İlk Türk Kadın Doktor Safiye Ali kimdir?

İlk Türk Kadın Doktor Safiye Ali

Türkiye’nin ilk kadın doktoru ve bir tıp okulunda ders veren ilk kadın öğretim üyesi olan Safiye Ali, Sultan Abdülaziz ve 2. Abdülhamid’in yaverlerinden Trablusgarplı Ali Kırat Paşa ile Şeyhülharem Hacı Emin Paşa’nın kızı Emine Hasene Hanım’ın dört kızından en küçüğü olarak 1894 yılında İstanbul’da doğdu. Safiye Ali, küçük yaşlardan itibaren edebiyat, müzik ve yabancı dile karşı ilgiliydi. Beşiktaş Rüştiyesinde eğitim alırken bir yandan özel dersler alarak kendini geliştirdi. 1916 yılında Amerikan Kız Kolejini başarıyla tamamlayan Safiye Ali’nin en büyük hayali doktor olmaktı fakat 1898 yılında çıkartılan bir kanunla İstanbul Darülfünunu Tıp Fakültesi kız öğrenci kabul etmiyordu. Bundan dolayı Almanya Würzburg Üniversitesinde tıp eğitim aldı.

Safiye Ali

Büyük bir cesaretle Almanya’ya gitti

Safiye Ali’nin Almanya’ya gitmek istediği yıllarda 1.Dünya Savaşı devam etmekteydi bu yüzden ailesi başta karşı çıktı. Safiye Ali hayalinden vazgeçmeyerek Almanya’ya Würzburg Üniversitesine gitti.

Türk Kadınlığını yüceltmeyi amaçladı

Safiye Ali, kendisini geliştirmek için her fırsatı değerlendirdiğini ve Türk kadınını temsil ettiğinin bilincinde olduğunu mektuplarında sık sık ifade etmiştir.

Kadın olduğu için muayene ücretinin yarısını ödemek istediler

Safiye Ali, tıp fakültesini 1921 yılında bitirdi. Kadın ve çocuk hastalıkları konusunda uzmanlık ihtisası yaptıktan sonra eşi Dr. Ferdinand Krekeler ile Cağaloğlu’nda muayenehane açtılar. Muayenehane günler boş kalıyor veya İstanbullu hanımlar bu genç kadın doktora pek güvenmiyorlardı. Muayene olmayan kadınlar ise ücretin yarsını ödemek istiyorlardı. Safiye Ali ise pes etmedi ve basında onun hakkında haberler çıkmaya başlayınca muayene dolup taştı.

Yoksul annelerin kalbinde taht kurmuştu

Safiye Ali muayenehanesinin hastalarla dolup taşmasından pek memnun değildi çünkü genç doktorun asıl amacı fakir ailelere ulaşmak ve çocuklara yardım edebilmekti. Safiye Ali’nin Hilal-i Ahmer Hanımlar Merkezi Küçük Çocuklar Muayenehanesi, Himaye-i Etfal Cemiyeti Süt Damlası Müessesesi, Anneler Birliği ve Türk Kadın Birliği Çocuk Muayenehanesi’nde haftanın belirli günlerinde ücretsiz muayene ve tedavi hizmeti verdi.

Safiye Ali

Anne sütünden kesilen ve steril süt içme imkanından mahrum olan çocuklar için Fransız Kızılhaç’ı tarafından kurulup 1925’te Himaye-i Etfal Cemiyeti’ne bırakılan Süt Damlası Bakım Evi’nin başına geçen Safiye Ali, gönüllü çalışmalarıyla bakım evinin etkin ve aktif hale gelmesini sağladı. Süt Damlası’ndaki çalışmaları kadınları emzirmeye teşvik etme; yetersiz beslenen çocukların sağlıklı beslenebilmeleri amaçlı eğitimler düzenlemeye odaklı idi.  Safiye Ali ayrıca sütten kesilmiş 1 yaş sonrası hasta ve zayıf çocukların bakımı ile ilgilenmek üzere Hilal-i Ahmer Hanımlar Merkezi Küçük Çocuklar Muayenehanesini kurdu. Londra, Viyana ve Bologna’da düzenlenen kongrelerde Himaye-i Etfal Cemiyeti’ni temsil etti.

Mesleki çalışmalarının yanı sıra İstanbul’da başlayan feminist harekete katıldı ve Türk Kadınlar Birliği’nin Sıhhiye Komisyonu başkanlığını üstlendi ve fuhuşla mücadele için çalıştı. Kanser teşhisi konduktan sonra Almanya’ya geri döndü ve 5 Temmuz 1952 yılında vefat edene kadar mesleğinin sürdürdü. Dr. Safiye Ali mesleki başarısı ve Türkiye’de kadın hakimlerin öncüsü olarak Türk kadınını en iyi şekilde temsil etti.

İrem Çakır

Merhabalar ben İrem Çakır siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler öğrencisiyim aynı zamanda işletme eğitimi almaktayım. Toplumsal konular, kişisel gelişim, siyaset ve tarihle ilgilenmekteyim. Bölümüm ve kişilik tipim gereği farklı konuları araştırmak ve tartışmak bu hayattaki en büyük eğlencemdir.

One thought on “İlk Türk Kadın Doktor Safiye Ali kimdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: