Kanada’da Yaşam, Sosyal Hayat, İş İmkanları ve Fiyatlar

Bu yazımızda birçok gencin yaşama hayali kurduğu Kanada’da yaşam nasıl? Gerçekten de hayal edildiği gibi bir yer mi? Kanadalılar nasıl yaşıyor? Türkiye’ye kıyasla iyi/kötü yönleri ve benzerlikleri/ farklılıkları nelerdir? Gibi sorular çerçevesinde Kanada’da yaşamı inceleyeceğiz. Sosyal hayat, iş imkanları, fiyatlar, sağlık imkanları gibi başlıklar altında sorularımızı yanıtlandırmaya çalışacağız. Eğitim ve burs olanaklarını ise başka bir yazımızda detaylı olarak inceleyeceğiz.

Kanada’da Sosyal Hayat

Kanada oldukça soğuk bir ülkedir ancak bilinenin aksine sıcaklıklar yaz mevsimlerinde 35 dereceye kadar çıkar. Türkiye’de olduğu gibi Kanada’da sosyal hayat şehirlere göre değişiklik gösteriyor. Özellikle başkentlerde festivaller, gece hayatı, sosyal aktiviteler gibi birçok seçenek mevcut. Ancak ikili ilişkiler konusunda Kanada’da yaşam daha bireyseldir, insanlar daha bireysel düşünürler. İnsanlar vakit geçirmek için genellikle doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, konsere gitmek gibi aktiviteler yaparlar. Genel olarak mağaza ve market sayıları Türkiye’ye kıyasla çok az denebilir bu ülkenin en büyük eksiklerinden biridir çünkü kış aylarının yoğun kar yağışlı geçtiğini düşünürsek markete ulaşmak zor bir hal almaktadır. Ülke bir göçmen ülkesi denebileceği için ırkçılık son derece azdır. Ülkede suç oranı oldukça düşüktür.

Kanada’dan karlı bir manzara

Kanada’da İş İmkanı

İş bulma imkanlarına baktığımızda çoğu ülke gibi Kanada’da da iş bulmak küçük şehirlerde daha kolayken büyük şehirlerde daha zor ancak ”Gig Economy” denilen çalışma sistemi içerisinde part time, freelance, evden çalışma, proje bazlı çalışma gibi bir çok çalışma tarzı bulunmakta ve bu sistem Kanada iş piyasasında önemli bir yer kaplamakta. Başka bir ülkeden Kanada’ya gittiğinizde ve çalışmak istediğinizde ise çoğu şirket Kanada’da eğitim almış olmanızı ya da daha önce Kanada’da iş tecrübeniz olmasını bekliyor. Eğer tecrübeniz yok ise kendi mesleğinizden daha alt konumlarda işlerde çalışmaya başlıyorsunuz. Ancak kurumsal şirketlerde pozisyon yükselmesi Türkiye’ye kıyasla çok daha kolay. Çalışma saatleri ise Türkiye’de olduğu gibi genellikle 9-5 şeklinde. İş ortamına baktığımızda ise yine sosyal hayatta olduğu gibi personeller daha bireysel bu yüzden iş arkadaşı Türkiye’ye kıyasla çok daha zor edinilmekte.

Kanada’da Fiyatlar

Kanada’da aylık asgari ücret ortalama 2.805$ ‘dır. Birkaç masrafı örnek verecek olursak ortalama bir ev için ortalama kiralar aylık 650-800$ civarındadır. Fatuların toplamı için ise (doğalgaz, elektrik, su, internet, telefon) ortalama 300$ harcama yapılmakta. 3 kişilik bir ailenin ortalama mutfak masrafı ise 450$ civarındadır. Toplu taşıma kullanan kişiler için aylık ücret ise ortalama 100$’dır. 3 kişilik bir ailenin tamamının toplu taşıma kullandığını düşünürsek yol masrafı 300$ olmakta. Ailede bir kişinin çalıştığını ve asgari ücret aldığını düşünürsek aylık max. 1.850$ zorunlu harcama yapılmaktadır. 955$ gibi bir miktar kişisel harcamalara yani sosyal aktivite, alışveriş ya da birikim için kullanılabilmektedir. Araba fiyatları Türkiye’ye kıyasla çok daha uygundur.

Gençler Neden Kanada’ya Gitmek İstiyor?

Kanada’da yaşam; ülkenin doğal güzellikleri, yaşam şartları, özgürlük gibi bir çok nedenden dolayı bir çok gencin hayalidir.. Örneklerle incelersek Kanada aynı cinsiyete sahip bireylerin evlenmesini yasal kılan ilk 4 ülkeden biridir. Düşük vergiler, çok sayıda iş olanağı ve devletin iş kuracak girişimcilere verdiği destekle Kanada birçok girişimci gencin hayallerini süslüyor. Dünyada en çok kültür çeşitliliğini barındıran ülkelerden biri olmasının nedeni ise ayrımcılığın ülkedeki en büyük suçlardan biri sayılmasıdır. Bu da ülkede herhangi bir ırkçılığa maruz kalmayacağınız anlamına geliyor. Özellikle gençler için vakit geçirebilecekleri birçok yeşil alan park ve bahçe mevcuttur. Bir başka neden ise ülkede çalışırken pozisyon olarak yükselmenin Türkiye’ye göre çok daha kolay olması çünkü ülkede torpil diye bir şey bulunmuyor…

Kanada’da göçmenlik

Öncelikle Kanada vizesi alabilmek için Kanada Büyükelçiliği tarafından bir değerlendirmeye alınırsınız. Bu değerlendirmede başvurunuz puanlanır ve vasıflı çalışanlar, yatırımcılar ve öğrenciler için farklı puanlama sistemleri vardır. Evraklar diğer vize işlemleri (kimlik, aile bilgisi, finansal bilgiler, eğitim bilgileri, dil yeterliliği, yaş vs.) gibidir. En yüksek puan getirenler dil seviyesi, nitelikli iş, genç yaştır. Yanınızda eşiniz, sevgiliniz vs. gelecekse o da puanlama sisteminde değerlendirilmektedir. Kanada’da yaşayan bir akrabanız var ise ekstra puan alırsınız. Eğer girişimci olarak göç etmek istiyorsanız; İyi fikrinizin yanında belirli bir maddi birikime ve orta düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmak yeterlidir. Yaş ve eğitim şartı aranmaz 1-1.5 yıl göçmenlik alabilirsiniz. Eğer bir fikriniz yoksa devletin belirlediği bir yatırıma minimum düzeyde para yatırarak da (net 10 milyon dolar) başvuru yapabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise çocuk ve hasta bakıcı olarak başvurmaktır. Bu adaylardan ise en az 2 yıl tecrübe beklenmektedir. Göçmenlik başvurusu işlemi tek kişi için 1040 dolardır.

Kanada’ya gitmenin en hızlı 3 yolu:

  • Federal Nitelikli Çalışan Programı: 30 yaş altında, iyi seviyede İngilizce bilen (9 üzerinde 7.5), Üniversite ya da yüksek lisans diploması ve nitelikli işi olan kişilerin başvuru yapabileceği programdır.
  • Ustalık İsteyen Meslekler Programı: Çok yüksek İngilizce seviyesine gerek yoktur. Marangoz, Balıkçı ve Elektrik Teknisyenleri başvuru yapabilir.
  • Eyalet Tarafından Ön Onayı Alınmış Başvurular: Kanada’dan iş teklifi aldıysanız bu kategoriden yararlanabilirsiniz.
  • Kanada Deneyimi Progtramı: Kanada’da 12 ay nitelikli bir işte çalışmış kişiler başvuru yapabilir (Muhasebeci, yönetici asistanı vs.)

Kanadaya geldik, peki nasıl vatandaş oluruz? Kanada vatandaşı olmak için ülkede en az 3 yıl yaşamalısınız ayrıca bu süre içerisinde çalışmak zorunda da değilsiniz.

Elif Aktaş

Merhaba ben Elif Aktaş. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü son sınıf öğrencisiyim, 20 yaşındayım. Boş zamanlarımı yabancı dizi izleyerek ve spor yaparak değerlendiriyorum. Aynı zamanda yeni yerler keşfetmeyi, sağlıklı yemek tarifleri denemeyi ve doğada vakit geçirmeyi seviyorum. Bölümümle alakalı olarak ekonomi haberlerini de yakından takip ediyorum. Instagram

One thought on “Kanada’da Yaşam, Sosyal Hayat, İş İmkanları ve Fiyatlar

Yorumlar kapatıldı.

%d blogcu bunu beğendi: