Influencer Nedir?

Influencer Nedir? Influencerlık, Türkçe karşılığı etkileyicilik olan ve bir etkileyicinin pazarlama ya da özgün adıyla Influencing (etkileme), sosyal etkiye sahip olan internet ünlülerinin onaylarını veya ürün yerleşimlerini içeren bir sosyal medya pazarlaması türüdür. Tüm dünyada sosyal medya reklamcılığının ve insanların korkunç boyutlara ulaşan aşırı tüketim hastalığının en büyük sebebi ve sonucu olarak devam etmektedir.

Influencer marketing, temel olarak 4 adımda gerçekleştirilir:

Bu adımlar erişim, eylem, dönüştürmek ve etkileşimdir. Özetlemek gerekirse erişim aşamasında marka, influencer adayları arasından kendisini temsil edecek olanı seçer ve marka ile ilgili influencerı bilgilendirir. Eylem aşamasında markalar ve influencerlar pazarlama kampanyalarını ortaya çıkarırlar. Influencer, markayı tanıtabileceği en doğru ve özgün içeriği paylaşır ve takipçilerine markayı ve ürünü tanıtır. Devamında influencerlar takipçilerini markanın müşterilerine dönüştürür. Ağızdan ağıza pazarlama yöntemi ile hedef kitlenin markanın ürünlerini satın aldığı görülür ve bu noktada belirli takipçi kitlesine özel indirim gibi ayrıcalıklar sağlanabilir. Son olarak etkileşim aşaması ise influencerın müşterileri sadık tüketicilere dönüştürmesini kapsar. Bu noktada ilk aşamadan itibaren verilen kararlar ve alınan aksiyonlar etkili olur.

Influencer Marketing Neden Önemli?

Normal şartlarda bir markanın reklamı, görüldüğü zaman oluşan ‘reklam’ algısından dolayı okunmadan geçilebiliyor. Ancak influencer hesapları gibi genel içeriği severek takip edilen hesapların paylaşımları merakla ve heyecanla takip edildiği için, markaların ürünlerinin tanıtımları çok daha rahat ve organik bir şekilde gerçekleşebiliyor. Tekdüze ve klasik içerikler hazırlamak yerine influencer’a özel orijinal içerikler oluşturulması, bu içeriğin güvenilirlik kazanan influencer tarafından sosyal erişim ile binlere ve milyonlara ulaşarak marka bilinirliğini artırmakla kalmayıp, bir de marka algısının tüketici gözünde sağlamlaşmasına yarayacaktır.

Türkiye’de Son dönemde ciddi dikkat ve tepki çeken bu alana en büyük damgayı sosyal medya fenomeni Hakan Hepcan vurdu. Yine sosyal medyada başlayan influencer protestosu imza kampanyasına kadar ilerledi. Sude Alkış için “Bu kız mı feno şimdi” sözleriyle ciddi bir akım başlattı. En ünlüsünden daha az ünlüsüne kadar eleştiri yaptı. Berkcan Güven’in Sude Alkış’a “Bu adam gördüğüm en gerizekalısı” sözlerinin ardından hızını alamayan Hakan Hepcan bu sefer de Berkcan Güven’i hedef alarak ‘Seni döne döne tokatlarım’, ‘Git Enes Batur’la video çek‘ dedi.

Dudak uçurtan miktarlarda paraların kazanıldığı bu alanda Hakan Hepcan, change.org’da bir kampanya başlattı. Sosyal medya fenomenlerini hedef alan bu kampanya, vergisini ödemeyen içerik üreticilerin vergi kaçırmaları iddiası üzerine gerçekleşti. Kampanya doğrudan CİMER’e gönderilecek. Hakan Hepcan, oluşturduğu imza kampanyasında “Sosyal medya (instagram, tiktok vb) mecralarında yer alan içerik üreticileri (influencer) kendi sosyal medya kanallarında yapmış/toplamış/edinmiş olduğu hedef kitlesine markaların isimlerini geçirerek, bu markalar aracılığıyla herhangi bir sözleşme, yazılı beyan olmaksızın vergi ödemekten kaçarak reklam yapmaktadırlar.” ifadelerini kullandı.

Bu yazıda ilginizi çekebilir => Sosyal Girişimcilik Nedir?

Kaynak

Nazlı Öztürk

Merhabalar ben Nazlı Öztürk. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrencisiyim ve 21 yaşındayım. Düşünmek, sorgulamak ve analitikleşmek üzere edindiğim yönlerimi pratikte gerçekleştirmek, kendimce aktarmak ve sunmak adına sizlerleyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: