ZERO WASTE NEDİR?-ATIKSIZ YAŞAM

Gün içerisinde farkında olmadan çeşitli atıklar oluşturuyoruz. Bir kısmını geri dönüşüm kutularına bir kısmını alenen bulduğumuz herhangi bir çöpe veya evimizdeki çöp kutumuza atıyoruz. ‘At gitsin’ dediğiniz atıkların gerçekten nereye gittiğini hiç düşündünüz mü?

At gitsin denilen çöpler sanıldığı gibi dünyada yok olup gitmiyorlar. Aksine bizimle birlikte bu dünyada varlığını uzun süre sürdürüyorlar. Kısacası, atıldığında yok olduğunu düşündüğümüz atıklarımız mavi gezenimizin toplarında, dağlarında, çukurlarında, okyanuslarında var olmaya devam ediyorlar.

Ufak bir çöp poşetine sığdırdığımızda gözümüze az gelen atıklarımız sanıldığı kadar ufak değiller. Bir yıl içerisinde oluşturduğumuz atıklarımızı düşündüğümüzde ortaya korkunç bir manzara çıkıyor. Devasa bir atık yığını!

Yapılan bir araştırmaya göre Avrupa’da 2015 yılında kişi başı 477 kg atık ortaya çıktığı hesaplandı. Amerika’da ise ortalama 700 kg atık ortaya çıkıyor.  Bireysel olarak oluşturduğumuz bu atık yığınına dur diyebilmek için son zamanlarda popüler hale gelen zero waste hakkında sizleri bilgilendireceğim.

Zero waste yani sıfır atık sorunun temeline inerek atık oluşturmayı reddediyor. Atıksız bir yaşamın mümkün olduğunu kanıtlayan zero waste akımı her geçen gün daha da yaygınlaşıyor.

Zero waste ile atıksız bir yaşam sürdüren ve aynı zamanda bu akımın öncülerinden biri olan “ Going Zero Waste” isimli blog’un yazarı Kathryn Kellog uyguladığı yöntemler sayesinde bir sene içerisinde sadece küçük bir kavanoza sığacak kadar çöp atmış.

Atıksız bir yaşamı hayatımıza entegre edebilmek için Zero Waste akımının 5 temel prensibini bilmemiz gerekiyor.

5R NEDİR? Refuce-Reduce-Reuse-Recycle-Rot

Refuce yani reddet anlamına gelen ilk prensip ihtiyacın yoksa alma diyerek en kolay adımı sunuyor. İhtiyacımız olmayanı almayarak en kolay yoldan atık oluşturmamış oluruz.

Reduce yani azalt anlamına gelen prensibi ise sade yaşamayı temsil ediyor. İhtiyacın olmayan kıyafetleri bağışlamak, tek kullanımlık eşyalar almamak, uygun yemekleri sokak hayvanlarına vermek gibi çeşitli yollardan atıklarımızı azaltmamızı söylüyor.

Repair yani tamir et anlamına gelen prensibi ise atıklarımızı yeniden kullanabilir hale getirmemizi söylüyor. Örneğin yırtılan kıyafetleri dikmek, fazladan bez parçalarını alışveriş torbası veya kesesi haline getirebilmek gibi atık olmadan önce tekrar kullanılabilir hale getirmemiz gerekiyor.

Recycle yani geri dönüştür prensibi ise geri dönüştürülebilir ürünler satın almamızı ve onları doğru şekilde ayrıştırarak geri dönüştürmemiz gerektiğini söylüyor. Örneğin cam, kağıt, evsel atıklar, piller gibi atıkları doğru şekilde ayrıştırarak geri dönüşüm kutularına atabilirsiniz.

Rot yani kompost anlamına gelen prensibi ise organik atıkları kompostlama yöntemi ile oldukça faydalı bir kaynağa dönüştürebiliriz.

Yukarıda bahsettiğimiz prensipleri hayatımıza entegre ederek atıksız bir yaşam sürdürmemiz mümkün. Sıfır Atık akımını tam olarak gerçekleştiremiyor olsak da hayatımızdaki ufak değişiklikler ile atıklarımızı azaltabiliriz.

Atıksız bir yaşam için ufak öneriler

  • Pipet kullanımını reddedin. ( cam, metal, bambu pipetler ile tek kullanımlık atıklar oluşturmayabilirsiniz.
  • Plastik şişe kullanımını reddedin veya en azından şişenizi bir kaç defa kullanın veya daha iyisi çok kullanımlık şişe, matara gibi ürünler tercih ederek suyunuzu yanınızda taşıyabilirsiniz.
  • Alışverişlerde plastik poşet kullanımını bırakın, bunun yerine bez çanta veya file kullanın.
  • Plastik diş fırçaları yerine bambu olanları tercih edin.
  • Havlu peçeteler yerine yıkanabilir gerçek havlular kullanın.
  • Temizlik ürünlerinizi kendiniz yapın(bu konuda birçok tarif var denemeye değer!).

İrem Çakır

Merhabalar ben İrem Çakır siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler öğrencisiyim aynı zamanda işletme eğitimi almaktayım. Toplumsal konular, kişisel gelişim, siyaset ve tarihle ilgilenmekteyim. Bölümüm ve kişilik tipim gereği farklı konuları araştırmak ve tartışmak bu hayattaki en büyük eğlencemdir.

%d blogcu bunu beğendi: