Site icon GenclerNeBiliyo

Hayvan Hakları Yasası

Hayvanların da tıpkı biz insanlar gibi canlı olduğu hatırlanarak hayvanlara şiddet uygulayanların, tecavüz edenlerin, eziyet edenlerin hapis cezasıyla cezalandırılması; bu şekilde suçun caydırıcılığının artacağının düşünüldüğü, son günlerde sıkça söz edilen, bir an önce çıkması beklenen yeni hayvan hakları yasasının içeriğini ve önceki yasayla farklarını inceleyeceğim.

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun İçeriği Nedir?

Şu anda ülkemizde bulunan Hayvanları Koruma Kanunu’nu yakından inceleyelim ve yeni kanunla ne gibi eklentiler gelecek yakından görelim.

Kanunun amacı: Hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.

Temel ilkeleri:

Kanunun farklı bölümleri, içerikleri var ancak ben günümüzde en büyük sorun olan hayvanlara şiddet için ne gibi yasalar var onlardan bahsetmek istiyorum. Kanunun tümüne şuradan ulaşabilirsiniz.

Hayvanlarla ilgili yasaklar şunlardır:

Yukarıdaki maddelerin cezası kesim hayvanları(6. madde) ve belirli cins köpeklerle (12. madde) alakalı madde için hayvan başına 3000 Türk Lirası para cezası verilir, kesilmiş ve canlı hayvanlara el konulur. Geri kalan maddeler için ise 300 Türk Lirası idarî para cezası uygulanır.

Bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücü, onu en yakın veteriner hekim ya da tedavi ünitesine götürmek veya götürülmesini sağlamak zorundadır.(MADDE21) Cezası aykırı hareket edenlere hayvan başına 300 Türk Lirası idarî para cezası.

Bu Kanunun hayvanları  korumaya yönelik hükümlerine aykırı hareket eden ve bu suretle bulundurduğu hayvanların bakımını ciddi şekilde ihmal eden ya da onlara ağrı, acı veya zarar veren kişilerin denetimle yetkili merci tarafından hayvan bulundurması yasaklanır ve hayvanlarına el konulur. Söz konusu hayvan yeniden sahiplendirilir ya da koruma altına alınır. (MADDE24)

TBMM de Hayvan Hakları Kanunu

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü‘nde hayvan hakları ile ilgili düzenleme öngören dört farklı kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Teklifler Meclis’e CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Genel Başkan Yardımcısı Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil, ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuz Yılmaz tarafından iletildi.

Kanun teklifleri ile ilgili açıklama yapan Gülizar Biçer Karaca ‘TBMM’de tüm partilerin uzlaşısı ile kurulan hayvan hakları araştırma komisyonu tam bir yıl önce çalışmalarını tamamlayarak raporunu kamuoyu ile paylaştı. Aradan geçen bir yıla rağmen hayvan hakları yasasının esamesi bile okunmadı” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca meclisin kanunun çıkarılmasını ertelemesine isyan ederek ”Yasayı çıkaracağız söylemleriyle kamuoyu ve toplumun vicdanı oyalanmaktadır” ifadelerini kullandı. TBMM’de uzlaşı ile kabul edilen ve rapora imza atan tüm AKP ve MHP Milletvekillerine seslendi: Eğer hayvan hakları yasasında samimiyseniz, attığınız imzanıza sahip çıkın ve verdiğimiz kanun teklifini bir an önce gündeme alalım ve  yeni yasama yılının ilk yasası olarak yasallaştıralım. Umarım bu 4 Ekim hayvan hakları için bir milat olur. Hayvan dostlarımızın haklarını teslim etmek, sadece bir gün değil 365 gün hayvan hakları günü olması için kanun teklifimiz acilen yasallaşmalı.

Değişiklik önerilen 4 Kanunun(Türk Ceza Kanunu, Hayvanları Koruma Kanunu, İl Özel İdaresi Kanunu ve Büyükşehir Belediye Kanunu) maddeleri şu şekilde:

Hayvan Hakları Kanunun etkileri

Hayvan öldürme, eziyet ve kötü muamele gibi fiilleri TCK kapsamına alan bir kanun teklifi verdik. Hayvan öldürme, eziyet ve kötü muamele suç sayılacak ve failler buna göre cezalandırılacak. Büyükşehir Belediyesi Kanununda teklif ettiğimiz değişiklik ile Büyükşehir Belediyesinin görevleri arasına hayvan bakım evleri ve kısırlaştırma merkezleri açmak yer alacak.

İl Özel İdaresi Kanununda öngördüğümüz değişiklik ile de belediye sınırları dışında kalan alanda hayvanlarla ilgili çalışma yapmaya İl Özel İdaresi yetkili olacak. Belediye sınırları dışında kalan alanlarda hayvanlara ilişkin kimin çalışma yapacağı sorununun ortadan kalkması hedefleniyor.

Ayrıca Büyükşehir Belediyeler ve İl Özel İdareleri bütçelerinde hayvanlarla ilgili yapacakları çalışmalar için pay ayırmak zorunda olacaklar. Hayvanları Koruma Kanununda çok kapsamlı değişiklikler öngördük. En önemlisi kanunun adı Hayvan Hakları Kanunu olacak. Kanunun adının değiştirilmesiyle, hayvanların da doğuştan gelen bazı haklara sahip olduğunun kabul edilmesi ve bir hukuk öznesi olmasa da can taşıyan, duygulu varlıklar olduğu kabul edilerek bir hukuk nesnesi yani eşya da sayılmaması amaçlanmıştır. 25 maddelik kanun teklifinde mevcut kanunda sorun olan düzenlemeler değiştirilmiştir.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli Hazırlanan düzenlemenin yılın ilk çeyreğinde  Meclisten çıkmasının öngörüldüğünü belirterek, “Tabii ki hayvanlara işkence yapanlara, kötü davrananlara cezai yaptırımlar artacak. Ben eminim ki hayvan hakları konusunda hassas olan vatandaşlarımızın gönüllerine su serpecek bir yasa olacak.” dedi.

Üzerinde değerlendirmelerin sürdüğü taslakla hayvanlara işkence etmek,  kasten öldürmek, dövüştürmek, onlarla cinsel ilişkide bulunmak, nesli tehlike  altındaki hayvanları öldürmek ve bir hayvanın neslini yok etmek fiillerinin  “kabahat” kapsamından çıkarılması ve “suç” kapsamına alınması öngörülüyor.

Böylece, hayvanlara işkenceye, acımasızca ve zalimce muameleye 6 aydan 3 yıla kadar, kasten öldürmeye 6 aydan 4 yıla kadar, dövüştürenlere 3 aydan 2  yıla kadar, nesli tehlike altında olan bir hayvanı öldürene 1 yıldan 5 yıla  kadar, bir hayvanın neslini yok edenlere 5 yıldan 10 yıla kadar, cinsel ilişkide  bulunanlara 4 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesi planlanıyor. Söz konusu suçların adli para cezasına çevrilmesinin ve ertelenmesinin önüne geçilmesi de düzenlemede yer alıyor.

Biz de GençlerNeBiliyo olarak bir an önce yasanın çıkmasını ve bundan sonra hiçbir hayvanın zarar görmemesini diliyoruz.

Exit mobile version