Geleceğin Meslekleri Nelerdir?

Yaşam her yönüyle değişirken meslekler de bu değişim sürecine uyum sağlıyor. 2020’li yıllara geçiş yaptığımız bu süreçte bazı meslekler yok olurken, bazı meslekler ise popüler meslekler haline geliyor. Yeni teknolojilerin ve dijitalleşmenin hayatımızı değiştirmesiyle oluşan beklentileri karşılayacak insan gücü ihtiyacı bazı meslek gruplarına olan ihtiyacı arttırdığı gibi, adlarını ileride sıkça duyacağımız bazı meslekleri de beraberinde getiriyor. Geleceğin mesleklerinden bazıları günümüzde bilinen hale gelmiş olsa da aslında 5-10 yıl önce var olmayan hatta adını bile duymadığımız mesleklerdi. Şimdi ise gelecek hiç olmadığı kadar hızlı şekilde hayatımıza entegre oluyor. Bundan dolayı, meslek seçimi yaparken, o işin öngörülebilir ve gelecek vaat ettiğine dikkat etmelisiniz.

2030 yılına kadar hayatımıza girecek olan geleceğim meslekleri ni sizler için şöyle sıraladık;

SİBER GÜVENLİK LİDERİ

Ülkeler arası siber saldırı artık yeni bir savaş haline geldi. Özellikle, dev ülkeler arasında (Amerika, Rusya, Japonya gibi) siber savaşlar çok yoğun olarak devam ediyor. Bu yüzden, Siber Güvenlik alanı, özellikle büyük şirketlerin önem verdiği konulardan biridir. İleride süreçlerde ise Türkiye’de de siber güvenlik liderliği iş ilanlarını görmemiz muhtemeldir. Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Sistemleri ve Teknolojileri ve Yazılım Mühendisliği gibi ilgili bölümlerden mezunlarının gelecekte tercih edebileceği bir alan olacaktır.

İNSANSIZ HAVA ARACI OPERATÖRÜ

Son yıllarda insansız hava aracı üretimi hızla devam etmektedir. Başta Amerika olmak üzere, ülkemizde de bu alana yönelik yatırımlara yönelim başlamıştır. Bu yönde yapılan yeni yatırımlar ile insansız hava aracı ilerleyen yıllarda günümüze entegre olacağa benziyor. Bu araçları kullanacak operatörlere de ihtiyaç duyulacak. Belirli eğitimleri alarak insansız hava aracı operatörü olmak mümkündür.

YAPAY ZEKA İŞ GELİŞTİRME SORUMLUSU

Yapay zeka günümüzde bile büyük şirketlerin gündeminde olan bir konu. Yapay zeka iş geliştirme uzmanı, işin teknik kısmıyla ilgilenen ve Yapay zeka teknolojisini kullanarak, müşterilerin ihtiyaçlarına göre yeni çözümler üretmektedir. Yapay zeka geliştikçe bu iş alanında iş geliştirme sorumlularına ihtiyaç olacaktır. Bu işi yapacak sorumlular ise, mühendislik ve ağırlıklı olarak sayısal bölüm mezunları olacaktır.

MAKİNE ÖĞRENME ANALİSTİ

Makine öğrenimi günümüzde de farklı alanlarda kullanılmaktadır. Kişiselleştirilmiş pazarlama, sanal asistanlık ve müşteri ilişkileri gibi çeşitli alanlarda makine öğrenmesi algoritmalarından yararlanılmaktadır. Gelecekte, Matematik Bölümü, Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik Elektronik Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği gibi ilgili bölümler ağırlıklı olarak tercih edilecektir.

ARTTRILIMIŞ GERÇEKLİK YOLCULUĞU GELİŞTİRİCİSİ

Dünya genelinde arttırılmış gerçeklik çalışmaları hızla sürüyor. Eğitim, eğlence, ürün tanıtımı çeşitli alanlara kolaylıkla entegre olabilen bu sektör, görünen o ki ilerleyen dönemlerde hayatımızın bir parçası haline gelecek. E haliyle de arttırılmış gerçeklik yolcuğunu geliştirilecek kişilere ihtiyaç da artacak. Bu eğlenceli sektörde hangi meslek gruplarının tercih edebileceğini sıralayalım. Bilgisayar ve Yazılık Mühendisliği, Yönetim Bilişim Sistemleri ve diğer ilgili mühendislik bölümleri.

FİNANSAL KOÇ

Birçok alanda koçluk hizmetinden yararlanmaktayız. Spor, eğitim, sağlık gibi çeşitli alanlarda hizmet alabiliyoruz. Bankalar başta olmak üzere, finansal koçluk hizmeti verebilecekler. Ekonomi, finans, işletme gibi ilgili bölümler bu mesleği tercih edebilecek.

Geleceğin meslekleri sıraladık. Bazı meslek gruplarını ilk defa duymuş olabilirsiniz. Fakat diğer meslek grupları gibi gelecekte bilinirlik elde edip, hayatımıza entegre olacağa benziyor. Sizlerde kariyer hedeflerinizi belirlerken sıraladığımız yeni meslek gruplarını göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Bu yazımızı beğendiyseniz buna da bakmak isteyebilirsiniz => Kanada’da Yaşam, Sosyal Hayat, İş İmkanları ve Fiyatlar

Geleceğin meslekleri

İrem Çakır

Merhabalar ben İrem Çakır siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler öğrencisiyim aynı zamanda işletme eğitimi almaktayım. Toplumsal konular, kişisel gelişim, siyaset ve tarihle ilgilenmekteyim. Bölümüm ve kişilik tipim gereği farklı konuları araştırmak ve tartışmak bu hayattaki en büyük eğlencemdir.

%d blogcu bunu beğendi: