Site icon GenclerNeBiliyo

ABD Seçimleri Trump vs Biden : Türkiye için Durum Ne?

Bugün Twitter’a girdiniz ve ilk gördüğünüz tweet büyük ihtimal ABD seçimleriyle alakalıydı. Çünkü ABD seçimlerinde artık son dakikalara girdik. Yavaş yavaş seçim sonuçları sistemlere düşmeye başladı. Öncelikle şunu bilmelisiniz, ABD seçimlerinde en fazla oyu alanın değil, doğru eyaletleri kazanan başkan seçiliyor.

Yukarıda bahsettiğim eyaletler nelerdir? Michigan, Ohio, Pensilvanya, ve Florida. Bu eyaletlerin en önemlisi ise Florida’dır. Florida seçimin kaderini belirleyecek olan barometre eyalettir. Kısaca Florida’yı alan seçimi alır diyebiliriz. Diğer yandan Rasmussen, YouGov, Survey USA gibi anket şirketlerinin analizlerinde Biden en az 2 puan önde. Trump ise swing state olarak adlandırılan salıncak eyaletlerde 1 veya 2 puan geride gözüküyor. Yazımızın ana konusuna gelecek olursak yani hangi adayın seçilmesi ülkemizin faydasına olur sorusuna cevap aramak için iki adayı kısaca kıyas edelim.

Joe Biden

Biden uzun yıllardan bu yana Türkiye’yi yakından tanıyan bir siyasetçi. Örneğin 80 darbesinden evvel 37 yaşında bir senatör olarak Türkiye’ye gelmiş ve ABD’nin Türk ordusundan taleplerini iletmistir. Yani Biden ülkemizi yakından tanıyan bir isim ve ülkemizin kodlarını, siyasal sistemini yakından tanıyan bir isim.

Foto: Anadolu Ajansı/Necdet Onur arşivi

Fakat Biden’ın ABD’de şuan geliştirdiği ilişkiler ve ABD’deki azınlıkların Demokrat eğilimleri nedeniyle Ermeni ve Yahudi lobisinden yoğun destek alıyor. Burada bir parantez acmak gerekirse ABD’deki Yahudi lobisi, İsrail’deki Yahudilerden tamamen zıt tepki gösteriyor. İsrail halkı Trump’ın yoğun desteğinin ardından Trump’ı desteklemektedir. Biden ise Ortadoğu konusunda ciddi bir şahin tavır izleyeceğinin sinyallerini veriyor. Türkiye hususunda Ermeni lobisinden aldğı desteğe karşılık olarak sözde soykırımı kesin tanıyacağını bildirdi. Öte yandan Biden, ABD’deki Hellenic Foundation tarafından ciddi şekilde destekleniyor. Biden’ın oğlunun Yunan şirketleriyle geliştirdiği ticari ilişkiler ise Doğu Akdeniz hususunda Türkiye karşıtı ve özellikle Yunan yanlısı bir tavır takınacağı öngörülebilir. Tabii ki Koltuk kişileri ve siyasetleri çabuk değiştirir ama Biden’ı başkan yapacak faktörler onu Türkiye aleyhi politikalara da itecektir.

Donald Trump

Donald Trump’ın 4 senelik serüveni bu yazıya sığdıralamayacak kadar uzun. Trump’ın bu gece başkan seçilmesi durumunda YPG, F-35 ve Doğu Akdeniz meselelerinde Türkiye ile daha uzlaşmacı bir politika izlemesi muhtemel fakat Türkiye’nin de Trump için belli kosullar sağlaması şart. Örneğin Rusya ve Çin ile arasına set çekip daha ABD çıkarlarıyla kendisini özdeşlestiren bir politika izlemesi gerekli. Biden bu şansı bile Türkiye’ye vermeyeceğinin sinyallerini aylar evvelden vermişti.

Trump ya da Biden hiç farketmez. Siyaset de belli aktörler gelir ve belli aktörler gider zaten siyaseti güzel yapan şey budur. Bundan sonraki seçimlerde Türkiye’nin Amerika ile ilişkilerini merak ediyor ve en iyisi olmasını umuyoruz.

Exit mobile version