GameStop Olayı: Zenginler Regülasyon İstiyor!

Bugün çok önemli bir olay oldu. Melvin Capital’in desteklediği bir şirket olan GameStop  Reddit kullanıcıları tarafından 5 milyar dolar zarara uğratıldı! Bu olaydan sonra Zenginler piyasadaki küçük yatırımcıların devlet tarafından düzenlenmesini ve birlik içerisinde hareket etmemelerinin sağlanmasını istediler. Nedir bu GameStop olayı? Piyasalar neyden korkuyor? GameStop olayının devamı gelir mi? Bu yazıda bunları incelemeye çalışacağız.

GameStop Ne Yaptı?

GameStop ne yaptı da bu kadar zarara uğradı? Melvin Capital GameStop gibi küçük şirketlerin hisse değerlerini inceler.Onlara göre kar yapan bir fondur. GameStop olayında Melvin Capital GameStop’un 9 ile 12 dolar arasında gelen hisse değerlerinin gelecekte daha düşük seviyelere ineceğini görmüş ve açığa satış yapmış.

Nedir Bu Açığa Satış?

Açığa satış yapmak elinizde olmayan hisse senetlerini piyasaya satmak demek oluyor. Burada altın bir kural var. Eğer açığa satış yapacaksanız, dışarıdan insanlar bunu bilmemeli (Eğer bilirlerse böyle haber olursunuz). GameStop şöyle yaptı. Hisselerinin gelecekte fiyatının düştüğünü öngördüğü için şimdiden 9-12 dolar aralığında hisse senetlerini piyasaya arz etti [Gerçekte olmayan hisse senetleri]. İnsanlar bu senetleri sizden satın alıyorlar ve vade sonunda bu hisse senetlerini teslim ediyorsunuz. Vadeyi de fiyatların düşeceğini ön gördüğünüz zamanda veriyorsunuz ve kar ediyorsunuz.

Peki Olaylar Nasıl Gerçekleşti?

GameSpot 1 aylık Hisse Grafiği

GameStop da şöyle düşünmüştü piyasaya 12-9 dolar aralığında hisse satıp, adamlara hisseleri 5 dolar olduğu zaman satın alıp hissedarlara vermekti. Böylece her hisse başına (9 dolardan sattıysa) 4 dolar kar edecekti. Ama ne oldu? Melvin Capital’in bu öngörüsü bir şekilde Reddit’e sızdı. Reddit de r/wallstreetbets diye bir grup Melvin Capital’in hisse senetlerini yavaş yavaş almaya başladı. 12 Ocağa kadar hisse senetleri stabil bir şekilde giderken 12 Ocaktan sonra kırılma yaşandı. 12 Ocaktan sonra GameStop’un hisseleri 400 dolar seviyesine kadar çıktı. Yani 10 dolardan satılan hisse senetleri 400 dolara kadar gitti. İşin kötü tarafı GameStop vaat ettiği hisseleri hala vermedi ve daha kötüsü 5 milyar dolar zarar ettiler.

Sonuç

Zenginler bu durumdan korkmuş gibi. Çünkü küçük balıklar birleşip büyük balığı yemeğe başladı. Bu sadece bir olaydı başka bir olay ise bugün twitter da tt olan dogecoin. Yine küçük yatırımcıların birleşip bu coinin değerinin %440 arttırdılar. Benim en çok şaşırdığım ve güldüğüm nokta ise Serbest piyasayı destekleyen zenginlerin devlet regülasyonu istemesi olmasıdır. İlerisini hep beraber göreceğiz.

Dogecoin

Barış Karakiraz

Merhaba ben Barış Karakiraz. Siyaset bilimi ve Uluslararası ilişkiler öğrencisiyim. 21 yaşındayım, İngilizce ve Rusça konuşabiliyorum. Küçüklükten beri oyun ve teknolojiye, bölümüm nedeniyle de Türk ve Rus siyasetine ilgim var. Bildiklerimi anlatmayı seven ve sabahtan akşama kadar tartışabilen gıcık insanlardan biriyim. Instagram

%d blogcu bunu beğendi: