AVRUPA’DA UCUZ VE KALİTELİ EĞİTİM İMKANI

Dünyada milyonlarca hatta milyarlarca insan ne yazık ki hala sosyal ve adil bir şekilde eğitim hizmetinden faydalanamamaktadır. Ülkemizde de eğitim, maliyeti oldukça yüksek bir hizmet haline gelmiş durumdadır. Üniversite çağına gelmiş Türk gençlerinin önünde iki seçenek var. Ya çok iyi bir puan alıp devlet üniversitesine gitmek ya da kaderine razı olup senede 60-70 bin liraları bulan ücretleri gözden çıkartarak özel üniversiteye gitmek

Türkiye’deki eğitim hizmetleri oldukça pahalı hale geldi.

Aslında ücretsiz olarak nitelendirdiğimiz devlet üniversitelerinin de birçok görünmeyen gideri var. Yol, yemek, eğitim gereçleri ya da sağlıklı bir öğrencilik sağlayacak koşullar Türkiye’nin mevcut ekonomik durumunda oldukça pahalı. Tüm bu koşulları uluslararası ölçekte değerlendirdiğimizde bize hem kıyaslamak için hem de fikir vermesi için bir tablo meydana gelmekte. Örneğin Avrupa ülkelerindeki üniversite masraflarını ve yıllık okul ücretleriyle, Türkiye’de özel üniversitelerin fiyatlarını kıyasladığımız net bir fikir elde edebileceğimizi düşünüyorum.

Türkiye’deki Eğitim Ücretleri

Örneğin Türkiye’nin saygın özel üniversitelerinden bazılarının yıllık ücretlerini inceleyelim;

Bahçeşehir Üniversitesi

Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi için yıllık 73 Bin TL talep ediyor. İşletme, Ekonomi gibi sosyal bilimler bölümleri için 67 Bin TL, Mimarlık ve Mühendislik bölümleri için ise 70 Bin TL eğitim ücreti istiyor. Bahçeşehir Üniversitesi, %50 burslu okuyan öğrencilerinden ise yılda ortalama 33 Bin TL talep ediyor. 1 Şubat 2021 tarihli kurla baktığımızda Bahçeşehir Üniversitesi burssuz okuyan öğrencilerden 9 bin 732 dolar alınıyor. % 50 burslu okuyan öğrencilerden ise 4 bin 591 dolar alınıyor.

Yeditepe Üniversitesi

Yeditepe Üniversitesi ise Tıp Fakültesi için senelik 90 Bin TL talep ediyor. Mühendislik Fakültesi ücreti ise 60 bin TL, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ücretleri ise senelik 52 Bin TL. 1 Şubat 2021 tarihli dolar kuruyla hesapladığımızda, Yeditepe Üniversitesi öğrencilerinden sadece eğitim ücreti için yılda ortalama 10 Bin Dolar talep ediyor. Bazı özel üniversiteler bir miktar daha pahalı ya da ucuz olabilir fakat Türkiye’deki özel üniversite fiyatlarının hem % 50 burslu hem de burssuz okuyan öğrenciler için ciddi miktarda pahalı olduğu gerçeği ortadadır.

Yurtdışındaki ucuz ve kaliteli eğitim imkanları

Yurtdışı Eğitim Ücretleri

Hem kıyas yapabilmek hem de sağlıklı bir fikir elde etmek için Türkiye’nin ekonomik ve eğitim standartlarına yakın Avrupa ülkelerindeki fiyatları inceleyelim. Böylece Üniversiteye yeni başlayacak ya da yüksek lisans yapmak isteyen dostlarımıza da bir fikir ve alternatif sunabiliriz.

Polonya 38 milyonluk bir nüfusa ve tıpkı Türkiye gibi 600 milyar dolarlık GSYİH’ya sahip bir ülke. Ülkedeki eğitim sistemi ve üniversite örgütlenmesi de Türkiye ile benzerlik göstermektedir.

Polonya’daki eğitim hizmetleri hem ekonomik hem de oldukça kaliteli

Polonya’daki üniversite ücretlerini Türkiye’deki üniversitelerle kıyasladığımızda oldukça şaşırtıcı bir sonuç elde ediyoruz. Örneğin; Polonya’daki üniversitelerin yıllık eğitim ücreti talebi ortalama 3 bin Euro. Örneğin; Varşova Üniversitesi’nde Ekonomi bölümü ücreti senelik 2200 Euro. Bugün ki kur ile hesapladığımızda yıllık 18 bin 759 Türk Lirası tuttuğu görüyoruz.

Varşova Üniversitesi

Bir başka Polonya Üniversitesi olan Lazarski Üniversitesi’nin İşletme Bölümü için talep ettiği fiyat ise 4000 Euro yani 34 bin TL. Bu Üniversite’nin programları İngiltere Coventary Üniversitesi’yle ortak diploma uygulamasına sahip. Lazarski Üniversitesi 34 bin TL’ye çift diploma ve İngiltere’deki bir okulun resmi öğrencisi olma imkanını da sizlere sunuyor.

Lazarski Üniversitesi, İngiltere programı kapsamında çift diploma vermektedir.

Polonya’da aylık gıda, ulaşım, kira ve sosyal giderlerin ortalaması 400-500 Euro arasındadır. Ülkenin başkenti Varşova, öğrenciler için oldukça ekonomik ve geniş imkanlara sahip bir şehirdir.

Ucuz Yüksek Lisans ve Çalışma İmkanı

Polonya’da üniversite süresi Türkiye’deki gibi 4 yıl değil, 3 yıldır. Ekonomik gözle bakacak olursak, okula Türkiye’deki gibi 4 sene yerine 3 sene para ödeyeceksiniz. Örneğin, Türkiye’den örnek verdiğimiz özel üniversiteler sadece eğitim ücreti olarak 70 bin TL gibi rakamlar talep etmekteler. Polonya’daki üniversiteler ise eğitim, sosyal giderler, sağlık sigortası ve konaklama dahil olmak üzere maksimum 68 bin TL talep etmektedir.

Polonya’da yaş ortalaması 38’dir. Genç nüfusun istihdam oranı ise oldukça yüksektir. Polonya’da okuduğunuz seneler içerisinde de çalışma hakkına ve giderlerinizi çalışarak tasarruf etmek imkanınız doğacaktır. Bu durumda Polonya’daki okulları Türk öğrenciler için oldukça avantajlı bir duruma getirmektedir.

Yüksek Lisans ve Doktora programları, lisans programlarından oldukça ekonomiktir. Türkiye’de bir devlet üniversitesi olan Galatasaray Üniversitesi bile tezsiz yüksek lisans için öğrencilerden yıllık ortalama 28 bin TL talep etmektedir.

Galatasaray Üniversitesi

Dünya’daki en iyi 500 üniversite içinde bulunan Varşova Üniversitesi ise yüksek lisans için yıllık ortalama 3000 Euro talep etmektedir. Örneğin; İktisat alanındaki yüksek lisans ücreti 2200 Euro yani yıllık 18 bin 759 Tl’dir.

Varşova Üniversitesi bünyesinde aylık 150 Euro’ya konaklama imkanı bulmak mümkündür. Diğer yandan, yüksek lisans öğrencileri içinde çalışma imkanı var. Polonya Üniversitelerinde de bazı yüksek lisans ve doktora eğitimleri 1.5 sene gibi kısa sürelerde tamamlanmaktadır. Bu durumda eğitime harcanacak giderlerin düşmesini sağlama

Ucuz ve Kaliteli Alternatifler İmkansız Değil!

Türkiye’deki hayat şartları oldukça pahalı bir durumdadır. Eğitimdeki sosyal adalet ve eşitlikçi yaklaşımda oldukça zayıflamış durumda. Bu noktada özellikle vakıf ve özel üniversiteleri öğrencilerini müşteri olarak görmektedir. Bu nedenle eğitim ücretleri oldukça yüksek ve ödenen miktarlar her sene katlanmaktadır. Şartların zorlaştığı ve keyfi eğitim zamlarının konulduğu Türkiye’deki okulların bir an evvel doğru, adil ve hakkaniyetli bir hizmet politikası uygulaması elzemdir.

Türkiye’de her sene milyonları aşkın öğrenci bu okullara on binlerce lira ödemektedir. Bu dostlarımıza tavsiyem şudur; Sevgili arkadaşlarım, sadece eğitim için ödediğiniz bu miktarları yurtdışında eğitim için de kullanabilirsiniz. Bırakın dünyayı Türkiye’de bile adam akıllı adı duyulmamış bir vakıf üniversitesine on binlerce ödeyerek elde ettiğiniz diplomaların küresel çapta bir önemi yok. Özellikle sosyal bilimler ve mühendislik okuyacak dostlarımız şunu iyi bilsin; Türkiye’de sizi müşteri olarak gören ve her fırsatta binlerce lira zam yaparak, kalitesiz yemekhane yemekleri için bile 50-60 lira talep eden okullara muhtaç değilsiniz.

Bu okulların sizden talep ettiği yıllık ücretin aşağısındaki rakamlarla dünyada ilk 500 en iyi üniversite arasına girmiş bir okulda okuyabilir, bir Avrupa başkentinde 3 sene doya doya yaşayabilir ve aynı zamanda 2 yabancı dil öğrenerek ufkunuzu ve imkanlarınızı kat be kat arttırabilirsiniz.

Kazıklanmak ve kalitesiz bir eğitime yüz binlerce lira ödemek kaderimiz değil…

Şafak Yıldırım

Ben Şafak Yıldırım, 22 yaşındayım. Siyaset,ekonomi ve uluslararası ilişkiler konuları hakkında okurum. Okuduğum ve üzerine tefekkür ettiğim konuları insanlara aktarmaya çalışırım. Burada yapmak istediğim de ne bildiğimiz hakkında yaptığım tefekkürleri paylaşmak...

%d blogcu bunu beğendi: