Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurul Görüşmeleri

Türkiye Büyük Millet Meclisi ’nin 12 günlük Genel Kurul görüşmeleri dün sona erdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Salgın karşısında ekonomimizi desteklemeye yönelik etkili uygulamalarımızın katkısıyla Türkiye ekonomisi bu dönemde yıllık yüzde 6,7 oranında büyümüştür. Tüm ana sektörler yüksek büyüme sergilerken özel tüketim harcamalarındaki yüzde 9,2’lik büyümenin yanı sıra yatırımlardaki yüzde 22,5’lik artış dikkat çekicidir” dedi. Bunun yanı sıra gündemde en çok kalan ve dikkat çeken tartışma kuru ekmek krizi olmuştu.

TUTANAKLARA YANSIYANLAR…

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda süren bütçe görüşmelerinde “Millet aç’ deyince hoplamayın. Arkadaşlar millet aç, perişan. Evet herkesin midesine bir şey giriyor; kuru ekmek giriyor.” konuşması dikkat çekti. Altay’ın bu sözlerine cevaben AKP Denizli Milletvekili Şahin TinO zaman aç değil demek” diye karşı çıkınca Altay, “Kuru ekmek… Bu tutanağı alacağım, bu tutanağı alacağım, bak, göreceksin, milletten özür dileyeceksin” diye tepki gösterdi. Şahin Tin ise “CHP’li Engin Altay’ın sözlerimi çarpıtarak siyaset devşirme gayreti bizi şaşırtmadı. Türkiye’de sosyal devlet AK Parti’yle vücut buldu. Herkesin derdiyle dertlendik. Vicdan sahibi herkes kötü niyet taşımadığımı bilir. Milletimiz CHP’nin linç siyasetine prim vermeyecektir” açıklamalarda bulundu.

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, “Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana, halk kuru ekmeğe talim ediyor. AKP seçmeni bile ayıplıyor ama o özür dilemek yerine telefonuna Saray’dan tutuşturulmuş metinle herkesle alay ediyor. Özür dile istifa et!” çağrısı yaparken, “kuru ekmek” etiketi Twitter’da Türkiye gündemine girdi.

Fuat Oktay, muhalefet partilerinin Plan ve Bütçe Komisyonu ile Genel Kurul’daki tavırlarını eleştirdi. Tartışmaların kişiselleştirildiğine şahit olduklarını kaydeden Fuat Oktay, “Hatta seviyeyi de son derece düşürerek, hadsiz şekilde itibar suikasti çabalarına girişenler oldu. Ben aynı seviyede hadsiz bir dil tabi ki kullanmayacağım. Herkes kendine yakışanı yapar”. “Biz, sizin amacınızın üzüm yemek olmadığını biliyoruz zaten. Bağcıyı dövmeye meraklısınız siz, çok iyi biliyoruz. Komşuda düğün var, siz ‘çağırırlarsa gitmeyelim, çağırmazlarsa küselim’ diyorsunuz. Küsseniz de millete birlik beraberlik içinde hizmet etme davetimize icabet etmeseniz de biz yolumuzdan dönmeyiz” ifadelerinde bulundu.

Kabak Tatlısı

Muhaliflerin bu seferki tartışma konusu “kabak tatlısı” oldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi bütçe görüşmelerinde AKP’li Salih Cora, CHP’li Ali Öztunç’a “Fakirlik edebiyatı yapıyor ama kendisi de kabak tatlısını tahinli yedi” dedi. Öztunç, kendisini “Vallahi kabak tatlısı değil kuru-pilav yedim” diye savundu. Salonda tansiyonu yükselten tartışmanın fitilini, Öztunç’un önceki gün bütçe görüşmelerindeki şu sözleri ateşledi: “Beyaz çay, ejder meyvesi, efuli -liçi meyvesi eşliğindeymiş- aloe vera -starex meyvesi eşliğinde- orman meyveli spesiyal, bahçe naneli limonata içermiş, pataşur içerisinde Çerkez tavuğu -neyse bu artık- zencefilli somonlu sushi, tartolet içerisinde humus. Millet aç siz bunları yiyorsunuz” sözleri oldu.

Değerlendirme

Artık çocuklar arasında bile yaşanmayan tam da tabiri caiz olarak bu oyuncak kavgaları ne yazık ki ülkedeki genel siyasetin en trajikomik örneklerinden. Kesinlikle sadece ellerindeki oyuncağa sahip olmak ve üzerinde iktidar kurmak çekişmesinden başka bir şey değil.  Çekişmenin sonunda tarafların elinde sadece oyuncağın birer parçası kalıyor. Hangi görüşten olursa olsun kesinlikle gerçeklikten uzak bu diyalogların en sonunda kahkahalarla gülen tarafı yine bu kişileri iktidar sahibi yapan halk oluyor. Biz daha çok güleriz ağlanacak halimize…

Nazlı Öztürk

Merhabalar ben Nazlı Öztürk. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrencisiyim ve 21 yaşındayım. Düşünmek, sorgulamak ve analitikleşmek üzere edindiğim yönlerimi pratikte gerçekleştirmek, kendimce aktarmak ve sunmak adına sizlerleyim.

%d blogcu bunu beğendi: