Kirli Türkiye

Küresel dünyanın en önemli problemlerinden biri artan nüfus ve tüketimle bağlantılı olarak kirliliktir. Bu sebeple bilinçli veya bilinçsiz kirlilik yüzünden su, hava ve toprak kaynakları ciddi tahribat görmektedir. Eco Expert adlı İngiltere merkezli organizasyonun 135 ülkede yaptığı araştırmaya göre dünyada en fazla kirli hava yüzdesi Suudi Arabistan’da ve petrol zengini diğer ülkeler takip ediyor. En az kirlilik yüzdesi ise Kenya’ya ait ve onu Afrika Kıtası’ndaki ormanlık ülkeler takip ediyor.

Türkiye’nin kirlilik oranı ise 76 ile 90 arasında pek iç açıcı seviyelerde değil. Dünya üzerinde yaşayan her 10 kişiden 3’ünün evinde güvenli içme ve kullanma suyuna erişim yok. Türkiye İstatistik Kurumunun en son 2016 verilerine göre ise evlerde kullanılan suyun %42,6’sı güvenli değil. Türkiye’de yalnızca Ardahan, Tunceli, Rize, Artvin ve Bitlis‘te hava kirliliği üç yıl üst üste en düşük seviyede ölçüldü. Bu durumun aksine Iğdır ise hava kirliliğinin en riskli olduğu ve hava kirliliğinden kaynaklı ölümlerin en yüksek olduğu il oldu. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Mersin, Kocaeli, Edirne ve Erzurum’da da hava kirliliği devam etmektedir. Bu kentlerde PM10, PM2,5, SO2, NO2, NOx değerleri açısından kirlilik yaşanmaktadır. İnsanların yoğun yaşadığı bu kentlerde acil önlemlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Greenpeace Akdeniz’in IPSOS ile birlikte hazırladığı “Türkiye’de Hava Kirliliği Algısı” adlı kamuoyu araştırması sonuçlarına göre;

  • “Çevre kirliliği” denildiğinde görüşülenlerin aklına ilk sırada (yüzde 52) hava kirliliği geldiği görülüyor. Bunu ortam kirliliği (sokakların, yolların kirliliği) takip ediyor (yüzde 19).
  • Her 10 kişiden 9’u hava kirliliğinin sağlığımızı olumsuz etkilediğini dile getiriyor. Bu kişiler hava kirliliğinin astım, KOAH, bronşit gibi solunum ve akciğer hastalıkları ile kalp ve damar ve kanser hastalıklarına neden olduğunu düşündüklerini belirtiyor.    
  • Her 10 kişiden 8’i hava kirliliğinin önceki yıllara göre kötüleştiğini söylüyor. Bu kişiler, yaşadıkları şehrin havasının sağlıklarına olan etkisinden endişelendiklerini belirtiyor. Hava kirliliğinin de hava durumu gibi ölçümlerinin düzenli yapılıp, yayımlanmasını talep ediyorlar.   
  • Görüşülenlerin yüzde 87’si pencereyi açtığında temiz hava alamadığını, kömür kokusu soluduğunu dile getiriyor.
  • Görüşülenlerin yüzde 85’i hava kirliliği nedeniyle tarım alanlarında verimin düştüğünü, ormanlık alanların kuruduğunu ve artan stres ile uykusuzluğa bağlı olarak aile içinde gerginliği arttığını söylüyorlar. 
  • Hava kirliliği aynı zamanda olumsuz duygulara da neden oluyor. Görüşülen her 2 kişiden 1’i hava kirliliğinden endişelenirken, her 10 kişiden 4’ü hava kirliliği nedeniyle üzülüyor ve korkuyor.

Avrupa Birincisi Türkiye

Avrupa’nın plastik çöplüğüne dönen Türkiye’de, plastik atık ithalatı son 15 yılda 173 kat arttı. Yeterli denetimi yapılmayan bu plastik atıklar Türkiye’nin denizlerini, toprağını kirletiyor. Eurostat verilerine göre Avrupa’nın plastik çöpünü en çok alan ülke Türkiye. Türkiye yalnızca Avrupa’dan 2019 yılında 582.296 ton plastik atık ithal etti. Önce Çin, sonra Malezya, Vietnam ve Tayland’ın plastik atık ithalatına kısıtlama getirmesiyle Türkiye Avrupa’nın yeni plastik çöp rotası haline geldi. Kendi ülkelerinde plastik kullanımına kısıtlama getiren Avrupa ülkeleri, baş edemedikleri plastik atıkları ise başka ülkelere göndererek kendi sorumluluklarından kaçıyorlar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık politikasıyla plastik kirliliğine karşı bir süredir mücadele ediyor. Fakat ülkeye girmesine izin verilen bu atıklar Türkiye’nin denizlerini ve toprağını kirletmeye devam ediyor.

Kaynakça

https://www.turizmgunlugu.com/2020/08/14/turkiyenin-en-temiz-illeri/

https://tr.euronews.com/2018/08/22/bakanlik-raporu-turkiye-nin-en-onemli-cevre-sorunu-su-kirliligi

https://data.tuik.gov.tr/Kategori/GetKategori?p=cevre-ve-enerji-103&dil=1

https://tuikweb.tuik.gov.tr/PreHaberBultenleri.do?id=33675

https://www.greenpeace.org/turkey/basin-bultenleri/turkiyenin-yuzde-87-si-camini-actiginda-kirli-hava-soludugunu-dusunuyor/

Nazlı Öztürk

Merhabalar ben Nazlı Öztürk. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler öğrencisiyim ve 21 yaşındayım. Düşünmek, sorgulamak ve analitikleşmek üzere edindiğim yönlerimi pratikte gerçekleştirmek, kendimce aktarmak ve sunmak adına sizlerleyim.

%d blogcu bunu beğendi: