Kış Saati Uygulaması Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Twitter’da #Kıssaatigerigelsin tagiyle Trend Topic (TT) Olan kış saati uygulaması nedir? Yaz saatiyle farkı nedir?

Kış saati uygulaması nedir? İlk kez Almanlar tarafından denenen bu metottan istenilen başarı sağlanınca pek çok ülke tarafından yapılmaya başlanmıştır. Türkiye’de yaz mevsiminde 3. saat diliminde yer alan (45° Doğu Boylamı) Iğdır’ın saati, kış mevsiminde ise 2. saat diliminde yer alan İzmit’in (30° Doğu Boylamı) yerel saati ortak saat olarak kullanılmaktadır. Sonbaharda saatlerin 1 saat geri alınmasıyla güneş ışığından daha fazla faydalanılmasına yarar.

Türkiye ve Kış Saati

2020 yılında Kış saati uygulaması Avrupa ülkelerinde 24 Ekim Cumartesi gecesi başladı. Türkiye 2016 yılından beri yaz saati uygulamasını kullanmaktadır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın önerisi ve Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla Türkiye’de kış saati uygulamasına geçilmeme kararı alınmıştır. Bu durum Avrupa ülkeleriyle Türkiye arasında saat farkının artmasına neden olmaktadır. Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İtalya, İsveç, İsviçre, Danimarka ile Türkiye arasındaki saat farkı 1’den 2’ye, İngiltere ile 3’e çıkmaktadır. Aynı zamanda bu uygulamayla Arap ülkeleri olan Suudi Arabistan, Irak ve İran gibi ülkelerle saat farkı olmayacak.

Twitter’da tekrar gündeme gelmesinin nedeni ise:

Yaz saati uygulamasının devam etmesi, kışın günün geç aydınlanıp geç kararması anlamına gelir. Bu durumda en çok mağdur olan kesim öğrenciler ve işçiler olmaktadır. Erken saatte başlayan okul ve mesai saatleri karanlıkta yolculuk yapılmasına neden olmaktadır. Memurların ve öğrencilerin 18.00’dan önce evde olduğu düşünülürse ülkemiz için kış saati uygulaması daha uygun görüşü savunulmaktadır.

aakk kaaa aakk kaaa aakk kaaa aakk kaaa aakk kaaa aakk kaaa aakk kaaa aakk kaaa aakk kaaa aakk kaaa aakk kaaa aakk kaaa aakk kaaa

Elif Aktaş

Merhaba ben Elif Aktaş. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü son sınıf öğrencisiyim, 20 yaşındayım. Boş zamanlarımı yabancı dizi izleyerek ve spor yaparak değerlendiriyorum. Aynı zamanda yeni yerler keşfetmeyi, sağlıklı yemek tarifleri denemeyi ve doğada vakit geçirmeyi seviyorum. Bölümümle alakalı olarak ekonomi haberlerini de yakından takip ediyorum. Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: