Türkiye’nin Gerçeği Depremler!

Yazıya başlamadan önce, GençlerNeBiliyo ekibi olarak İzmir depreminde sevdiklerini kaybeden herkese Allah rahmet eylesin ve Allah sabır versin diyoruz.

Bildiğiniz gibi Türkiye bulunduğu konum üzerinden yorumlarsak deprem kuşağının olduğu bir bölgedir. Gerek tarihi olaylar ve gerek günümüzde olan olaylarla anlıyoruz ki her geçen gün deprem gerçeğini daha fazla idrak etmemiz gerekiyor. Bu yüzden bu yazımda ilk önce İzmir depreminden bahsedip ardından gerek siyasilerin gerekse birey olarak nasıl önlem almamız gerektiğinden ve neler yapılabileceğini açıklayan bazı fikirlerden bahsedeceğim

İzmir Depremi

30 Ekim 2020 Cuma günü, saat 14:51’de Ege Denizi Seferihisar açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında, büyüklüğü 4’ün üzerinde 44 artçı olmak üzere, toplam 1464 artçı sarsıntı gerçekleşti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre İzmir’de 11 bina ve 172 bölüm, Manisa’da 1 bina yıkıldı. Bu depremde maalesef 114 vatandaş hayatını kaybetti 1026 kişide yaralandı. O gün sosyal medya da birçok yerde depreme yakalanan insanların videosu çıkmıştı.

 

İzmir Depremine yayında yakalanan bir yayıncı
Tüylü Mikrofon

Yazdıklarım yanlış anlaşılmasın ama böyle bir depreme göre yine İzmir de yıkılan bina sayısı azdı(bu iyiydi). Lakin şunu unutmamak lazım yeni yapılan binalar bile bu depremde zarar gördü. Şayet onlar yeni yapılmasaydı (Allah korusun) daha fazla vefat sayısı görebilirdik. Deprem en çok Bayraklı ilçesine zarar vermiş. Yapılan ihmaller sonucunda maalesef 114 vatandaşımız hayatını kaybetti. Acımız taze iken bir şey diyemedik ama şunu sakın unutmayın dünya da deprem yüzünden ölme riskiniz normal şartlarda çok azdır.

Yapılan Hatalar

Öncelikle yukarıdaki son cümlemi şu fotoğraf ile kanıtlamak isterim.

Gördüğünüz gibi normal şartlar altında Deprem de ölme olasılığınız yüksek değildir. Maalesef Deprem öldürmez ama insan hatası öldürür. İzmir Bayraklı da bu oldu. Bizim hatamız yüzünden 114 vatandaş vefat etti. Peki, neleri yanlış yaptıkta bunlar başımıza geldi? Öncelikle müteahhitlerden başlayalım. Kimse birbirini kandırmasın bu ülkede müteahhitlerin birçoğu sırf bu işte büyük kar var diye bu işi yapıyor. Müteahhit olabilmek için bir sürü şart var peki bizim ülkemizde bu şartların kaçına uyuluyor? Gelin bakalım diğer ülkelerde durum nasıl?

Kusura bakmayın ama bu kadar fazla müteahhit olunca insan ister istemez sadece sermayesi olanın müteahhit olduğunu düşünüyor. Devletin kesinlikle bu durumu denetlemesi gerekiyor ve bu müteahhitleri bulup en ağır cezayı vermeleri gerekiyor.

Diğer bir nokta toplumu ilgilendiren sorunlarda siyasiler bir olmak zorundadır. Vatandaşların devlete güvenip vergi vermesinin sebeplerinden biri hizmet almak diğeri ise güvenlik ihtiyacını karşılamaktır. Lakin toplumun refahı için yapılacak bir denetleme de bile ideoloji farklılıkları yüzünden ortak karar alamıyorlar.

Gördüğünüz gibi toplumun faydasına olabilecek bir olayı bile yeri geldi mi reddediyoruz. Bu arada şunu söylemem gerekir benim bulabildiğim belgeler buydu ve illa a veya b partisi olmak zorunda değil. Bunu CHP, HDP, İYİ Parti veya başka birileri reddetseydi yine aynı eleştiriyi yapardım. Kısacası toplumun iyiliği olan bir şeyi bazı siyasi çıkarları bir kenara bırakıp toplumun çıkarını düşünmek zorundasınız.

Neler Yapılabilir?

Tekrar söylüyorum yanlış anlaşılmasın ama İzmir çok az binanın çökmesi sayesinde iyi bir senaryo ile kurtuldu. Şu an bir sürü bina hasarlı ve bunların bir şekilde onarılması lazım ama daha kötüsü de olabilirdi. Şimdi sırada yıllardır beklediğimiz İstanbul depremi var ve uzmanların söylediğine göre İstanbul depremi İzmir depremi gibi olmayacak. Bazı fikir ve düşünceler var özellikle bu deprem konusu üzerinde gelin onları inceleyelim.

Liberal insanlar bu tür konularda devleti her zaman sertçe eleştirirler ve kendilerince haklılardır. Bunun güzel bir örneğinin videosunu sizlerle birlikte izleyelim. (Video kalitesi için kusura bakmayın gerçeği çok uzun bir video idi. Kendim kısaltıp renderlayınca site videomu kabul etmedi bende telefona çekerek yükledim. Gerçek hali videonun altında siz fikirlere odaklanın.)

Ben Liberal Gördüm

Öncelikle farkındayım bu video direk depremlere odaklanmıyor çünkü 5 Ekimde çekilen bir video ve tam konusu da bu değildi. Lakin yine de şöyle bir görüş anlayabiliriz. Devlet bu konut işlerini özel sektöre verip denetlemelidir. Sonucunda ise cezaları çok ağır olmalıdır. Tam bildiğim bir alan olmadığı için yorum yapamıyorum ama baya mantıklı gelmişti, büyük ihtimal hataları vardır bunu da okuyucular yorumlarda belirtirse daha güzel olur.

Diğer bir bakış açısı teknoloji ve eğitime güvenmek. Bazı insanların deprem sırasında hala panikleyip camdan aşağıya atlamaya çalıştıkları gözlemleniyor. Maalesef ki o anki heyecanla bunu yapıyorlar ama sakin kalıp hayat üçgenini kurmaları gerektiğini unutmamaları gerekiyor.

İzmir Depreminde enkaz altından çıkarılan çoğu kişinin hayat üçgenini yapabildiği gözlemlenmiştir.

Dünya gelişiyor ve doğa olaylarında da teknolojiye güvenmek zorundayız. Mesela yıkılan binaların yerine yeni binaları raylı bina sistemi ile yapabiliriz. İlk başta maliyeti normal binalara göre bir tık fazla gelebilir ama unutmayın ülkemizin büyük çoğunluğu fay hatlarının üzerindedir.

Raylı Bina Sistemi le normal bir binanın karşılaştırılması

Ya da enkaz bölgesine teknolojik aletlerle daha hızlı kontrol edebiliriz.

Yerin altına çok rahat bir şekilde girip dışarıya görüntü veren robot.

Umarım bir daha böyle acılar yaşamayız ve İstanbul Depremine hazırlıklı oluruz.

Barış Karakiraz

Merhaba ben Barış Karakiraz. Siyaset bilimi ve Uluslararası ilişkiler öğrencisiyim. 21 yaşındayım, İngilizce ve Rusça konuşabiliyorum. Küçüklükten beri oyun ve teknolojiye, bölümüm nedeniyle de Türk ve Rus siyasetine ilgim var. Bildiklerimi anlatmayı seven ve sabahtan akşama kadar tartışabilen gıcık insanlardan biriyim. Instagram

One thought on “Türkiye’nin Gerçeği Depremler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: