Daha Yeni Bir Merkez Bankası Başkanı

7 Kasım 2020’de Cumhurbaşkanı kararıyla Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Naci Ağbal, 20 Mart 2021 tarihinde görevden alındı. Yerine Cumhurbaşkanı kararıyla Şahap Kavcıoğlu atandı. Yazımda Naci Ağbal’ın görev süresince yaptıklarından ve yeni Merkez Bankası Başkanı’ndan bahsedeceğim.

Naci Ağbal’ın Merkez Başkanı olarak 5 Ayı

Naci Ağbal 7 Kasım’da göreve atandı ve 8 Kasım’da bankalarla görüşme gerçekleştirdi. 9 Kasım’da yaptığı ilk yazılı açıklamada enflasyonu düşürmeyi hedeflediğini duyurdu. 19 Kasım’da ilk kez başkanlık ettiği Para Politikası Kurulu’nda politika faizini %10,25’ten %15’e çıkardı. İlk kamera karşısına geçtiğinde ise sıkı para politikası vurgusu ve yeniden enflasyonla mücadele vurgusu yaptı. 24 Aralık’ta gerçekleşen PPK toplantısında ise faizi %15’ten %17’ye yükseltti. Bu hamleyle 150 baz puan olan piyasa beklentilerinin de üzerine çıkmış oldu. 31 Aralık’ta piyasanın şeffaflık talebine karşılık bankalarla yapılan swap işlemlerinin ve rezerv verilerinin daha sık paylaşacağını duyurdu. 18 Mart’taki toplantıda ise döviz artışına karşılık politika faizi %17’den %19’a yükseltildi. Bu hamleyle 7,50’nin üzerindeki dolar kuru 7,20’ye düştü.

Cumhurbaşkanı 22 Ocak 2021’de yaptığı açıklamada; ”Şimdi bizim arkadaşlar da bana kızıyor biliyorum ama kusura bakmasınlar. Eğer ben bu ülkenin başkanıysam, cumhurbaşkanıysam ben bunu anlatmaya devam edeceğim. Çünkü ben yüksek faizle ülkemin kalkınacağına inanmıyorum” demişti. Bu açıklama merkez bankasına bir eleştiri olarak değerlendirilmişti ve Naci Ağbal 20 Mart 2021 tarihinde görevden alındı.

Görevden alınmasının ardından Naci Ağbal’ın ilk açıklaması

The Economist ve Naci Ağbal

The Economist dergisi ”Ankara’nın Cesur Bankacısı – Naci Ağbal Türkiye’de parasal disiplini yeniden tesis etmeye çalışıyor” başlıklı bir yazı yayımlayarak; Naci Ağbal’ın ”son birkaç ayda TL’ye yeni bir hayat verdiğini, Merkez Bankası’nın itibarını yükselttiğini ve rezervleri yeniden doldurmaya başladığını” belirtti. “Ağbal doğru reçeteyle geldi. Geçen Kasım ayında göreve geldiğinde, bir döviz krizi ve tahminen 130 milyar doları, TL’nin ahmakça savunulmasına israf edilmiş döviz rezervleri devraldı. Şu ana dek faiz oranlarını toplam 675 puan artırdı, bankanın rezervlerini yeniden inşa etme taahhüdünde bulundu ve Türkiye ile ülke dışındaki mali piyasalarla iletişimi iyileştirdi.” şeklinde açıklamalarına devam etti.

“Ağbal göreve geldiğinde, işine karışmayacağına söz veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu ana kadar bu sözünü tuttu. Ancak Merkez Bankası’nın geleceği Cumhurbaşkanının merhametine kalmış. Türkiye’nin 2023’e dek genel seçime gitmesi gerekmiyor. Ancak olası erken seçim dedikoduları var. Bu dedikodular arttıkça, Ağbal üzerindeki parasal disiplini, ekonomik büyümeyle değiştirme baskısı daha da artacak. Erdoğan şimdiden son faiz artışlarından rahatsızlığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı iki yıldan kısa süre içinde, Ağbal’ın iki selefini görevden aldı. Üçüncüsünü almakta tereddüt etmeyebilir.” derginin bu açıklaması ise gündem oldu.

The Economist dergisinin yazısının Naci Ağbal’ın görevden alınmasından iki gün önce yayınlanmış olması ise dikkat çekti.

Şahap Kavcıoğlu Kimdir?

Şahap Kavcıoğlu’nun detaylı özgeçmişine buradan ulaşabilirsiniz. Halkbank’ta 12 yıl görev yapan Şahap Kavcıoğlu; 2015-2018 yılları arasında 26. Dönem AKP Bayburt Milletvekili olarak görev yapmıştır. 2018 yılından beri ”Yeni Şafak” isimli gazetede köşe yazarlığı yapmaktadır. Ocak 2020’den beri ise Marmara Üniversitesi’nde öğretim görevlisidir.

20 Mart 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Merkez Bankası Başkanlığı’na atanmıştır. İlk açıklamasında Merkez Bankası’nın enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edeceğini açıkladı. Aynı zamanda bugün banka genel müdürleriyle online bir toplantı yapacağını belirtti.

Elif Aktaş

Merhaba ben Elif Aktaş. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü son sınıf öğrencisiyim, 20 yaşındayım. Boş zamanlarımı yabancı dizi izleyerek ve spor yaparak değerlendiriyorum. Aynı zamanda yeni yerler keşfetmeyi, sağlıklı yemek tarifleri denemeyi ve doğada vakit geçirmeyi seviyorum. Bölümümle alakalı olarak ekonomi haberlerini de yakından takip ediyorum. Instagram

%d blogcu bunu beğendi: