Podcast Nedir?

Podcast, internet üzerinden otomatik olarak indirilebilen ve dijital formatta yer alan, müzik veya konuşmadan oluşan bir program. Yani kısaca insanlara radyo programı tarzındaki içerikleri indirme ve istediği zaman dinleyebilme imkanı sunan bir program. Ancak bunun yanında günümüzde eğitim içib kullanılan Podcastler de bulunuyor. Yurtdışında uzun yıllardır kullanılan Podcast ülkemizde son birkaç yıldır popüler durumda.

Podcast sözcüğü 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki pod (küçük kapsül) ve “broadcast” (yayın) sözcüklerinden oluşturulmuştur. Program aslında iPod için geliştirilmiştir, başta sadece iPod’tan dinlenebilecek şekilde tasarlanan programa şu anda birçok cihazdan ve siteden ulaşmak mümkün.

Podcast Yayını Yapmak İstiyorum Nelere İhtiyacım Var?

Öncelikle bu ulaşmak istediğiniz kitleye ve sayıya göre değişiklik göstermekte, çok fazla sayıda insana hitap etmek istiyorsanız kaliteyi de arttırıp yaklaşık 5000 Tl’yi gözden çıkarmalısınız. Benim o kadar büyük bir hedefim yok, yeni başlayacağım derseniz 700 TL gibi bir miktar ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Bunun yanında ben sadece eğleneceğim, sonradan bakıp gülecek içerikler ve muhabbetler üretmek istiyorum, kalite önemli değil derseniz size telefon kulaklığı bile yeterli olacaktır.

Kaliteli yayın yapmak isteyenler POP filter kullanarak ses tınısındaki bozuklukları gidererek nefes sesi gibi duyulmaması daha iyi olacak sesleri ise en aza indirebilirler. Yine yayın yaparken kulaklık kullanmak ise yayıncıya kendi sesini duyma imkanı ve konuşmalara tamamen hakim olma imkanı da sağlayacaktır.

Podcast Kaydı Nasıl Yapılır?

Callnote adlı programın temel versiyonu kolay ve ücretsiz. Skype, Zoom üzerinden gerçekleşen görüşmeleri kaydedebiliyor. Ücretsiz olarak Soundcloud’a yüklenebilen Podcast, yayınları Spotify, iTunes gibi uygulamalara bağlanabiliyor. Dünyada en popüler uygulamaları Spotify, ApplePodcast, Google Podcast.

Soundcloud’a podcast yüklemek için sadece üye olmak yeterliyken bazı uygulamalar için RSS feed’i oluşturmak gerekebilir. Bu konuda Anchor ve Transistor size yardımcı olacaktır.

En popüler sitelere nasıl yükleme yapacağınızdan bahsedecek olursak;

Spotify için, Spotify for Podcasters sayfasına giderek kullanıcı hesabınızla giriş yapın. Daha önceden bir Spotify hesabınız yok ise yeni bir hesap oluşturun. Giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ilk sayfada “Get Started” butonunu seçin. Kullanıcı sözleşmesini onayladıktan sonra belirtilen kutuya podcastinizin RSS linkini yapıştırıp devam butonunu basın. Spotify RSS FEED’inizi test eder ve bir hata yoksa artık Podcast yayınlanmaya hazırdır.1-5 gün içinde kaydınız yayınlanacaktır, ancak herhangi bir bildirim almayacağınız için arada girip yayınlandı mı diye kontrol etmelisiniz, Podcastiniz yayınlandıktan sonra artık yayınınızı paylaşmaya hazırsınız!

Spotify Podcast Kriterleri:

 • Podcast kayıtlarını ISO/IEC 11172-3 MPEG-1 Part 3 (MP3) formatında olmasını ve 96 – 320 kbps bitrate aralığında olmalı.
 • Bölümler 200MB’ı ve 83 dakikayı aşmamalı
 • Podcast görseli kare (1:1) oranda ve yüksek çözünürlüklü PNG veya JPEG formatında olmalı
 • Bölüm başlıkları Spotify ekranlarında kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatabilmek için 20 karakeri aşmamalı.
 • Tüm RSS feed’ler başlık, görsel içermeli ve en az bir podcast bölümü önceden kaydedilip yayınlanmış olmalı.

iTunes için, Apple’ın podcastler için hazırladığı sayfaya giderek giriş yaptıktan sonra karşınıza MyPodcast adlı bir sayfa çıkıyor. Podcast ekleme sayfasına gidiyoruz. Burada belirtilen yere RSS linkini yapıştırıyoruz. Daha sonra sağ üst köşedeki Validate butonuna basarak podcastimizi teste gönderiyoruz. Test ve yayınlanma süresi 1-14 gün olarak değişiklik gösteriyor. Bir sorun olması halinde aynı sayfadan durumu görüntüleyebilirsiniz.

iTunes Podcast Kriterleri:

 • .mp3, .m4a, .mp4, .pdf, m4v, .epub formatlarına sahip olmalı.
 • iTunes’da sizi temsil edecek min. 1400 x 1400, max. 3000 x 3000 boyutunda görsel.
 • Geçerli bir RSS feed’i

Google Podcast için,

Google Play Podcast’e giriş yapın. Google hesabınızla giriş yapabilirsiniz. Podcast ekle butonuna basın ilk defa bir kayıt ekliyorsanız ya da Google Podcastsa yeni bir podcast ekliyorsanız sayfanın sağ üst kısmında yer alan “Add a Podcast” butonuna tıklayın. RSS Feed’ini ekrandaki alana yapıştırın ve kaydedin. RSS adresinizde podcast yayınınız için kayıtlı olan email adresinize bir onay email’i gelecek bunu onaylayın. Podcast yayınınıza ait bilgileri kontrol edin. Eğer RSS linki veya açıklamalarınız ya da görseliniz ile ilgili bir sorun yakalanırsa burada size hata olarak gösterilecek ve düzeltine kadar devem edemeyeceksiniz. Hata yoksa bilgileri onaylayın. Google’ın podcastinizi onaylamasını bekleyin. 12 saat-5 gün içinde onaylanacaktır. Ancak herhangi bir bildirim almayacağınız için arada girip yayınlandı mı diye kontrol etmelisiniz. Google Podcast Ülkenizde Kullanıma Uygun Değil! uyarısı nedeniyle podcast yayınını Google Podcasts’e kayıt edilemiyor olabilir. Bir VPN s uygulaması ile hızlıca Amerika üzerinden bir server ile bağlanıp, bu adımı tamamlayabilir ve Google Podcastse yükleme gerçekleştirebilirsiniz.

Şu anda en popüler olan 10 Podcast yayını ise şu şekilde:

 1. Kendine İyi Davran Klinik Psikolog Beyhan BUDAK –İçerik: Eğitim
 2. Apple Events İçerik: Teknoloji, güncel
 3. Kendimiz İçin Yapıyoruz – İçerik: Toplum ve Kültür
 4. Virgin Radio Rabarba – Mesut Süre – İçerik: Müzik
 5. Merdiven Altı Terapi – Deniz Dülgeroğlu – İçerik: Sağlık ve Fitness
 6. Bunu Ben de Yaparım – Storytel – İçerik: Komedi, Toplum ve Kültür
 7. Zihnimin Kıvrımları – M. Serdar Kuzuloğlu – İçerik: Teknoloji, Toplum ve Kültür
 8. Fularsız Entellik – Immanuel Tolstoyevski PODBEE MEDİA – İçerik: Eğitim, Toplum ve Kültür
 9. Biraz Konuşabilir Miyiz? – İlker Gümüşoluk, Kemal Ayça – İçerik: Komedi
 10. Nasıl Olunur? – Nilay Örnek İçerik: Sanat, Toplum ve Kültür

Öneriler:

Podcast isminiz dikkat çekici olmalı ve çok uzun olmamalı (Yukardaki örneklerde gördüğümüz gibi en fazla 3 kelime)

Yayınlarınız insanları sıkacak uzunlukta olmamalı öneri olarak 30 dakika civarı

Konular güncel ve özgün olmalı

Yayınlarınız sürekli olmalı yani yayınların arası uzun olmamalı

Kitlenizi iyi belirleyip içerikleri ona göre ayarlamalısınız

Format belirlemelisiniz yani yayını tek kişi mi (solo podcast) yoksa çift kişi mi (Co-Hosted Podcast) şeklinde mi yapacaksınız

Senaryoları hazırlayıp konuğunuz varsa akıcılık açısından onunla önceden çalışmalısınız, konu sırası, içerik vs.

Podcastinizi nasıl geniş kitlelere yayıp popüler olacağınızı iyi belirlemelisiniz çünkü bu aynı zamanda kitlenizin içeriğini de belirleyecektir.

Bu yazıya da bakmak isteyebilirsiniz = Yeni Dijital Platform

Elif Aktaş

Merhaba ben Elif Aktaş. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü son sınıf öğrencisiyim, 20 yaşındayım. Boş zamanlarımı yabancı dizi izleyerek ve spor yaparak değerlendiriyorum. Aynı zamanda yeni yerler keşfetmeyi, sağlıklı yemek tarifleri denemeyi ve doğada vakit geçirmeyi seviyorum. Bölümümle alakalı olarak ekonomi haberlerini de yakından takip ediyorum. Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: