Sıfır Bilgi ile Kripto Para Piyasası #0.5

Merhaba arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrardan kripto para piyasasında kalmaya ve kazancımıza kazanç eklemeye devam ediyoruz(en azından bunun için uğraşıyoruz). Ben bir şeyi öğrenirken vaka çalışmalarını çok severim çünkü gerçek olaylardan dersler çıkarabiliyoruz ve öğrenmemiz daha sağlıklı oluyor. Bu serinin ilk yazısını yazdığımda her şey çok güzeldi (7 ay öncesinden bahsediyorum). Sonra bir gün bir kriz geldi ve her şey tepetaklak oldu.

15 Nisan 2021 Bitcoin ATH seviyesine ulaştı.

15 Nisan 2021 de Bitcoin COVID-19’un verdiği yükseliş trendi en üst noktaya ulaştı. Birçok insan uzaya gideceğiz narası atarak alım yapmaya devam ediyordu. Kötü haberlerin gelmesi ile birlikte Bitcoin yavaş bir şekilde düşmeye devam etti. Bu düşüşlerin birçok nedeni vardı; ülkesinde bitcoin istemeyen Çin, Elon Musk, Bitcoin madencileri vs. Lakin bunların hiçbiri sizin zarar etmenizin asıl sebebi değil. ZARAR ETMENİZİN ASIL SEBEBİ SİZSİNİZ. Gelin bu düşüşü açıklayarak ne demek istediğimi daha iyi anlatayım.

DÜŞÜŞTEN ÖNCE YÜKSELİŞ NE ZAMAN GELDİ?

Birçok insan Bitcoin lafını 50 binden sonra veya Tesla’nın Bitcoin aldığı zaman duydu. Peki kendinize dürüst olun ilk yatırımınızı yaptığınızda 1 Bitcoin ne kadardı? Ben ilk altcoinimi aldığımda Bitcoin 55bin dolardı. Peki Bitcoinde boğa (yükseliş) ne zaman başlamıştı?

Tabloyu incelediğimizde acı gerçekle yüzleşiyoruz. Biz boğa piyasasının en sonlarında girdik (bu boğa piyasası bitti demek değil ama kar satışlarının geldiği bölgelerde girdik demek oluyor). Tabloya bakarsanız Bitcoin boğasının 14 Mart 2020 de başladığını görürsünüz. Boğa başlamadan önce Bitcoin 8.100 dolardan 3.700 dolara iniyor. Burada alım yapanlar 14 nisan 2021’ de astronomik bir düzeyde kar yaptılar.

Gördüğünüz gibi aslında tablo da rahatlıkla bir çöküşün gelebileceği gözüküyordu lakin o kadar fazla para kazanma hırsına kapıldık ki hep daha fazlasını istedik (yakın bir zamanda borsa ve insan psikolojisi hakkında bir yazı yazacağım). Eskilerin dediği gibi tanrı aç gözlülüğü yokluk ile cezalandırırmış. İlk başta 64 binden 50 bine sonra 40 binden 30 bine arada bir 30 binden 40 bine çıkarken en sonda 29 bine kadar bitcoin indi. Kaldıraçlı oyuncuların çoğu battı. Spotta sabır edemeyen ve malını zararına satan insanlarda bugün büyük ihtimal ağlıyorlar. Peki size bir daha böyle bir düşüş gelmeden bu düşüşü kendi başınıza tahmin edebileceğinizi söylesem. Herhalde size yapabileceğim en büyük iyilik bu olurdu.

Market Yapısı Nedir?

Market yapısı Price Action yönteminin en temel yapı taşıdır. Bu yöntem esasında alış ve satışa bağlı oluşan grafiği temsil eder. Hiç düşündünüz mü bir grafik neden yükselir? Elimizdeki hisse veya coin bir seviyeye kadar düşmüştür ve artık alıcılar o seviyenin altına düşeceğini düşünmedikleri için yavaş yavaş o coini almaya başlarlar.

Yükselen Market Yapısı

Alıcılar belli bir noktadan almaya başladıkça fiyat yükselir. Toplu alımlar sayesinde fiyat ilk alınan yerden yüksekte olur. Bu durum ilk alıcıları tatmin eder ve yükselen bir tepe (HH) oluşur. Bundan sonra alıcılar kar satışı yapmaya başlar. Yalnız dikkat etmemiz gereken bir nokta var kar satışıyla birlikte coinin fiyatı ilk alınan seviyeye gelmez. Fiyat düşer ama ilk seviyeye gelmez buna da alçalan tepe deniyor (HL). Bu durum birkaç kez tekrarlayınca yukarıdaki bir grafik gibi bir şekil çıkıyor. Bizde bu market yapısına yükselen market yapısı diyoruz. Yukarıda da yazdığım gibi hiçbir şey sonsuza dek yükselmez o zaman bu yükselen market yapısı nasıl bozulur?

Alçalan Market Yapısı

Yüksek market yapısında grafik en son oluşturduğu HH (yükselen tepeyi) kıramayıp alçalan dibin altına sarkar ise yükselen market yapısı bozuldu demektir. Bu durumda şunu açıklar alıcılar eskisi gibi fiyatın yeni bir rekor yapacağını düşünmemektedir ve önceki alçalan dibin altından alıp kar yapmaya çalışacaklardır. Düşen market yapısında alçalan tepeler vardır ( Yukarıda gösterdiğim fotoğraftaki gibi). Aslında bu bilgi ile yapacağınız kripto para alış satışların %90 başarılı olur. Çünkü ana trendin yönünü biliyorsunuz! Şimdi gelin son olarak son düşüşte nerede çıkmamız gerekiyordu ona bakalım.

Bitcoin Örneği

Çöküşten önceki yükselişte dikkat ederseniz yükselen tepeler giderek kısalmaya başlamıştı. 64400 geldiğinde tekrar düşmüştük ve bir alçalan dip yapmıştık (47.800). BTC bir daha kafasını kaldırdığında en fazla 56 bine kadar gidebilmişti. Bu bize artık yükselen trendin kırıldığını ve satmamız gerektiğini söylüyordu. Eğer satsaydınız %50 zarar etmeyecektiniz. İşte bu yüzden market yapısını bilmek çok önemlidir. Hiçbir şey bilmeden kripto para piyasasında sadece market yapısı ile birçok başarılı işlem yapabilirsiniz. Çünkü trend yönünü biliyorsunuz. Lakin bu anlattıklarım stop orta vadeli veya uzun vadeli işlemler içindir. Bu bilgileri kaldıraç gibi işlemlerde kullanmak risklidir.

Barış Karakiraz

Merhaba ben Barış Karakiraz. Siyaset bilimi ve Uluslararası ilişkiler öğrencisiyim. 21 yaşındayım, İngilizce ve Rusça konuşabiliyorum. Küçüklükten beri oyun ve teknolojiye, bölümüm nedeniyle de Türk ve Rus siyasetine ilgim var. Bildiklerimi anlatmayı seven ve sabahtan akşama kadar tartışabilen gıcık insanlardan biriyim. Instagram

%d blogcu bunu beğendi: