#KİMDİR? İlk Kadın Pilot: Sabiha Gökçen

Sabiha Gökçen, Türkiye’nin ilk kadın pilot ve dünyanın ilk kadın savaş pilotudur. Sabiha Gökçen, 22 Mart 1913 yılında Bursa’da doğdu. II. Abdülhamid tarafından Bursa’ya sürgün gönderilen vilayet başkatibi Hafız Mustafa İzzet’in kızıdır. İlkokula gittiği yıllarda babasını kaybetti ve kardeşleri yardımıyla öğrenimini sürdürdü.

Atatürk ile nasıl tanıştı?

1925 yılında, Bursa gezisinde olan Mustafa Kemal Atatürk ile tanıştı. Yaşadığı koşulları öğrenen Atatürk, Sabiha Gökçeni evlat edindi. Atatürk, Sabiha’ya “göklere bağlı” anlamına gelen “Gökçen” soyadı verilmiştir.

Eğitim Hayatı

Ankara Çankaya İlkokulu’nu, daha sonra da Üsküdar Kız Koleji’ni bitirdi. Sabiha Hanım, Türk Hava Kurumu’nun Havacılık Okulu’na girdi (1935). Burada geçirdiği başarılı öğrenim hayatı geçirdi. Sonrasında yüksek planörcülük kurslarına katılmak üzere Sovyetler Birliği’ne gönderildi. Dönüşte Eskişehir Hava Okulu’na girdi. 1.Tayyare Alayı’nda av ve bombardıman uçakları alanında uzmanlaştı.

Sabiha Gökçen, 1937 Ege ve Trakya manevraları sırasında başarılı uçuşlar yaptı. Aynı yıl çıkan Şeyh Rıza İsyanı sırasında yapılan kara harekâtını, Dersim ve çevresini havadan bombalayarak kolaylaştırdı. Sabiha Gökçen 1938’de yaptığı Balkan turuyla ününü Avrupa’ya yaydı. 1938’de Türkkuşu’nda başöğretmenliğe atandı ve 1955’te uçuculuktan ayrıldı. Türk Hava Kurumu Yönetim Kurulu üyesi oldu. 1996 yılında, Amerikan Hava Kurmay Koleji tarafından “Adını Dünya Tarihine Yazdıran 20 Havacıdan Birisi” olarak seçilmiştir.

Atatürk’ün manevi kızı, Türkiye’nin ilk kadın havacısı Sabiha Gökçen, tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastanesi’nde (GATA) 22 Mart 2001 Pazartesi günü saat 08.15’te kalp ve solunum durması sonucu vefat etti.

SABİHA GÖKÇEN HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER

Eğitim hayatında son derece başarılı olan Sabiha Gökçen, rahatsızlığı sebebiyle okul hayatını yarım bırakmıştır. Heybeliada ve Viyana’da tedavi gören Gökçen, Fransızca öğrenmek için Paris’te yaşamıştır. Sabiha Gökçen, 1936 yılında Eskişehir Askeri Hava Okulu’na girmiştir. Gökçen burada girdiği özel eğitim programıyla bombardıman ve av uçakları kullanımı konusunda adeta bir usta olmuştur. Atatürk, Sabiha’nın bu başarısı için “Belki de dünyada ilk kadın pilot olacaksın” demiştir.

Eskişehir Havacılık Okulu’nda bombardıman uçaklarıyla görevlere katılan Sabiha Gökçen, elde ettiği başarı sonucu dünyanın ilk “Kadın Savaş Pilotu” unvanını kazanmıştır. Sayısız görevde savaş pilotu olarak görev alan Sabiha Gökçen, Türk Hava Kurumu tarafından “9 numaralı Murassa Madalyası” ödülüne layık görülmüştür. 

Sabiha Gökçen 1937 yılında Ege ve Trakya’da gerçekleşen askeri manevralara katılmasının ardından 1938 yılında uçağıyla beraber tek başına tüm Balkan devletlerini dolaşmıştır. Sabiha Gökçen manevi babası Atatürk’ün ölümünün ardından Türkkuşu Uçuş Okulu’nda başöğretmen olarak göreve atanmıştır. Gökçen burada kendisi gibi pilot olmak isteyen öğrencilere ilham kaynağı olmayı hedeflemiştir.

Sabiha Gökçen, Hava Okulu’nda görevli askeri coğrafya ve topoğrafya öğretmeni Kemal Esiner’le evlenmiştir. 1940 yılında Üsteğmen Kemal Esnier’le evlenen Gökçen, eşine kendi soyadını vermiştir.

Pilotluk mesleğinde sayısız ödüle layık görülen Sabiha Gökçen, 1991 yılında “Uluslararası Havacılık Federasyonu Altın Madalyası” almıştır. 1996 yılında Amerika’da gerçekleştirilen Kartallar Toplantısı’na katılan Gökçen, dünya havacılık tarihine adını yazdıran 20 havacıdan bir tanesi olan ilk ve tek kadın pilottur.

 Sabiha Gökçen 83 yaşına geldiğinde son uçuşunu gerçekleştirmiştir. Gökçen, Fransız pilot Daniel Acton’le beraber Falcon 2000 uçağını kullanmıştır.

Eğer bu yazıyı beğendiyseniz bu yazıya da bakabilirsiniz => İlk Türk Kadın Doktor Safiye Ali kimdir?

İrem Çakır

Merhabalar ben İrem Çakır siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler öğrencisiyim aynı zamanda işletme eğitimi almaktayım. Toplumsal konular, kişisel gelişim, siyaset ve tarihle ilgilenmekteyim. Bölümüm ve kişilik tipim gereği farklı konuları araştırmak ve tartışmak bu hayattaki en büyük eğlencemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: