanında yeni başlanan bir hobide birebir ders yerine kalabalık sınıflarda ders almak öğrenme açısından daha zorlayıcıdır ve uzun zaman almaktadır.

Elif Aktaş

Merhaba ben Elif Aktaş. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü son sınıf öğrencisiyim, 20 yaşındayım. Boş zamanlarımı yabancı dizi izleyerek ve spor yaparak değerlendiriyorum. Aynı zamanda yeni yerler keşfetmeyi, sağlıklı yemek tarifleri denemeyi ve doğada vakit geçirmeyi seviyorum. Bölümümle alakalı olarak ekonomi haberlerini de yakından takip ediyorum. Instagram

%d blogcu bunu beğendi: