Meslekler ve Bölümler #1 Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümü okumak isteyenlerin ve okuyanlar için bu yazımızda bölüm hakkında merak edilen soruları cevaplayacağız.

Öncelikle Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü, öğrencilere küresel ilişkileri, siyasi, ekonomik ve kültürel açıdan değerlendirmeyi, bu kavramlar arasındaki ilişkiyi ise disiplinler arası bir bakış açısıyla kavrama becerisi kazandırmayı amaçlamaktadır. 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Hakkında Bilgiler - OkuldanEve

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü dersleri nelerdir?

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler lisans programında ilk sene Ekonomi, Hukuk, Yabancı Dil, Tarih, Sosyoloji gibi temel dersleri alarak alanla ilgili giriş dersler öğretilmektedir.

İkinci yılda ise temel konuların teorik olarak derinleşebilmesi için verilen derslere ek olarak Siyasi Tarih, Anayasa Hukuku, Araştırma Teknikleri gibi dersler verilir.

Üçüncü yılda ise ülkemizde ve dünyamızdaki siyasi gelişmeleri anlamaya ve yorumlamaya yönelik dersler ağırlık kazanmaktadır. Ayrıca ilgi alanlarınıza göre kendinizin de ders seçimi yaparak belirli alanlara da yönelebilirsiniz. Avrupa Birliği, Dış politika gibi özelleşmiş konular ele alınarak perspektifinizi geliştirebilirsiniz.

Son yıl ise bölüm içi veya bölüm dışı ders seçiminiz daha esnek olmaktadır. Son yıl kendi ders programınızı oluşturarak belirlediğiniz alanda profesyonelleşebilirsiniz.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünü kimler tercih etmeli?

Siyaset Bilimi bölümünü tercih etmek istiyorsanız ulusların siyasi olaylarına, siyaset tarihine, politikayla ilgili olmalı, araştırmacı ruhlu ve okuma yapmayı sevmeniz gerekir.

Yabancı Dilin Önemi

Siyaset Biliminde kendinizi geliştirebilmeniz için bolca araştırma yapmanız gerekir. Kaynak taraması yapabilmeniz için İngilizce seviyeniz ileri düzeyde olması şart. İngilizcenizi ileri bir seviyeye getirdiğinizde ikinci bir yabancı dil öğrenmeniz bölüm için faydalı olmakla beraber mezun olduğunuzda da ön plana çıkmanızı sağlar.

Hazırlık eğitimi yeterli mi?

Siyaset Bilimi bölümü üniversitelerde genellikle İngilizce eğitim vermektedir. Eğer İngilizce seviyeniz yeterli değilse hazırlık eğitimi almanızda fayda var fakat hazırlık eğitimi bölüm İngilizcesi için yeterli olmayacaktır. Alacağınız hazırlık eğitimi ağırlıklı olarak günlük İngilizcenizi geliştirmenize yarayacaktır fakat bölüm İngilizcesi ve akademik İngilizcenizi geliştirmeniz için kendinizin de çaba harcaması gerekir. İlgilendiğiniz bir konunun giriş konularını okuyarak hem kelime dağarcığınızı geliştirebilir hem de akademik yazı dilini öğrenebilirsiniz.  

SİYASET BİLİMİ ÖĞRENCİLERİNE TAVSİYELER

 • Okuma yapmak sizin günlük rutini haline gelmesi gerekir. İlgilendiğiniz alanda kendinizi geliştirebilmek için düzenli olarak makale okumalı bu sayede konuya olan hakimiyetinizi arttırabilirsiniz.
 • İngilizcenizi okuma, yazma ve konuşma da ileri seviyeye getirmeli ve ikinci bir yabancı dil de öğrenebilirsiniz.
 • Siyaset bilimiyle sınırlı kalmayın. Diğer alanlarda da kendinizi geliştirerek farklı perspektifler elde edebilirsiniz. Özellikle sosyoloji, hukuk ve ekonomi alanlarında kendinizi geliştirdiğinizde yorumlama kabiliyetinizin geliştiğini göreceksiniz.
 • Stajlar yapın. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunu olduğunuzda bir alanda uzman olabilmeniz için farklı deneyimler elde etmek işinizi kolaylaştıracaktır.  
International Relations-Political Science | Wellesley College

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler mezunu ne iş yapar?

Teoriye göre yapılması gereken işler müsteşar, büyük elçi, müfettiş kaymakam, merkez bankası uzmanı ve bakanlıklardaki çeşitli rollerdir. Fakat ülkemiz koşullarında yani pratikte yapılan işler nedir?

 Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü farklı disiplinleri de içinde barındırdığı için oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Fakat bu bölümü bitirdiğinizde tam olarak bir mesleğiniz veya bir uzmanlığınız bulunmamaktadır.

Şimdi sizlerle 30 farklı üniversiteden mezun 100 farklı Siyaset Bilimi mezunlarının ne iş yaptıklarını inceleyen bir araştırmayı sunacağız.

Siyaset Bilimi mezunu ne iş yapar denildiğinde verilen cevaplar genelde kamuda çalışılabilirsiniz akademik kariyer yapabilirsiniz veya sivil toplum kuruluşlarında yer alabilirsinizdir. Fakat ülkemizde gerçek durum pek de öyle değil.

Yapılan bu araştırmaya göre;

%75 Özel Sektör

%12 Akademi

%10 Kamu

%3 Sivil Toplum Kuruluşlarında çalışmaktadır.

EN ÇOK HANGİ MESLEKLER TERCİH EDİLİYOR?

Özel sektörde yapılabilecekler meslekleri en çok tercih edilenden başlayarak sıralayalım.

 1. İnsan Kaynakları Uzmanı
 2. Denetim Uzmanı
 3. Dış Ticaret Uzmanı
 4. Editör, Gazeteci
 5. Satış Uzmanı
 6. Finans Uzmanı
 7. İş Geliştirme Uzmanı
 8. Kurumsal İletişim Uzmanı
 9. Lojistik Uzmanı
 10. Müşteri İlişkileri Uzmanı
 11. Pazar Araştırma Uzmanı
 12. Pazarlama Uzmanı
 13. Reklamcılık
 14. Satış Planlama Uzmanı
 15. Ticari Pazarlama Uzmanı
 16. Uluslararası Müşteri Yönetimi
 17. Uluslararası Satış Uzmanı
 18. Ticari Operasyonlar Uzmanı

Kamu;

 1. Dış İşleri Bakanlığı
 2. İç İşleri Bakanlığı
 3. Dış Ekonomik İlişkiler Kurumu
 4. Başbakanlık Yatırım Destek ve Kalkınma Ajansı

Kamuda çalışabilmek için etkili olan faktörler: KPSS+ Dil sınavı+ Mülakatlar

Akademi;

 1. Araştırma Görevlisi
 2. Doktora Adayı
 3. Master Öğrencisi

Etkili olan faktörler: Yüksek Not+ Güçlü Niyet Mektubu+ Referanslar

STK;

 1. TÜSİAD
 2. TESEV
 3. Birleşmiş Milletler

Etkili olan faktörler: Yüksek Not+ Yabancı Diller…

Bu araştırma sonuçlarına göre yapmanız gereken bu bölümü okurken kendinizi garanti altına almanızdır. Eğer hayaliniz Kamu, Akademi veya Sivil Toplum Kuruluşlarında çalışmak ise öncelikle yukarıda da belirttiğimiz etkili olan faktörleri göz önünde bulundurarak kendinize bir kariyer planı oluşturmalısınız. Şunu unutmayın ki belirlediğiniz bu kariyer planının günümüz şartlarında tam olarak bir garantisi yoktur bu yüzden kendinizi garanti altına alabileceğiniz diğer yolları da göz önünde bulundurmak gerekir. Siyaset Bilimi öğrencilerinin kurtarıcısı olan Özel Sektörde de kendinizi geliştirmekte fayda var. Bu deneyimi elde etmenin en kolay yolu ise üniversite hayatınız boyunca çeşitli stajlar yaparak deneyim elde edebilir hem de hangi alana yönelmek istediğinizi netleştirebilirsiniz.

Bu yazımız bir seridir ve sonraki yazılarımızda o bölümden mezun olmuş ve yeni iş hayatına başlamış gençlerle onların deneyimlerine bağlı röportajlar yapacağız.

İrem Çakır

Merhabalar ben İrem Çakır siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler öğrencisiyim aynı zamanda işletme eğitimi almaktayım. Toplumsal konular, kişisel gelişim, siyaset ve tarihle ilgilenmekteyim. Bölümüm ve kişilik tipim gereği farklı konuları araştırmak ve tartışmak bu hayattaki en büyük eğlencemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: