İstanbul’un Barajlarının Son Durumu ve Su Sorunu

Yazımda küresel ısınmaya bağlı olarak mevsim değişikliği yaşanması, hava sıcaklığının normalin üzerinde seyretmesi ve kış aylarından beklenen yağışın gelmemesi nedeniyle oluşan su problemini inceleyerek; İstanbul’un mevcut su kaynağı durumunu, olası tehlikeleri, alınabilecek muhtemel önlemleri araştırıp okuyucularımız için açıklamaya çalışacağım.

İstanbul’un Barajları, İçme suyu kaynakları

İstanbul’da Ömerli Barajı, Darlık Barajı, Elmalı Barajları (1,2), Terkos Barajı, Alibeyköy Barajı, Büyükçekmece Barajı, Sazlıdere Barajı, Istrancalar, Kazandere Barajı, Pabuçdere Barajı, Yeşilçay Regülatörü, Melen Regülatörleri (1,2), Yeşilvadi Regülatörü, Şile Keson Kuyuları olmak üzere toplam 14 kaynaktan 868.683 milyon metreküp içme suyu bulunmaktadır. Şu anki mevcut duruma baktığımızda (05/01/2020) barajların genel doluluk oranının %19,62 olduğunu görüyoruz. İki gün önce açıklanan verilere baktığımızda ise bu oranın %19,91 olduğunu görüyoruz. Yakalara göre incelendiğinde ise azalışın büyük bölümünün Avrupa yakasında olduğunu görüyoruz.

İstanbul’un Son Durumu ve Olası Tehlikeler

Son 15 yılın en düşük seviyesinde bulunan barajlara bakıldığında, uzmanlara göre İstanbul 2-3 ay içerisinde beklenen yağış miktarını almazsa ilerleyen dönemlerde büyük bir içme suyu sıkıntısıyla karşı karşıya kalacak. Yani mevcut durumda İstanbul’un 2-3 aylık suyu kalmış durumda. Yaz aylarında sıkıntı yaşanmaması açısından barajların yaz aylarına girerken doluluk oranları %60 civarında olmalıdır. İski’den açıklanan verilere göre ise İstanbullular kış aylarında günlük 2,8 milyon metreküp su tüketmektedir. Şu anda barajlarda bulunan miktar ise 166 milyon metreküp seviyesindedir. Basit bir matematikle herhangi bir önlem alınmazsa suyumuzun 2 ay içerisinde tükeneceğini görebiliriz. Aynı zamanda İstanbul Çevre Mühendisleri Odası Şube Sekreteri Medet Güney’in yaptığı açıklamada yapılması planlanan Kanal İstanbul Projesiyle İstanbul’un biriktirme açısından en büyük ikinci barajı olan Terkos Barajı ve Sazlıdere Barajı’nın yok olacağını belirtmektedir. Yine diğer yapılaşmalar ve projeler de barajların daralmasına ve yok olmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda ağaçların kesilmesi de barajların kurumasının nedenlerinin başında geliyor.

Beklenen Yağışlar Gelmezse Alınabilecek Önlemler

İstanbul Belediyesi tarafından su tasarrufu sağlayan aparatlar dağılsa da son duruma baktığımızda bu önlemin işe yaramadığını söyleyebiliriz. Tasarruf açısından en faydalı önlemler bireysel olarak alınabilecek önlemlerdir. Örneğin Gökhan Özoğuz’un anlatımını yaptığı ”25 Litre” adlı belgeselde gördüğümüz üzere diş fırçalamak 6 litre, sifon 15 litre, elde bulaşık yıkamak 103 litre, makineye koyulacak bulaşığı sudan geçirmekle 57 litre ve makinede yıkamakla 9 litre su tüketmekteyiz. Alınabilecek basit önlemlerle tüketimi daha aza indirmek ve tasarruf sağlamak mümkün. 1 saatinizi ayırarak bu belgeseli izlemenizi tavsiye ederim. Eğer toplum olarak bilinçlenmezsek ve havalar da bu şekilde devam ederse yaz aylarında belirli zamanlı su kesintileriyle karşılaşmamız çok olası görünüyor.

Elif Aktaş

Merhaba ben Elif Aktaş. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü son sınıf öğrencisiyim, 20 yaşındayım. Boş zamanlarımı yabancı dizi izleyerek ve spor yaparak değerlendiriyorum. Aynı zamanda yeni yerler keşfetmeyi, sağlıklı yemek tarifleri denemeyi ve doğada vakit geçirmeyi seviyorum. Bölümümle alakalı olarak ekonomi haberlerini de yakından takip ediyorum. Instagram

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: