Youtube’dan Para Kazananlar Dikkat: Youtuber Vergisi

İnternet hayatımıza girdiğinden beri birçok şey bizi etkiliyor ve değişiyor. Geçen haftada sosyal medyada çokça konuşulan bir haber vardı. Devlet, son 5 yıl içerisinde youtube’dan kazanılan gelirleri denetleyeceğini söyledi. Bu ne demek Youtuberları bekleyen sıkıntı nedir? Youtuber vergisi nedir? Bu soruların cevabı haberin devamında!

Youtuber diyince aklınıza kimler geliyor? Barış Özcan? Enes Batur? veya konsept kanallar vs. Fark ederseniz bu youtuberların ortak bir noktası var. Çok fazla takipçileri var ve videoları çok izleniyor. Tabii ki bu arkadaşlar Youtube’dan para kazanıyorlar ve doğal olarak vergi veriyorlar. Bunda bir sorun yok. Gözden kaçırılan konu ne? Eğer Youtube kanalınız varsa ve Youtube’dan 100 veya 200 TL kazansanız bile vergi vermek zorundasınız.

Yanlış Algı

Şöyle bir yanlış algı var. Benim Youtube hesabım var 2 bin abonem var ve izlenmelerim de 700-1000 arası. Kazandığım para ise 40 TL ile 100 TL arası. Devlet bunun neresinden vergi alacak? Öncelikle devlet neden Youtube gelirlerinden vergi alıyor onu bir açıklayalım. Youtube sizin videonuzu paylaşırken araya reklam koyuyor. Belli şartlar altında bu reklamların adetini siz ayarlayabiliyorsunuz. İşin içinde reklam olunca devlet ticari bir gelir olarak sayıyor ve Youtube’dan kazandığınız paradan vergi alıyor buna da Youtuber vergisi deniyor.

Merak edilen diğer bir soru ise devlet neden 5 yıl önce kazançları da inceliyor. Yasaya göre vergilerinizden 5 yıl sorumlusunuz ama şurada yanlış bir anlaşılma yaşanmasın. Mesela siz 2018 de Youtube kanalı açtınız ve 2019 da para kazanmaya başladınız (miktarı küçük olsa da fark etmez -az kazanıyorsanız az vergi verirsiniz çok kazanıyorsanız çok vergi verirsiniz-. 2021 de bu haberi gördünüz. Geçmiş olsun 2019 ve 2020 de kazandığınız paraların vergisini veremiyorsunuz. Çünkü vergi de dönemsellik diye bir şey var.

Ne Yapmamız Lazım?

Youtuber vergisini verebilmeniz için ilk önce bir şahıs şirketi açmalısınız (düşük bir para kazandığınızı farz ediyorum). Bunun içinde düzgün bir muhasebeci tutmalısınız. Kendisini geliştirmiş ve sürekli güncelleyen bir muhasebeci olmalı. Sıkıntı şurada başlıyor genelde bu 2 bin veya 4 bin aboneli youtube kanallarına bakarsanız gençlerin hobi olarak yönettiği ve içerik ürettiği kanallar olduğunu görürsünüz. Bu çocuklar daha üniversite okurken şahıs şirketi açması için belli bir harcama yapması lazım ve bu harcamalar küçük harcamalar değil. Bir hobi için bunlara değer mi? Keşke şöyle bir düzenleme olsa belli abone ve izlenmenin altında olan kişilere şahıs şirketi açmadan vergi verme seçeneği olsa.

Ödemiyorum Kardeşim Banane!

Kimileri böyle tepki bir tepki veriyor. Sizi anlıyorum ama ödememek işleri daha da kötü yapıyor. Dediğimiz gibi devlet 5 yıl boyunca sizi vergilerinizden sorumlu tutabiliyor ve cezalar birikip sizi baya zora sokacak bir miktar olabiliyor. İşin ciddiyetini anlayabilmeniz için bazı örnekler vereceğim. Eğer youtube kanalınız varsa lütfen bu haberi ciddiye alın.

Dora’nın olayı çözüldü

Barış Karakiraz

Merhaba ben Barış Karakiraz. Siyaset bilimi ve Uluslararası ilişkiler öğrencisiyim. 21 yaşındayım, İngilizce ve Rusça konuşabiliyorum. Küçüklükten beri oyun ve teknolojiye, bölümüm nedeniyle de Türk ve Rus siyasetine ilgim var. Bildiklerimi anlatmayı seven ve sabahtan akşama kadar tartışabilen gıcık insanlardan biriyim. Instagram

%d blogcu bunu beğendi: